şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • an itibariyle trt spor’da ercan taner’in anlatımı ve murat didin’in yorumlarıyla tekrarı izlenebilecek olan 1992 barselona olimpiyatları final maçı.

  hırvatistan toni kukoc, drazen petrovic ve dino radja gibi yıldızlarla keyif veren basketbol oynayan bir takımdı. ilk yarının ortalarında öne geçmeyi de başardılar hatta ama karşılarında tarihin gördüğü en olağanüstü basketbol takımı vardı. öyle bir takım ki şampiyonluğa giderken koç chuck daly, turnuva boyunca bir kez bile mola almaya ihtiyaç duymamıştı.

  maçın önemli hikayelerinden biri yakın zamanda the last dance’e de konu olmuştu. iki takım final maçından önce grup maçında da karşılaşmış ve beklendiği gibi o maçı da abd kazanmıştı. gruptaki maçta michael jordan ve scottie pippen, chicago bulls genel menajeri jerry krause’a mesaj vermek için krause’un çok beğendiği kukoc’un üzerine oynamış, neye uğradığını şaşıran kukoc hiçbir varlık gösterememişti.

  final maçında ise bu kez neyle kaşılaşacağını çok iyi bilen bir kukoc vardı ve ayağa kalkıp oldukça iyi bir maç çıkardı. bu maçla dream team’deki nba oyuncularına rüştünü ispat eden kukoc (the last dance belgeselinde yeterince yer verilmediğini düşünsem de) nba kariyerinde çok önemli işler yapmıştı.

  maçın bir başka önemi de 24 sayıyla maçın en skorer oyuncusu olan drazen petrovic’i büyük bir turnuvada hırvatistan formasıyla son kez izlemiş olmamızdı. petrovic, yaklaşık 1 yıl sonra talihsiz bir trafik kazasında hayatını kaybedecekti.
 • yıllar sonra şahsıma buruk bir nostalji yaşatmıştır. oyun/skor analizleri yeterince yapılmış. charles barkley der susarım sadece. asıl kahraman o.

  tribünlerde arnold'u, amigoluğa soyunmuş heyecanlı bir jack nicholson'ı ve filmlerini anımsayınca varlığına hiç şaşırmadığım spike lee'yi de gördüğümüz maç olmuştur ayrıca. gerçi spiker ercan taner diğerlerinin aksine lee'yi anons etmedi ama bendeniz nerede görsem tanırım o new york knicksli bücürü * .

  bu karantinanın tek güzel yanı kirli çıkı trt'nin bonkörlüğü hatırlayışı oldu.