şükela:  tümü | bugün
 • dün yapılan 15 temmuz şehitler mitingin de cumhurbaşkanının idam masama gelirse ben onarım, demesi üzerine dünya basınının önemli bir haber kaynağı olan bbc sadece idam konuşmasını başlığına taşımıştır.
  dünya tarihine geçecek bir gün olmasına rağmen olaya bakış açıları çok garip. bizim bizden başka dostumuz yok.

  detaylarda yaşananların geneline yer verilmiş ama bilen bilir esas olan haber başlığıdır.

  [http://www.bbc.com/news/world-europe-37003819
 • belki adamlar geriye dönük uygulanmak istenen idamı ilk kez duyuyorlardır.

  --- spoiler ---

  ama bilen bilir esas olan haber başlığıdır.

  --- spoiler ---

  tabi tabi öyledir.
 • terbiyesizlik başka bişey değil. koskoca bbc nin sayfasında miting in resmi var ama altında sadece bu başlık. algı oyunu
 • başka kayda değer bir şey olmadığındandır.

  siyasal şovlara pek yer vermiyorlar.
 • kafayı yemişsiniz ya siz.

  cumhurbaşkanı böyle bir laf etmemiş olsa, böyle başlık atabilirler mi? lafı edene söz yok, lafı yazan gazeteciye saldır. ne yapacaktı? türk'ün türk'e propogandası mı yoksa ab'ye girmeye çalışan bir ülkenin cumhurbaşkanı'nın idam istemesi mi daha çok haber değeri taşıyor?

  --
  (bkz: minik eymen celep'e yardım ediyoruz kampanyası)
 • akp'nin ve rte'nin öngörüsüzlüğünün sonucudur. şimdi dürüstçe konuşalım, dünkü mitingteki birlik-beraberlik havasının asıl amacı, 15 temmuz'u doğru okuyamayan batı'ya ve onun medyasına güçlü bir mesaj vermekti. tamamen dışa dönük bir hamleydi.
  milyonlarca insanın katıldığı, hdp hariç (maalesef) tüm partilerin liderlerinin konuşma yaptığı, sadece türk bayrağının getirildiği bir miting şüphesiz etkileyiciydi ve dışa harika mesajlar verebilirdi.
  ancak sen böyle bir mitingde kalkıp avrupa hukuk müktesabatından tamamen çıkmış, barbalıkla eş görülen idam cezasını(üstelik de evrensel bir hukuk ilkesi olan suç ve cezaların geriye yürüme yasağını çiğneyecek şekilde) konuşmanın odağına alırsan, batı medyası da fırsatı kaçırmaz, haberin odağına bunu yerleştirir. dünkü konuşmayı rte ve ekibi hazırlarken ne düşünüyordu bilemem ama amaçları batı'ya güç gösterisi ise yanlış yerden girdiler

  geçen aynısını dışişleri bakanı da yapmıştı. çavuşoğlu, avusturya başbakanı'nın tamamen iç kamuoyuna dönük( avusturya'ya cumhurbaşkanlığı seçimleri tekrarlanıyor ve aşırı sağcı norbert hofer'in seçimi kazanması yüksek olasılık) diplomatik bir dille yaptığı ab müzakereleri bitsin çağrısına, " avusturya ırkçılığın merkezi" çıkışıyla cevap verdi. bilen bilir "ırkçılık" kelimesi avrupa'da küfürle eş değerdir. birine ırkçı diyorsanız kastettiğiniz nazi'liktir ve aşırı sağ partiler için dahi bu kelime özenle, çok dikkatlice kullanılır. sen kalkıp bu terimi avusturya'nın tamamı için kullanırsan, batı'nın senden nefret etmesine şaşırmayacaksın.
  sonuç olarak evet, belki bu ülkedeki daha eğitimli- muhalif kesim olarak belki ortalama halkı anlayamıyoruz; ancak ülkeyi yönetenler de bizim bildiğimiz dış kamuoyunu ve batı'nın dinamiklerini zerre bilmiyorlar. bu yüzden de türkiye, dünyada yapayalnız kalıyor.
 • bu adamlar avrupa birliğinden çıkma kararı aldı, biz girmeye çalışıyoruz. avrupa birliği açık ve net bir şekilde idam cezasını kaldırman gerektiğini söyledi, uyum yasası dedin kaldırdın. şimdi bu adam da diyor ki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. bu kadar içerleyecek iseniz ağzınıza geleni düşünmeden konuşmayacaksınız. ya da umursamayacak devam edeceksin. ne olacaktı, hiç mi muhalefet görmeyeceksin. herkes destek mi olacak sana. az katlan sende.

  bir de geriye dönük idam nedir ya? az bile söylemişler. idam gelir gider seni ilgilendirir, canı isteyen konuşsun ama istediğini istediğim zaman istediği suçtan asarım demek bu.

  canı isterse, hız sınırını ihlal etmek suçtur der, cezası idamdır der. geçmişte ihlal edenleri asar. bence düşünülse idamdan ağır cezalar bulabilirler bunlara. en azından ölümü isteyecekleri cezaları hakkettiler. ama kastettiğim işkence falan değil yanlış anlaşılmasın.

  bir de fazla gaza gelmemek lazım, bu kadar olaydan sonra yargılanacak olurlarsa tüm siyasilerin vatana ihanetten yargılanma ihtimali var. sonuçta yargıyı göreceli bir şeye çevirirsen, adamın farklı bir yorumuna bakar senin de kaderin.
 • ekseriyetle ingilizlerin ve avrupalıların okuduğu bir haber sitesinde ab'yi ilgilendiren idam düzenlemesi değil de "yaverim bile fetöcü çıktı, ne pis bir örgütmüş beeee" manşet olacaktı he mi.

  birbirlerine her türlü edep dışı hakareti etmiş siyasi liderlerin kucaklaşması da tercih edilebilirdi pekala.
 • (bkz: hırsızın hiç mi suçu yok)

  fıkrada öyle geçer ya ondan hırsız dedim yoksa ne alaka.
 • erdoğan ve ekibinin büyük bir kamu diplomasisi fiyaskosunun ürünü. sen düne kadar kanlı bıçaklı olduğun muhalefeti (hdp hariç) oraya getirmişsin. bangır bangır "mesele akp-gülen rte-gülen meselesi değil, mesele türk demokrasisine karşı bertaraf edilen gülen çetesi, aha inanmıyosan dayıya sor" diyip bahçeli ve kılıçdaroğlu'nu çıkarıp konuşturmuşsun. ne gerek var şimdi idam meselesini orada getirip o gündemi piç etmeye. ondan sonra batı oryantalist. sen önce bi bak ben ne diyorum diye.