şükela:  tümü | bugün
  • 1995/96 sezonu uefa kupası ön eleme ilk maçıdır. yeni başkan ali şen, başarısız geçen bir sezonun ardından brezilya'yı dünya kupası'nda şampiyon yapan parreira'yı getirmişti takımın başına. birçok transfer yapılmıştı. ileri uca boliç ve atkinson, defansa högh ve saffet, gurbetçiler tayfun ve erol, genç yıldız tarık, sol kanada halil ibrahim...

sezona tsyd kupası'nda iki ezeli rakibi yenerek ve kupayı alarak giriş yapılmıştı. partizan maçından da herkes galibiyet bekliyordu. zayıf bir rakipti ne de olsa.

fenerbahçe maçı izmir'de oynuyordu (neden hatırlamıyorum). biz maç boyunca çok üstündük, normal şartlarda 6-7 atmamız gerekiyordu fakat hatırlayanlar olacaktır, tiran'ın kalesinde 37-38 yaşlarında bir kaleci vardı, müthiş kurtarışlar yapmıştı, tek başına tiran'ı kurtarmıştı. fenerbahçe maçı, kaleciye rağmen boliç ve bülent'in golleriyle kazanmıştı.
  • fenerbahçe'nin cezası nedeniyle izmir'de oynadığı uefa kupası ön eleme maçı. hem ilk defa bir maçı tribünde izlememe, hemde güzeller güzeli izmir'i ilk defa görmeme vesile olmuştur.
  • partizan tiran takımının kalesini musta adında oldukça tecrübeli bir kalecinin korumuş olduğu maçtır. insan ön eleme turundaki arnavut takımının kalecisinin ismini hatırlar mı? herif nasıl bir performans çıkarmışsa artık adını hala daha hatırlıyorum. eğer bu maç fenerbahçe açısından tarihi bir skorla bitmediyse sebebi kaleci musta idi.

iyi hatırlıyorum ertesi gün bir gazetenin spor sayfasında kaleci musta bir karikatüre konu olmuştu. söz konusu karikatürde kaleci mustanın vücudunda (karın ve göğüs bölgesinde) futbol topu boyutunda 2 adet delik vardı. yani mustayı geçmek anca ona delik açmakla mümkün gibilerinden....

edit: (bkz: perlat musta)
  • 2-0 fenerin üstünlüğüyle biten karşılaşma. maç yanılmıyorsam star'da yayınlanmıştı. öncesinde star bayağı reklamını yapmıştı bu maçın. daha sezon başlamamıştı biz de fenerbahçe'mizi özlemiştik. açık kanalda yayınlanmasına rağmen izmirliler'de özlemişler ki coşkulu bir kalabalık vardı tribünlerde. maça gelecek olursak arnavutlar genlerine uygun inatçı bir savunma anlayışla fener'i bayağı zorladılar hatta boliç penaltı kaçırdı. feyyaz vardı kadroda aykut yedekti ama oyuna girdi. önce boliç arnavut inadını kırdı sonrasında bülent'in golü geldi. fener iyiydi sezon sonu şampiyon olacaktı.
  • hayatimda ilk kez fenerbahcemi canli izleme sansina nail oldugum macti.

10 yasinda yoktum ve seyircinin o muthis coskusu karsisinda dumur olusumu hayatta unutamam.

ama asil onemli olan canim babamla gittigim ilk fener maciydi bu. ikincisini ise tam 23 sene sonra 2 hafta once saracoglunda izledik. genclerbirligi ‘ni belki yenemedik ama yillar sonra tekrardan babam yanimda tiran macindaki o kucuk cocuk gibi hissetmek inanilmazdi. yasa fenerbahce !