şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: bayram yoğunluğunda ortada kalmayalım diye, erken rezervasyon ile kiraladık. ucuza kapatırız gibi bir düşüncemiz olmadı. 1.576 tl ile sistemde gözüken tek araba sınıfı buydu.

bayram olması sebebi ile erkenden rezervasyon ile araç kiralayalım dedik ve 27.07.2019 tarihinde renault clio hb 1.5 dizel manuel veya benzeri olabilecek bir aracı, ileri ki tarihimiz 09.08.2019 5 günlük enterprise'dan kiraladık.

kiralama bilgisi

bugün enterprise, eşimi arayıp ellerinde aracın olmadığını söylüyor.

ben aracı kiralıyorum, bir sürü rezervasyon alıyorum, ödeme yapıyorum. planımı programımı günler öncesinden yapıyorum, sen bana 24 saatten az bir süre kalmışken bunun bilgisini veriyorsun. ve diyorsun ki "-başka bir araç kiralama şirketinden bakabilirsiniz" diyorsun.

rezaletin daha büyüğü de firma yetkilisinin, son cümlelerinde başlıyor;
    "150 kişi kadar kişiye bu bilgiyi verdik"
    yani 150 kişi daha mağdur edilmiş.
    bu nasıl organizasyonsuzluk?

söyleyin bu mağdur etmek değil de nedir?

aynı gün, yine bir başka ekşisözlük yazarını mağdur etmişler.
    ilgili entrysi

edit 2: sığ adamlar için rezalet olmayabilir. ama elbet birileri bu firmadan kiralayacakken iki kez düşünecektir.
    oldu o zaman bu nasıl mantık sayın yazar? sözleşmeye göre, son bir kaç saat kala bir şeylerin iptal olsun mağdur ol, ve sen sakin kal. gel o zaman konuşalım.

edit 3: biz geri adım atmayacağız. eşim merkez ofisinde, benim de telefon trafiğinde görüşmelerim devam ediyor.

sonuç:
    eşim merkez ofise girip, buradan aracımı almadan gitmeyeceğim diyor.
    ofisten yetkili kişi tamam çözeceğiz diyor, ve personelin kullanması için tahsis edilen aynı segment bir aracı teklif ediyor.
    ve diyor ki;

"-aracı bugün aldınız, aldınız. yarına kalmayabilir gibi bir ima da bulunuyor, ben size yarın için garantisini veremem deniliyor.
    -ama bugün alırsanız, bugünün de ücretini ödemeniz lazım."
    diyor.

eşim, genel müdürlüğü tekrar arayıp biraz gürültü ediyor.
    genel müdürlük aracı temizleyip, bugüne hazır edin. bugünün de ücretini almayın diyor.
    aracı teslim almadan henüz mutlu son demek istemiyorum.

bunlar da yarın için rezervasyonlu araçlarıymış.
    son iki araç

bir nebze de olsa mağduriyetimiz giderildi. hizmeti bu şekilde sancılı olarak almak hiç hoş değil. aracı bugün teslim aldık, bugünün ücretini ve başka şubeye geri teslim ücreti ödemeyeceğimizi söylediler. yaşananlara rağmen bu konuyu çözüme kavuşturan, genel müdürlükte ki esma hanıma teşekkür ederiz.

rezalet beğenmeyen ekşisözlük yazarlarına son bir ekleme yapmak istiyorum:

rezalet görmeyen, sevgili yazarlar, hayatınız çok güzel değil mi?
    her şeyiniz yolunda sanırım. bir şeyin rezalet olması için dayak yememiz mi gerekli? darp mı edilelim? tecavüze mi uğrayalım?
    hakkımızın yenmesi ne zaman rezalet olmaktan çıktı?

benim için rezalet. istanbul gibi sıkışık bir şehirde yaşıyoruz. parası olduğu halde ısrarla toplu taşıma kullanan ezik dedikleriniz, işte ben ve benim gibiler. bir gün araç kiralamak isteyen olursa, kutsal bilgi kaynağı ekşisözlük'e bir göz atması gerekecektir. ben önce böyle yapıyorum.
    hayatınızda, haksızlıklar karşısında geri adım atarsanız kabullenirsiniz ve şirketler de nasıl olsa kabulleniyorlar diyerek sizi ortada bırakırlar. uçağınız da geç kalkar, otobüsünüz de gelmez, hastane de sıra da beklersiniz. hatta daha kötüsü olan şiddete bile maruz kalabilirsiniz. türkiye gibi bir ülkede, hiç haksızlığa uğramadım diyebilecek biriniz var mı? haksızlık karşısında, geri adım atmayalım. rezaletin büyüğü küçüğü yoktur. rezaletin önceliği vardır. benim rezaletim son günlerde olanlar arasında çok sorun değil. iptal ederim her şeyi, ucunda ölüm yok ya. gerek mağdur edeni de avukata veririm. bir yandan hakkımı ararım. ama bu yapılana sessiz kalacağım anlamına gelmez.

benim rezaletim, bu firmadan araç kiralayacak olanın kulağına küpe olması için bir nasihat olsun.
  • rezalet değildir, kabul edilen sözleşmede "rezervasyon şirket tarafından iptal edilebilir" yazar.

tatsızdır, ama araç almaya gidip büroda bu durumla karşılaşmaktan iyidir. 20'den fazla ülkede araç kiralamışımdır, her zaman karşılaşılabilecek planlama hataları bunlar. abartmayın arkadaş. avis bürosuna gidip, araç yok yallah denmişliği de var, sileceği çalışmayan alt segment araç verilmişliği de.

ingilizcesi olanlar için: "enterprise may cancel any reservation, whether or not the reservation has been confirmed, for any or no reason, in your or our sole discretion, and without liability to the other. "

rezalet puanım 0.5/10

not: sözlükçü sivilceliler uzun süre uçaklardaki overbooking konusunu da anlayamamıştı. overbooking ulaştırma sektöründe kullanılan yasal, ama tatsız, müşteriyi mağdur edebilecek ama hak aramanıza ihtimal bırakmayan bir yöntem.

konu kesinlikle can sıkıcı ama yasal hakkın ihlali değil, o yüzden rezalet puanım da 0.5
  • bu arac yok ise farkli bir arac onermediler mi? enterprise'dan onlarca kez arac kiraladim, gayet de memnun kaldim. bayram sebebi ile sistemsel sikinti mi acaba? 150 kisiyi daha aradik sozu cok mantikli gelmedi bana. 150 araclik overbooking yapilamaz.

rezervasyon belgesi, iptal icin yazili belge gorursek puan aciklayalim. telefonda iptal edemezler, eger rezervasyon onayiniz var ise yazili da gondermeleri gerek, sebebi ile birlikte.
  • 2 hafta önce aynı firmadan aynı aracı kiraladım. bana da aynı şekilde elimizde bu araç bulunmuyor fakat astra dizel otomatik verelim dediler ve aynı fiyata o aracı verdiler. sanırım sizin kiraladığınız şubede sorun var.
  • rent a car sektöründe personelinden yöneticisine her pozisyonda görev almış, hukuki sözleşme yazımına da hakim biri olarak rezalet kere rezalettir.
    rent a car sözleşmesinde şirket gerekirse araç vermeyebilir yazar. bu durum sadece aracı almaya gittiğinizde, temsilcinin müşteriyi gözü tutmadığında, ya da istenen kurallara uygun hareket edilmediğinde uygulanır. bu eğer elinde araç yok ise bahane olarak da bazı firmalar tarafından kullanılan bir yöntemdir.
    ancak daha önceden onaylanmış rezervasyon için 1 gün önceden arayıp araç yok demek merdiven altı işletmelerde bile olmaz, kabul edilemez. bu sebeple arkadaşa gerekirse konuyu enterprise ınternational'a kadar götürmesini tavsiye ediyorum.
  • kesinlikle rezalettir.

mümkünse görüşmeler kayıt altına alınıp hem sebepsiz yere sözleşmeden cayma hem haksız kazanç hem de bu plana dahil edilen diğer planların tutarları açısından dava açılmalıdır.
  • yazarın muhtemelen erken rezervasyon ile ucuza rezerve ettiği aracı bayram öncesi başkalarına daha pahalı kiralamak için yapılan rezalet gibi rezalettir.
    aracı almak için yapabileceği bir şey şimdilik yok gibi hukukla arası iyi ise belki ciddi bir tazminat alabilir.
    başka birine aynı yeri aratsın istediği aracı veya üst modelini daha pahalı önerebilirler. rezervasyon yaptırıp delil olarak kullanabilir. tatil sonrası da sabırlıysa yüklü bir tazminat davası açar.
  • daha önce de aynı şirket tarafından internetten rezervasyon yapmama ve ödemesini de yapmama rağmen sadece havaalanından gelen müşterilerimize araç veriyoruz diyerek beni hayatımda yaşamadığım utanca ve strese sokan şirket.. umarım batar. rezil herifler aklıma geldikçe çıldıracak gibi oluyorum.