şükela:  tümü | bugün
 • daha önce fiili olarak protestolara destek vermemiş bir çok sendika da 8 aralık'ta gerçekleşecek protestolara katılacağını açıkladı.

  ortalığın daha da kızışacak gibi durduğu protestolardır.
 • 8.000 polisin başkentte görev alacağı protestoların 4. bölümü. tüm fransa'da 89.000 polis görev alacak.

  https://www.lesechos.fr/amp/59/2227859.php

  https://twitter.com/…pfr/status/1070685874936000512

  https://twitter.com/…nfo/status/1070686700664512512
 • ılerlemesini istediğim olaylardır. hep bizemi yahu
 • le figaro gazetesi, fransız makamlarının sarı yeleklilerin bir 'darbe' girişiminde bulunacaklarından korktuğunu yazmış.

  cumartesi günü yapılacak eylemlerde cumhurbaşkanlığı rezidansının hedef alınması ihtimalinden korkuyormuş.

  macron'u zor günler bekliyor.
 • fransa'nın başkenti paris'te sarı yelekliler hareketinin hükümet karşıtı eylemlerinde şiddet olayları çıkabileceği kaygısıyla, kentte turistlerin ilgi gösterdiği yerlerin yarın kapatılmasına karar verildi.

  başbakan edouard phillipe, ülke genelinde 89 bin polisin görev yapacağını ve başkente zırhlı araçların konuşlandırılacağını söyledi.

  polis, kentin ünlü bulvarı champs-elysees'teki dükkanlar ve restoranlara kepenk kapatmaları çağrısında bulunurken, bazı müzeler de kapalı olacak.

  yetkililer, geçen haftaki eylemlerde zafer takı'nın zarar görmesinin ardından, ünlü eserlerin korunması için güvenlik önlemlerini artıracaklarını açıkladı.

  kültür bakanı franck riester louvre ve orsay müzeleriyle, opera binaları ve büyük saray kompleksi'nin kapatılacak mekanlar arasında olduğunu belirtti. https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46479609
 • zıpla zıpla zıplamayan macron demeyip hakları için gerçekten savaşan insanların yaptığı protestolardır. umarım amaçlarına ulaşırlar.
 • komplo teorisyenliğini pek sevmem, insanların hak arayışlarına gölge düşürmek de istemem, ama trump nato bünyesinde abilik yaptığı için avrupanın elini cebine atmasını söyledikten ve fransa'nın ab'nin kendi ordusunu kurması gerektiğini ifade ettikten hemen sonra bu olayların fransa'da patlak vermesi insanı kıllandırıyor.

  edit: meseleyi trump noktasından sorgulamam üzerine hemen cahil yaftası yemişim. vay amk. bir ülkede hükümeti zor duruma düşürecek eylemlerin iç sebepleri olabileceği gibi, dışardan bu sebeplerin kaşınabileceğini gözardı eden öküzler, bana cahil diyor. belli sayıda ajan provokatör kullanarak zaten belli seviyede rahatsızlığı olan halkı sokağa dökmek, hele fransa gibi protestoların hayatın bir parçası olduğu bir ülkede çok zor değil mi? beynini birazcık kullansa belki olabilir aslında diyecek ama, sanırım marş basmıyor.
 • mevcut yönetimden memnuniyetsizlikten kaynaklı protestolar. bu protestoların yaşandığı ülkede asagari ücret 1500 euro civarı. hani bir fikir sahibi olunması açısından şunu bırakayım. linke tıklamak istemeyenler için kısaca fransa'daki carrefour'da 3 kilogramlık karışık et paketi 25 euro. içinde yarım kilo da steak var. bizde sırf 1 kilo tavuk bonfile 20 lira.

  bu insanlar bir akaryakıt zammında ülkeyi savaş alanına çeviriyor. biz de her boku kabullenmeye devam ediyoruz, görmezden geliyoruz. şiddet çözüm değildir lakin adamakıllı protesto edebilmek ve yönetenleri belli kararlar almaya zorlamak vatandaşın en doğal hakkıdır.

  neydi bir söz vardı. allah devletimize zeval vermesin ama vatandaş da 3. sınıf insan muamelesi görmeye devam etsin.
 • macron denen çipilin etine budına bakmadan boyundan büyük laflar etmesi, her daim fransanın götünü kurtarmak zoru da kalan ingiltere ve abd yi bu sefer çok kızdırdı sanırım. sarı yelekli, pembe gömlekli falan bilmem ama macron denen vitaminsizin taca çıkması olası sonuç gibi görünüyor.
 • vay be. macron acilen reis'i aramalı:

  gösteri yapan halk nasıl terörize edilir?
  gösteri ve yürüyüş hakkı nasıl gasp edilir?
  hükümet politikaları protesto edildiğinde ne yapılmalıdır?
  basın bu durumda nasıl davranmalıdır (ehem pardon. bu maddeden önce basın nasıl tekelleştirilir olmalı)
  her şeyden önemlisi: halkın, uygulanan tüm politikalara sessiz kalması için eğitim sistemi nasıl düzenlenmelidir?

  ara reis'i, anlatsın sana

  tanım: hakkını arayan insanların bokunu çıkardığı protestolar