şükela:  tümü | bugün
  • bugün internet sitelerinde gördüğüm bir haber . bu zeka testini 1000 kişiden sadece 1 kişi çözebiliyormuş...

edit: ekşicilerin 1000'de 1'i temsil eden kalifiye bir kitle olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

betterdigtwo farketmiş haberin orjinali dailymail'de yer almış
  • (bkz: 96)
    yalana gel 1000 kişiden biri çözüyormus anca.

çözümü söyleyeyim, toplama işlemindeki ikinci sayının 1 fazlasının toplama işlemindeki ilk sayı kadar katı.
    a+b=a*(b+1)yani

edit: ahahahaha haberin çözüm kısmını okudum, ayrıcalıklıymisim hasiktir lan oradan. bak sinirlendim.
  • 96 cevabını 15 saniye içinde bulduğum soru. şimdi çok ayrıcalıklı mıyım ben?

aklıma lys sınavlarında çok basit sorular sorup onlarca birinci çıkaran sistemi getirdi.

edit: uyarı geldi, teog imiş :)
  • (bkz: 40 yapar)

birinci çözüm

4 ile 1'i toplayın: 5

2 ile 5'i toplayın.:7 ardından ilk işleminin sonucu olan 5'i 7 ile toplayın:12

aynı işlemi diğer adımlarda tekrar ettirin. 3+6=9+12=21

sonuç: 8+11=19+21= 40

96 bulanlar zeki, 40 bulanlar değil.
  • ntv'nin ilk çıktığı seneler - bugün geldiği nokta = x

türkiye'nin hala yaşanabilir, güzel bir ülke olduğu yıllar - bugün geldiği nokta = y

x=y

bunu ispat eden ayrıcalıklıdır..
  • bağlantısı sanırım şöyle:

her bir adımda toplanan sayılar birer birer artarken, sonuç ise bir önceki işlemin sonucunun, toplama işlemine eklenmesiyle bulunuyor.

1+4= 5
    2+5 = 12 (7+5)
    3+6= 21 (9+12)
    4+7= 32 (11+21)
    5+8= 45 (13+32)
    6+9= 60 (15+45)
    7+10= 77 (17+60)

buna göre sürdürerek 8+11 işleminin sonucu, 19 + (7+10) işleminin sonucu olmalı. yani; 19+77.

sonuç 96. hadi eyv.
  • doğru değildir .
    + toplama işleminin sembolüdür ve kuralları bellidir . 8+11 her zaman 19 eder, bu kadar.

ama hatırlarsanız matematikte işlem diye bir konu vardı, farklı işlem sembolleri kullanılıyordu. bu da bir işlem sorusu. yani şöyle olmalıydı:

@ işlem işaretimiz olsun

1@4 = 5
    2@5 = 12
    3@6 = 21
    8@11 = ?

basit lise matematiği bu. bunu sadece 1000 kişiden biri yapıyorsa vah vah, tabiî bizden bi bok olmaz.

edit : ayrıca zeka testi diye paylaşılan şeyler genelde genel geçer kuralları şark kurnazlığı tarzında eğip bükerek egonuzu okşamaktan öte gitmeyen ve kanımca sadece bu testleri yapanın gerizekalılığı ıspatlayan şeyler .
  • facebook kapattık, ekşide de karşımıza çıktı. bunları çözüp zekiyim diye mutlu mu olunuyor arkadaş.
  • (bkz: a x b + a)

bu soru icin 5 saniyeden fazla süre harcamak zaman kaybindan baska bisey degildir.
  • 40 buldum. cok gerizekaliyim.