şükela:  tümü | bugün
96 entry daha
 • daha yeni üçüncü bölümünü şaşkınlıkla bitirdim aklım almıyor abi bu senaryoyu yazan zat ı muhtereme kimse cidden bunu mu yazdın demedi oyuncu okurken oynarken yönetmen çekerken her şeyi geçtim yapımcı yayıncı bu diziye para sayarken ya kimse mi dizi diye gösterilen saçmalığın, artik otobüs firmalarının film arşivlerinde bile yer almayan üçüncü sınıf romantik komedilerden dahi daha kötü olduğunu söylemedi. her şeyi bir kenara bırak 56 dakikalık bir hikaye anlatıyorsun ve bu hikayede ana karakter dahil hiçbir karakterin yaptığı herhangi bir eyleminin arka planını sebebini yansiyisini aktarmiyorsun anlatmaya çalıştığın neticesiz duzlemsiz soylem havada askida kaliyor. ortaya hikâyenin ve karakterlerin var ettiği tema yerine ucuz sloganları karşılayacak tiplemelerin serildigi 56 dakikalık görüntü çıkıyor

  --- spoiler ---

  you tube 'daki motivasyon videoları ... asıl enerji icimizzzzzdee
  --- spoiler ---
 • 3. bölümü izledim. elimden geldiğince analiz etmeye çalışacağım.

  --- spoiler ---

  esas kızımız içe kapanık, toplum önünde konuşmaktan, sosyalleşmekten imtina eden biri. çekingen ve mahcup bir tavrı olmakla beraber amiyane tabirle "ezik" bir profil çiziyor. kendisine çarpan ve arkasına dahi bakmayan insanlardan haklı olmasına rağmen özür diliyor. burası önemli, entrinin sonunda döneceğiz.

  derken bir yaşam koçuna başvuruyor. bu yaşam koçu aslında dolandırıcı olmasına rağmen placebo etkisine mi yorsak napsak kızımızda yarım yamalak bir içgörü kazanımına yardımcı oluyor. kızımız sosyal fobisinden kurtuluyor ama bir şartla. ayna ya da herhangi bir yüzeyden kendi yansımasını gördüğünde kızımızın kafasının içindeki "şarkı" susuyor ve kızımız bu motivasyonel şarkının sağaltıcı etkisinden mahrum kalıyor. burda iki noktaya açıklık getirmek istiyorum. bu şarkı libidoyu temsil ediyor. cinsellikten güç alan yaşam enerjisini simgeselleştiriyor. bu nedenle yaşam koçu kızımızın aurasının rengini en şehvani renk olan kırmızı ile ifade ediyor. libidinal enerji arttığı zaman iyileşme belirtileri gösteriyor kızımız.

  ayna meselesi ise lacan'ın ayna evresi dediği kavramla açıklanabilir diye düşünüyorum. annesini ve dünyayı kendiliğine içkin tek bir ben olarak değerlendiren bebeğin kendisini ayırdıyla büyük ötekinin farkına varması. bu durum çocukta bir huzursuzluk, güvensizlik ve öfke meydana getirir. kızımız bu vaziyetlerde hemen yaşam koçuna başvurup libidoyu tazeliyor.

  dizinin sonlarına doğru kızımız kafasının içinde durmadan yüksek sesle çalan şarkıdan muzdariptir. sesleri duyamaz, sesini ayarlayamaz, gergindir. ama bu durum hasıl olduğunda kızımızın ilacı umulmadık bi yerdedir. aynalarda. aynaya baktığında normalleşir. bu aşama narsisizm aşamasıdır. narsisistik bireyin kendisine bakma arzusunu, beğenisini aynada görürüz. libidosu ve özgüveni o kadar artmıştır ki aynalara bakmadan yaşamına devam edemeyecek düzeye gelmiştir.

  ve son. toplantı sahnesi. haklı olduğu durumda mahcup olup özür dileyen kızımız başından beri kendisine karşı hep anlayışlı ve destekleyici olan yöneticisine karşı haksız olmasına rağmen rest çekmiştir. onu küçük düşürmeye çalışmıştır. kötücül davranışlar sergilemiştir. yani dönüşüm tamamlanmış, kişi topluma kazandırılmıştır.

  ayrıca yukarıdakilerden bağımsız olarak bir not: keşke kızımızın özgüven seviyesi arttıkça yazma becerisini yitirseydi. daha anlamlı bir detay olurdu diye düşünüyorum.

  --- spoiler ---
 • jenerik müziğini westworld dizisininkine benzettiğim dizi.
 • ben masum kadar olamaz ama en azından idare etsin diyerek başlamışken suan 3 bölümü de izledikten sonra kesinlikle masum'dan çok daha iyi olduğuna karar vermiş bulunmaktayım. bayıldım. black mirror'a konsept olarak ben de benzettim ama konu olarak bi alakaları yok. sanırım simdiye kadar 2. bölümü en cok beğendim. dizide de oyunculuklar akıyor resmen. türk dizilerinde oynayabilecek en iyi oyuncuları bulmuşlar bence. umarım hic bozmaz bu sekilde devam eder. emeği gecen herkese tebrikler.
 • bir dizi bu kadar iyi başlayıp bu kadar kötü sürdürülebilir mi ya, emeği gecen herkese teşekkürü bir borç bilirim. 3. bölümü bu kadar gerçeklikten uzak, bu kadar saçmalayan türk dizi tarihindeki nadir yapımlarımdan biridir bana göre..

  edit: 5. bolum ile 1. bolumunde uzerine cikti, arayi saymazsak basarili surduruyorlar denebilir, genco hocama saygilar.
 • (bkz: overrated)
 • 3. bölümü gerçeklerden uzak ve biraz da tırt olan dizi. karakterlerin nedenine nasılına hiç değinmeden sadece eylemler üzerinden ilerlemiş, kısa film tadında olmuş. yine de izlerken sıkılmadım. bir detay fark ettim, onu da spoiler başlığı altında vereyim:
  .
  .
  .
  .
  .
  --- spoiler ---

  ikinci bölümde ilk bölüme kitap aracılığıyla gönderme yaptıklarından bahsetmiştim ve üçünü bölümün de ikinci bölüme kolyeyle bağlanacağını söylemiştim. üçüncü bölüm ikinci bölüme bağlanmadı, bağlandıysa da kaçırdım. en fazla ajans benzerliği olabilirdi. ancak üçüncü bölüm birinci bölüme şöyle bağlandı: pınar lise sona kadar balıkesir'de okumuş ve sözlükte "balıkesirli erkeklerle başa çıkma rehberi" yazmış. bildiğimiz gibi ilk bölümün flashback'i balıkesir'de geçiyor ve aytaç ile mete balıkesirli birer erkek.

  kendinehayranmegaloman hatırlattı: "paintball da ortak bir unsur olabilir aslında :)" çok haklı. banu'nun da bir ajansta çalıştığını ve paintball'a gideceğini biliyoruz. bakalım sonrası nasıl bağlanacak.

  zoque hatırlattı: "şeniz denen sarışın kadın 1. bölümde de esas oğlana yamanmaya çalışıyordu. 3. bölümde de aynı isimle rol almakta." süper yakalamış. buradan da bir bağ var elimizde.
  --- spoiler ---
 • 3. bölüm olmamış abisi..
 • 3. bolumde eksi sozluge gonderme yapmistir. senaristler burayi okuyor sanirim.

  neydi bu kizim niki ya..*
 • 3.bölüm spoiler:

  --- spoiler ---

  şimdi birbirinden bağımsız deniyor bölümler ama belli ki hiç öyle değil. 2.bölüm 1. bölüme kitap ile bağlıydı bu bölüm bi öncekine paintball ile ilk bölüme balıkesir ile bağlı ayrıca 3. ve 1. bölümde ortak karakter var. 4. bölüm de önceki 3 bölümden öğeler içericek sanırım. ya da daha bombası mesela bu bölümdeki pınar ilk bölümdeki elif filan olmasın? biz 1.bölümden sonra belki de o bölümdeki karakterlerin hayatlarını izliyoruz sonraki bölümlerde. ya da ben uçtum gece gece. yine de her şeyin bomba bi şekilde bağlanacağını öyle dendiği gibi birbirinden bağımsız bölümler, karakterler olmadığını düşünüyorum.

  --- spoiler ---
178 entry daha