şükela:  tümü | bugün
  • başlık 7 temmuz 2017 ve 8 ekim 2017 budget rezaleti olacaktı ama ayrı yazmak istemedim.
    başlık içerisinde 2 farklı rezalet bulunmaktadır.

7 temmuz 2017 rezaleti:

özet: araba kiralamada soygunculuğu çok farklı noktalara çıkaran budget firması hgs vb. kiralama dışında harcanan tutarları müşteriden devletin belirlediği kdv dahil tutarın üstüne bir kez daha kdv ekleyerek almakta. eğer bu firmadan araç kiralıyorsanız kesinlikle fatura detayı isteyin ve mağdur olmayın.

7 temmuz 2017 tarihinde kiraladığım aracı istanbul atatürk havaalanı'nda teslim ettim. kredi kartımdan çekilecek tutarı kendimce hesaplamıştım (hgs, benzin vb.). firmanın kredi kartımdan çektiği tutarı gördükten sonra müşteri hizmetlerine mail attım ve fatura detayını istedim. bu firmada ilginç bir şekilde toplam fatura atılıyor, hiçbir zaman detay gönderilmiyor. ısrarla detaylı fatura istedim ve bu fatura yaklaşık 6-7 mailleşme sonunda tarafıma gönderildi. fatura detayını incelediğimde 180 tl lik hgs tutarının kredi kartımdan 180+kdv olarak çekildiğini fark ettim. bu arada bunu (araba kiralama ücreti + hgs + benzin parası + ekstra tutarlar) + kdv olarak hesaplıyorlar. benzin, hgs vb. harcamalar zaten kdv dahil satılıyor. ben tarafıma iade istediğimde bu tutarı geri alabildim fakat araba kiralayan birçok kişinin detaylı bir fatura istemeden ödeme yaptığı için bu ücreti ödediğine eminim.

bir de benzin meselesi var: eğer eksik benzin getirirseniz sabit 25 tl lik bir tutar çekiliyor, bu da çeyrek depo oluyor bir bakıma. nasıl bu tutarı belirlediniz dediğinizde standart fiyat deniyor. ilginç.

dikkat edin soyulmayın.

8 ekim 2017 rezaleti:

özet: hasar paketi olmayan araçta değiştirilen lastiğin fatura beyanı olmadan müşteriden tahsil edilmesi ve büro çalışanının hakaretleri silsilesi.

5 ekim 2017'de trabzon havaalanı'nda yine aynı firmadan arkadaşlarım ile beraber iki araba kiraladık. ne kadar düzgün kontrol edebildik bilmiyorum ama arabada birkaç çizik dışında bir hasar görememiştik. havaalanını bilenler otopark bölgesinin karanlık olduğunu biliyordur. aracı 8 ekim pazar günü saat 15:00'da teslim ettik ve görevli lastikte hasar olduğunu söyledi (perşembe günü karanlıkta lastik hasarını göremedik yada biz yaptık). biz arabayı kiralarken mini hasar paketi almadık bunda problem yok. lastiğe baktığımızda dıştan bir soyulma vardı, çok büyük bir hasar değildi. büroda bulunan çalışan lastiğin servise gösterilip değişmesi gerekiyorsa değiştirileceği, buna gerek yoksa çekilen 1000 tl lik provizyonu tarafımıza geri yatıracaklarını belirtti. biz de eğer değişme durumu olur ise bize haber vermelerini rica ettik. pazartesi sabahı ise kredi kartımızdan 750 tl lik bir tutar kesildiğini fark ettik. trabzon bürosunu aradığımızda olaylar başladı.

büroda çalışan kişi arabayı daha tamirciye göstermediklerini söyledi. "hesabımızdan ücret kesildi" dediğimde ise dışarıdaki arkadaşlar göstermiştir ben burada değildim dedi. bizler de haklı olarak alınan lastik için fatura göndermelerini, gerekirse fatura yerine arabanın plaka ve lastik fotoğrafını da gönderebileceklerini ilettik. büro çalışanı tarafından aldığımız tepki ise “araç bizim, bu bilgi sizi ilgilendirmez müdürüm müsünüz de benden kanıt istiyorsunuz?” oldu. bizler bunu kanıtlamadan bu parayı alamayacaklarını gerekirse chargeback kaydı açacağımızı belirttiğimizde, çalışan “imzalı belgeniz var hiçbir şey alamazsınız istediğiniz yere gidin” cümlesini kurdu.

pazar günü 15:00‘da verilen araç pazartesi sabah 8-9'da nasıl tamirciye gösterilip lastik alınıp bizlerin hesabından da ücreti alınmıştır?
    firma lastik almadan müşteriden mini hasar paketi olmadığı için lastik bedeli almış olabilir.
    lastik tutarını alıp lastiği kullanmayıp ileride başka bir hasarlı araba için kullanıyor olabilir.
    farklı senaryolar üretilebilir.

sonrasında müşteri temsilcisi ile görüştüğümde lastikler toplu olarak alınıyor, toplu lastik alındığı için sizlerle bu belge paylaşılamayabilir bilgisi dönüldü.
    bu durumda lastik toplu alınıyor ise bu araçta lastik kullanılamaz halde ise araç nerededir? tekrar kiralanmış mıdır?

birçok senaryo soru üretilebilir ucu açık bir konu ve olay para alınıp alınmaması değil. müşteri hasarı sebebiyle alınan yeni ürünün müşteri bilgisi olmadan hiçbir kanıt, belge vb. olmadan müşterinin hesabından tahsil edilmesidir.

budget soygunculuk firmasıdır. kullanmayınız.
  • https://www.sikayetvar.com/…ira-depozitoyu-kestiler

sanırım genel bir tutar var. taksiler için 300 jeep tarzı için 750 :)

kurumsal soygunculuk bu olsa gerek.
  • 8/10 verdiğim rezalet. kullanılmayacak firmalar listeme adını yazdırdı budget.
  • kurumsal bir firma zannetiğim budget'a karşı fikirlerimi 180 derece değiştirmiştir. müşteri kendisinden kesilen bedelin kanıtı istemekte sonuna kadar haklıdır. savcılığa şikayet edin. uğraşsınlar.
  • kesinlikle akılda yer edip araba kiralanacağı vakit göz önüne alınacak rezalettir.
  • araç kiralamada aşağıdaki ikileme sahibim. bizzat ikisini de yaşadım.
    1-mini hasar paketini mutlaka alın eğer almazsanız mutlaka birşey çıkıyor (alırken görmediğiniz yada gerçekten sizin yaptığınız) ve o paranı fazlasını ödüyorsunuz.
    2-mini hasar paketini almayın. araç sigortalı olduğu için araca kendi yaptıkları hasarları bu sigortadan karşılıyorlar yada bu sigortadan prim alıyorlar. gerçi onarım için para ödemeyeceğinizden sizi ilgilendirmiyor. bu daha mantıklı ama aptal yerine konmak insanın canını sıkıyor.

rezalet puanım 10/6 kusurun çoğu teslim alınan aracı yeterli incelememek. firmanın cüzdanına koyduğu 1000 tl paran var. göze gelmeyecek bir meblağ ise zaten buraya yazmaya gerek yok. önemli ise teslim alıyorken bakmakta fayda var yada mini hasar sigortası yaptırılmalı ki bu da yukarıda yazdığım ikileme götürüyor beni yine