şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şaşırtmamıştır.

dünyada kedi köpek gibi birbiriyle sürekli dalaşan iki ülke var:
    1- rusya
    2- amerika birleşik devletleri

bizim pek saygın hükümetimizin ise nasıl bir dış politika stratejisi varsa artık, bu iki ülkeden de vize siktiri yemeyi başardık.

bu çok eşsiz bir başarı lan bence. abd ve rusya tarihte belki de ilk defa bir konuda ortak fikirde olabilir.

ortamlarda dünya lideriyim dersin, kim bilecek.
  • 15 yılda düştüğümüz hale, geldiğimiz noktaya bak. bunlar henüz iyi günlerimiz gibi.

edit: git ulann artik gitttt.
  • tam 15 dakika önce istanbul - los angeles uçak bileti aldım. şansımı sikiyim.

.

edit: arkadaşlar mesaj kutum kanadı :) iyi dilekleriniz ve çözüm önerileriniz için teşekkürler.
    vizem yoktu, promosyon biletti, nasılsa vize alırım diye düşünmüştüm. eskiden amerika'da work and travel ile 4 ay yaşamıştım. ingiltere vizem var, bir sürü de şengen var, uzakdoğu giriş çıkışlar var defalarca. o yüzden problem olacağını sanmıyordum.

şimdilik beklicem gelişmeleri takip edicem. biletim mart ayına, o zamana kadar bu durum çözülür diye düşünüyorum.
  • resmi olarak açıklanmıştır us embassy

82 musul 83 kerkük 84 washington 85 new york 86 manhattan ...
  • yarınki yandaş medya manşeti:

müjde! abd ile vizeler kalktı!
  • abi böyle durumlar en son soğuk savaş dönemimde, sovyetler falan varken vardı..

2017 de bildiğin 40 sene öncesine döndürdü adamlar ülkeyi lan..

abi adamların genetiğinde geri gitmek var.. bıraksan direkt ortaçağa gidecekler.. şimdilik 40 sene oldu..

lan bi bırakın şu ülkeyi.. bi düşün yakasından.. suriye'nin ilçelerini ezberlettiler lan bize.. idlib midlib, rakka, münbiç..

lanet olsun ya.

gündemimiz en son ne zaman üretim oldu.. ne zaman teknoloji oldu.. ne zaman hayat standartlarımız oldu.. ne zaman çağdaş eğitim oldu.. ne zaman mutluluk, huzur, zenginlik, seyahat, tatil, yeşil oldu..

bildiğin arabın çölündeki bedevi hayatı yaşatıyorlar bize..
  • manşetten veriyor olsam yazılacak şuydu:
    (bkz: nato'dan çıkartılma antrenmanı)
    açalım;
    1- amerika düdüğü öttürdü, süresi belirsiz vize yasağı bir ambargodur ve ambargoların en büyüğüdür. adam "ben senin vatandaşını hiçbir surette almıyorum" diyor elma domates falan değil bu. durumun vahametini anlamak için yarın imkb ve ay sonu döviz kurlarına bakarsınız. kompanse etmek için kaç vergi artırımı gelir saymak serbest.

2- amerika'nın öttürdüğü düdük süregelen neo-ulusal avrupa akımına hareket ve yaptırım imkanı sağladı. bildiğiniz üzere nato demek içeriğinde kaç düzine avrupa üyesi olsa da amerika demektir. start verildi tazılar bizi kovalamaya başladı. ha, oraya gelelim "e biz de nato üyesiyiz" dediğinizi duyar gibiyim, follow the white rabbit.

3- biz de bir nato üyesiyiz lakin bunun geçmişte bir mazi olmasına sadece ramak kaldı.

3.a) nüfusumuzun göçler ve mülteciler ile tekrar yarı yarıya kısmı ortadoğululaştı ve uygarlık protestanı haline dönüştü. sayısı da hızla çoğalmaya devam etmekte, sadece siz sen ben o gözlemlemiyoruz bunu, adamlar da sayıyor.

3.b) bu ortadoğulu ambarına ve hatta çorbasına dönmüş adeta garabet halinde kötü bir amerika modeli haline gelmiş toplama ülke oluşumuzu siyasilerimiz avrupaya (ki o da merkel demektir) tehdit unsuru olarak kullanıyor. sınırı açarım, tadını kaçırırım, salarım kobrayı vb. tehditler ile hem kendi halkının imajını düşürüyor hem de bahsettiği gerçekliğe karşı doyumsuz isteklerinin ardı arkası gelecek gibi değil. ki bunun (mülteci akınının) bir zaruret değil keyfi osmanlıcılık ütopyasından kaynaklandığı da size olmadığı gibi avrupalıya da bir sır değil. avrupa bu riski göze almaktan çoktan sıkıldı ve schengen area'dan (a.k.a. şengen vizesi) türkiye bölümünü çıkartmaya dünden razı.

3.c) s400'ler meselesi. aslında işin bahanesi. bir başka kandırılma vesilesi. hatta eşeğe çubuk ucunda tutulan havuç numunesi. sen "büyük devlet oluyorum, güce denge getiriyorum, büyük oynuyorum" zannederken tam da kovmak istedikleri yöne doğru depar atma mucizesi. işte bunun adı amerikan rüyasıdır. türkiye'nin yeni düzende, yeni düzlemde bulunduğu sınırlar ve ittifaklar adına bir sözü kalmamıştır, sözü kesildiğinde devam edememiştir ve hatta yardakçılık adına istenen sözü isteyene söylemiştir. o nedenle dün açılımcı iken ertesi gün akıncı olmuş, dün cemaatçi iken ertesi gün fetöcü avlamış, rus uçağını düşürmeyi kutlarken yetiş ya putin moduna dönmüş, tatillere beraber çıkarken esad'a esed der olmuştur. bu bakımdan; değil düzene denge getirmek, kendi ülkesinde rot-balans bile yapamayacak çırak çıkacak yönetim kadrolarına tezata bak ki "usta" denmiştir.

4- gelgelelim ki bizim nato'ya katılım sürecimiz de amerika adına can vermekle başladığı için bundan çıkarıldığımız gün amerika'ya sırtımızı döndüğümüz gün demek de değildir. öyle olsa bunu kutlar ve tüm desteğimle savunurdum. içinde bulunduğumuz hâl; param dursun yancıkta, **** oynasın *****ta halidir. nitekim o işler de öyle olmuyor.

5- işin iç siyaset (ki o da belli başlı üst ülkelerin sözcülük ve şubeliğini yapmak demek oluyor) boyutuna gelirsek, devlet bahçeli amerikan faydasına ne kadar sağlam sıkıştırıyorsa erdoğan'ı, doğu perinçek de rusya ve ali menfaatleri adına o kadar yoğun sıkıştırmıştır. lakin bulunduğumuz ayın en başarılısı melih gökçek'tir. çünkü tanrıların kanatılabildiğini göstermiştir.

5.5- önümüzdeki günlerde patlayan ekonomiyi gizlemek adına tüm devletlerin yaptığı gibi savaş ilanı/sınır ötesi bir operasyon beklemek hiç şaşırtmaz. savaş koşulları her zaman fakirlik için iyi mazerettir.
  • ortadogu'daki en buyuk muttefiki suudi arabistan olan ulkenin turkiye'yi demokrasiden uzaklastigi icin cezalandiracagini dusunen mallari gostermistir.

ne demokrasiniz, ne insan hakkiniz, ne insanliginiz, ne caniniz, ne maliniz sikinde degil amerika'nin. onlarin cikarlari icin calisin isterseniz ulkenin her yerinde hoparlorlerden 7 / 24 "demokrasiyi sikiyim" diye bagirin. siklerinde olmaz. siz kara gotlu ortadogu insanlarinin onlarin gozundeki degeri bocek kadar.
    hani sizin hakettiginiz demokrasi icin yaptigini saniyorsaniz yaraklara gelirsiniz.

en son saddam'in heykelini yikan adam ellerim kirilsaydi diye agliyordu. begenmemisler soros bey'in demokrasisini.
  • türkiye cumhuriyeti devleti için skandal bir yaptırımdır.

bazı yazarlar demişler ki; 'devletinizin yanında olun' bak canım arkadaşım. devletin yanında mı olmak istiyorsun? o zaman bizimle bir ol ve türkiye'nin itibarını beş para eden, bütün komşularımızla bizi problemli hale getiren, pkk'yı palazlandıran, ışid'e destek veren, bop'a eşbaşkanlık yapan, ortadoğu'nun kan gölüne dönmesinde emeği olan, sonsuz yolsuzluk ve yağma yapan, büyük şehirleri rant alanına çeviren, feto'ya devletin bütün kademelerini açan ve devletin ordusunu paramparça eden akp'yi bir an önce göndermek için çalışmalara başla.

başka algıya gerek yok!
  • super lan. ohahaha valla super. kimse almasin ulkesine. bizimkine giren cikan belli degil boyle yasayalim bok icinde hdjsksks valla komedi.