şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır dönen torpilin referandum sonrası elde edilen güçle birlikte apaçık bir hal almasıdır.

çorum'da tıp olması bir yana, hatırladığım en düşük tıp sıralaması 15-16 bin civarıyla van tıpındı, bir yılda 8 bin gerileme mühendisliklerde bile görülmemiş bir olay.
  • 6 sene sonra cillop gibi doktorlarımız olacak demektir.
  • doktor yok ki oğlum. zamanında fetö'nün kadrolarının oluşturduğu politikalar bugün patır patır patlamakta.

bugün bir doktor günde ortalama 100 hasta görmekte. bu demektir ki doktor hastaya 10 dakikanın altında tanı koyma, gerekli tetkiklere gönderme, o tetkiklerin sonuçlarına bakıp tedavi belirlemek zorunda.

siz binanın kolonlarını dikmeden kat çıkmışsınız. şimdi yama gibi kolon yapmaya çalışıyorsunuz. bunun tarik bir kadrolaşmayla alakası yok, tamamiyle işbilmezlik, başarısızlık.
  • her halta rezalet deme rezaleti.

bir üniversitenin başarı sıralamasını orayı tercih eden belirler.
  • nasıl rezalet olduğunu anlamadığım olay. 441 puan olması tamam biraz garip fakat 443 puanlı birisi girememiş mi ki rezalet olsun. okulun sıralaması düşmüş görüldüğü üzere.
  • puanının bu kadar düşmesi imkansız olan rezalet.

ben gazi üniversitesi tıp fakültesi'nde okurken, çorum hitit üniversitesi de bizimle aynı yerde okuyordu binaları vs yetersiz olduğu için. dolayısıyla ankara'da eğitim alan bir tıp fakültesi olduğu için çorum'un puanı kısmen daha yüksektir o ayardaki perifer tıp fakültelerine göre.
  • kontenjan artışını göz ardı eden baslik.

çorum tip 25 kisi alırken 60'a çıkarmış kontenjanını bu sene. o yuzden de böyle ani bir düşüş yaşamış. ayrıca önceden gazi uni. kampüsünde verilen eğitim çorum'a taşınınca da talep azalmış. 10-15k arası gelmez diye yazmamış sanırım çünkü 6k idi geçen sene. 22kdaki adam da ya gelirse diye yazmış ve kazanmış. işin garibi en kötü dişle aynı.

bu sene sıralamalar bir hayli değişecek gibi. özel üniversiteler özellikle sabancı ve koç burs politikası degistirdigi için patladı. koç'un bazı bölümleri dolmadi. rezalet. tıp kontenjanları arttığı için de 20k bandında böyle sonuçlar doğdu. bir de bilgisayar mühendisliği seçen çok kişi vardı bu sene. yani tıp yazacaklar muhendislige kaydı biraz. gerçi bu çok etkilememiştir ama kontenjan artışı etkileyen temel etmen. sonuç olarak da bu sene biraz farklı sıralamalar gelmesi normal. ilginç bir sene oldu, normalde bu kadar oynamazdı.

bu arada torpil yapmak isterlerse sıralama sonucunda yapıyorlar ya da soruları falan veriyorlar. en kötü ihtimal faruk celik'in kizi gibi tek kişiye kadro açıp hacettepe tip'a kaydiriyorlar dandik özel bir uniden. yani tercihlerde yapıldığını sanmam torpilin. tabii güvenmiyorum hiç bunlara, bu kadar derin düşünemediler belki de.

her neyse ileri okuma: https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=105110136
  • karşılığında özür dileyen ösym rezaletlerinden sonuncusu.
    http://www.osym.gov.tr/…,13319/duyuru-12082017.html

(bkz: 12 ağustos 2017 ösym'in özür dilemesi)