• ulan allahsız sözlük kızılayın anası sikildi hala taksim hala tayyip.
  • direniş bitti kutlama başlasın tadında "direnen" bazı kardeşlerimiz tarafından görmezden gelinen eylemler.

arkadaşım, ne kazandık? kim özür diledi, kim geri adım attı, hangi sorumlu istifa etti? hiç kimse! o hâlde neyin kutlamasıdır bu? ankara'da insanlar, hâlâ saldırı altındalar. dün gazi mahallesi'nde çatışma vardı, ondan önceki gece hatay ve tunceli karışıktı yanlış hatırlamıyorsam. yapmayın, gözünüzü seveyim işi goygoya çevirmeyin. insanlar öldü, şaka değil, doğum günü partisi değil bu direniş.
  • kimse kusura bakmasın, tunalı - kızılay arası atışmayı gayet meşru kılan eylemlerdir.

akşamüstü kızılay'a ineriz. doğru düzgün kalabalık yoktur, tek tük toplanan insanlar, endişeli yüzlerle toplanmayı beklemektedir.. onun dışında normal hayat devam etmektedir. sonra kuğulu'ya çıkalım madem deriz ki.. kuğulu ayrı bir dünya! çadırlar, kütüphaneler hikaye, tuborg gold'lar bomontiler için büfe önünde oluşturulan kuyruklar şahane. içmeyin demiyorum anasını satayım - bu mevzunun bir parçası da içme özgürlüğümüz değil miydi zaten - ama tek gayeniz bu muydu? kuğulu çimlerine yayılmış yüzlerce insan, ne eylem umurlarında ne kızılay ne bir şey. megafon elden ele geziyor. bir taraftan 3-5 çarşı üyesi istanbul çarşı'nın başarıları ve ününü üzerine alarak sloganları kesiyor, kendi çaplarında bir tribün oluşturuyorlar, pınarbaşı çektiriyorlar. protesto eden kalabalığın başı ayrı kıçı ayrı bir şey söylüyor. herkes kutluyor. neyi kutluyor? ne başardık ki daha? ne elde ettik? yarın öbür gün toplanıp ellerinde sopalarla şuraya dalsalar kimsenin kılını kıpırtadacak ne hali var ne bilinci.

akşamüstü kızılay'a tekrar dönüyoruz. bu sefer kalabalıklaşmış. eylem sürüyor. metro çıkışları ne hikmetse gazlı - henüz olay, gaz atışı vb. olmadan - . herkes protesto ediyor ama yine bir endişe var, çünkü burası biliyor, tunalı'da pankartlarda yazıyor, yüzlerde yok, burada pankartlarda yok ama yüzlerde var; bu daha başlangıç!

derken... akşam olur şu ya da bu sebepten eve döneriz, dönünce haber alırız ki kızılay karışmış. çil yavrusu gibi dağılmış tabi ki. yine gözaltılar, her zamanki terane. tunalı da kızılay'da olsaydı, woodstock jr. modunda olmasaydı, bu kadar sıkıntı çeker miydi kızılay, bu kadar sıkıntı çeker miydi direniş?

derdiniz sadece kuğulu çimlerinde çoluk çocuk içmek miydi? "abdullah cömert ölümsüzdür" diye bağırdıktan hemen sonra şen şakrak dans edip "zıplamayan tayyip" çekerek kahkahalar atmak mıydı? bu mudur "her yer kuğulu her yer direniş!" kızılay dağıtıldıktan sonra kennedy'e inip benzinliklerde tomalara karşı durup onlar döndükten sonra tekrar alemlere devam etmek midir?

edit: kennedy'de ilerleyen saatlerde kafayı bulup polise şişe fırlatan grupları, "olay çıksa da neşemizi bulsak" adamlarını, karı kız düşürme çabalarını falan hiç anlatmadım dikkat ederseniz.
  • gazi mahallesi direnisi ile birlikte en sert mudahaleye maruz kalmis eylemlerdir. basindan beri bu boyle.
    bir de entrylere baktikca tunali ve kizilay arasinda atismalar baslamis oldugunu gormekteyim.

ben kardesimle kizilayda da bulundum tomalida da, bahceliden annemle tencere tava da caldim, isikli eylem de yaptim.

bence:
    -kizilay'daki eylemler, eylemin ruhuna daha uygundur. lami cimi yok.
    -ama tunali'da ne yapiyorsun adamsan buraya gel olmaz, tencere tavaya laf olmaz, herkes yapabildigince, gucu, cesareti yettigince destek oluyor. nokta. ayrica, tunali polis olmadigi zaman insanlarin ne yapacagini belgelemek acisindan cok onemli. durduk yere barikat kurmuyoruz, tas atmiyoruz, hukumet falan devirmeyecegiz bunu gosteriyor. direnisci olmasa dahi kim bu direnisciler diye bakmaya gelen insana capulcu kim onu gosteriyor, belese pr. elestirme.
    -direnise gidip de polis geldi eve dagilalim olmaz, eger gezideki arkadaslar polis gorunce kacsaydi bu olay mayista biterdi, avm temelleri 10 gun once atilmis olurdu. polis copla dalmissa tas atana karisma, kazin bile ustune yurursen donup sana tisliyor.
    -fazla ulusalci, milliyetci slogan atmayalim, aslanlar gibi yanimizda direnen kurt ve akplileri otekilestirmeyelim. bu daha demokrat, cogulcu bir turkiye icin yapilan bir ayaklanma, sloganlarimiz da cogulcu, kapsayici olsun.
    -carsi kraldir, galatasarayli olmaktan utandirmistir beni
    -odtu kraldir, siysalli olmaktan utandirmistir beni, tin yok daha tin.
  • ankara'daki eylemler oluyorsa kizilay'da oluyor. tunali'dakilere eylem demeye bin sahit, daha cok toplasma, birlikte takilmaca, icip sicma, 'zipla zipla ziplamayan tayyip'cilik oynama uzerine orada isler. az once kizilay'da mudahale oluyorken tunali'da millet davul zurna eglenmekteydi.

simdi bu insanlar cikip da 'taksim uyuma ankara'ya sahip cik', 'diren ankara' falan demesinler. gotleri yiyorsa kizilay'da catisma olurken oraya destege gitsinler bir zahmet. once kendileri ankara'ya sahip ciksinlar. hadi tunali yerine neden kizilay'da toplanmadiklarini sorgulamiyorum ama polis mudahalesi sirasinda bu yukarda soylediklerimi yapip 'ankara'da catisma var, uhu uhu' yapmak sadece riyakarliktir.
  • yaralanan mesaj atsin. arabayla kizilay'dayiz
    edit: tanim mi degil? yuh valla. ınsanlarin ebesinin bellendigi ama bir o kadar da duyarsizligindan, insanligindan süphe ettigim sahislarin bulundugu eylem!
  • şu anda oturduğum yerden bunu söyleme hakkını kendimde görmesem de, direniş boyunca meydanlarda olmaya çalışmış, biber gazına karşı doğru düzgün direnememek de içinde ukde kalmış biri olarak yine de haykırmak istiyorum; #direnankara, biz kazanacağız. bu ülke kazanacak. bu eylemler de zafere giden adımlar olacak.
  • istanbul süt liman olunca ankarayı kimsenin sallamadığını gösteren olaylar. yazık be.
  • ankara bu eylemin yalnız direnişçisi...
  • tunalı'da kop kop yapacağınızı gelinde kızılayda barikata sahip çıkın dediğim eylemlerdir.

sonra ne oldu, ne direndik ne direndik. hadi lan sende.
hesabın var mı? giriş yap