şükela:  tümü | bugün
  • murat gezici’nin sahibi olduğu anket şirketinin, yapılan son, cumhurbaşkanlığı ve genel seçim anketi sonuçlarının açıklanmasıdır.

edit: anket sonuçları belli olmuş. yeşillendiriyorum.

gezici cumhurbaşkanlığı anketi sonucu
    tayyip erdoğan yüzde 48.7
    muharrem ince yüzde 25.8
    meral akşener yüzde 14.4
    selahattin demirtaş yüzde 10.1

gezici genel seçim anketi sonucu
    cumhur ittifakı yüzde 48.7,
    millet ittifakı yüzde 38.9
    hdp'nin oyu yüzde 11.5

--- spoiler ---

12 il 67 ilçe ve 378 mahallede toplam 6 bin 811 katılımcıyla 25-26 mayıs'ta yapılan ankete katılanların yaklaşık yarısı kadın.

--- spoiler ---
  • sonucunu merakla bekledigim ankettir
  • bu da eğer akşener'i %10 bandında gösterirse artık geçmiş olsun, yapacak bir şey yok diyeceğim. hepsi birden kötü niyetli olamaz bu firmaların. illa ki haklılık payları vardır. gezici %25 gibi çok iddialı bir oran vermişti akşener için, ondan dolayı ekstra merak ediyorum.

tabi erdoğan kaç alacak, esas kilit soru o. onun dışında muharrem ince %20 ile %25 arası bir oy alacak büyük ihtimal, onu çok merak etmiyorum o yüzden. %30 oy oranı veriyorlar ince için ama gerçekçi değil pek. chp hangi seçimde %25'i geçmiş. kaldı ki daha önce chp'ye oy atıp akşener'ci olan en az 5 kişiyi ben tanıyorum. ülke genelinde de olacaktır bunlar. %25'i bile koruyamayabilir yani.
  • esas kilit noktayı ben size söyleyeyim. tayyip'in yine %45'i geçemeyeceği bir anket olacaktır. muharrem ince, akşener veya demirtaş'ın ilk turda kaç alacağı çok önemli değil.

bu seçim tayyip ile demokratik cumhuriyet arasında yapılacak. 2. turda daha yüksek oy alan kazanacak. 16 seneden sonra konu bu kadar basitleşti aslında.
  • cumhur ittifakının bu kadar almasının neredeyse imkansız olan anket sonucu.
    lakin bu seçim çok şaşırtacak çok. cb, rte olsa bile mecliste çoğunluğu alması çok çok zor. bu seçimde sonuçlarıyla şaşırtacak 2 parti olacak (bkz: mhp) (bkz: iyip) hem de çok şaşırtacak. (bkz: at fava bekle)
  • eğer erdoğan'ın yüzde 50'nin üzerinde olduğu bir sonuç olursa gezici de iktidar yanlısı olarak etiketlenecek ya da anketin hatalı olduğu yönünde çoğunluk hemfikir olacaktır.
    yok hayır, erdoğan yüzde 40-45 alırsa bu kez "gezici süper bir firma, oh yeah" şeklinde övgü dolu entryler girilecektir.
    bakalım gezici'nin anket sonuçları bizimkileri mutlu edecek mi..
  • kararsızlar dağıtıldıktan sonraki sonuçlar ise rte açısından tehlikeli sonuçlar. eğer kararsızlar dağıtılmamışsa herkese geçmiş olsun rte ilk turda bile alabilir.
  • reuters'a aciklanmis anket. 25-26 mayis tarihleri arasinda 6811 kisi ile olusturulmus.

recep tayyip erdoğan - 48,7
    muharrem ince - 25,8
    meral akşener - 14,4
    selahattin demirtaş - 10,1

genel secimler icin sonuclar :

cumhur - 48,7
    millet - 38,9
    hdp - 11,5
    https://www.reuters.com/…second-round-iduskcn1j3200
  • erdoğan'ın %45'in üzerinde almasına olanak olmadığı için güvenmediğim sonuçlara sahip anket
  • 8 haziran değil 25-26 mayıs tarihli ankettir.