• yanlış bilgi.

haber ne diyor?

"nakil vasıtası sürücü ve hizmetlileri, ülkeye girişlerinde, yolcu girişi yapılan hudut kapılarındaki mağazalardan 1 karton sigara, en fazla 1 litrelik 1 adet alkollü içki, en fazla 120 mililitrelik 1 adet kozmetik ürün satın alma haklarının yanı sıra en fazla 1 kilogram çikolata veya şekerden mamul yiyecek de satın alabilecek.

türkiye'den çıkış yapan yolcular, nakil vasıtası sürücü ve hizmetlileri için yürürlükte bulunan "yolcu beraberi kişisel eşya listesi"ndeki eşyaya ilişkin miktarlar 3 kat olarak uygulanacak."

özetle, pilot, host/hostes vs. isen sınır 1'er karton ve litre.
    yolcular için ise bunun 3 katı; yani 3 karton, 3 litre.

not: yanlış bilgiye ve dezenformasyona gıcığım.
  • marlboro insanlarına hemen haber inceletmiş gelişme.tabii marlboro'yu yurtdışından kartonla getirttirmek büyük avantaj.
  • türk halkının iç piyasada kazık fiyatlardan alışveriş yapması konusunda ısrarcı bir adımdır.

ülkeden çıkarken hiçbir mantığı olmayan "yurt dışı çıkış pulu" gibi bir parayı alacaksın. dönerken de yanında bir şey getirmek de yok ha! diyeceksin. ülkeye giriş yapan vatandaşların pek umurunda olmayacaktır. kontrollerde tek tek bavulların aranacağını sanmıyorum. yasal sınır 1 taneyse adam yine 5 tane 10 tane alıp gelecektir. ülkeye yasal sınır üzerinde malzemeyle giriş yapıyorsanız, dönüş uçuşunu gece yarısı ya da sabaha karşı alın. detaylarına girmiyorum.

sanki millet her gün yurt dışına çıkıp bavullar dolusu free shop ürünüyle yurda giriyor. adam tatil için ya da iş için gidiyor. gelirken getirdiği 3-5 karton sigarayla ekonomi batmaz. vergiler düşmezse de bu böyle sürer gider.

edit: açıklamada host/hostes ibaresi geçmeyince uyanmadım. neyse ki yolcular için değilmiş.
  • yok böyle bir şey. okumadan anlamadan entry basan adamların heyecanıdır.
  • zaten yurtdışından geliyorsun. bavulu komple yüklersin bunu zararı yine türkiye'ye olur
hesabın var mı? giriş yap