• veri toplaması 17 mayısta bitmiş anketin 8 haziranda yayımlanmasına şaşıran bir tek ben miyim?

böyle ucuz algı kasmaca olmaz olsun.
  • seçim hezimetine az kala, hala nereden nasıl kurtarırız anketi.

manipülasyonlar ile seçim kurtulur mu lan ibneler? seçim meydanlarda kazanılır, reisiniz bunu öğretmedi mi size. her yol mubah nasıl olsa, asılın amk.

9 temmuz'da istiklal marşını tersten çince okutacaklar size.
  • mastürbasyon gibi bir anket olmuş. erdoğan’ın durumu belirsiz ama cumhur ittifakının muhalefete düşeceği ayan beyan ortada.
  • adamlar hala "muharrem ince %20,1" diye anket sonucu veriyor.

salladigi anlasilmasin diye de sonuna ondalik 1 eklemis.
  • 2600 kişi, bizim sokakta 5 bin kişi yaşıyor amk taşşak mı geçiyorsunuz lan.
  • cumhur (akp %43 - mhp %2) - %45
    millet (chp %27 - iyip%15 - sp %2) - %44
    hdp - %10

gerçekleşecek oylar bunlardır.. tarihe not düşülsün..
  • dikkat ediyorum bu platformda ki hiçbir anket sonucu kabul görmüyor. sıkıntı değil ancak eğer bir gerçek varsa bu gerçeği gözardı etmek sorunları çözmeyecektir. son 10 günde burda 5 veya 6 farklı anket sonucu başlığı açıldı ve her başlıkta şöyle yalan böyle çöp entryleri giriliyor gırla. farklı konsepteki şirketlerin yakın sonuçlar açıklaması rakamları görmezden gelmek yerine ciddi bir çalışma yapılmasını gerektirmiyor mu ?
  • bu nasıl anket açıklamaktır arkadaş? ittifakların oy oranını açıklamış sadece, hangi parti kaç oy almış yok. cb seçimlerinde kime oy vereceksiniz yok. tahmini bir mv sayısı yok. yok oğlu yok. ne anladım ben bu anketten?
  • istatistik biliminden habersiz arkadaşların denek sayısına itiraz ettiği anket.

50 milyon seçmeni makul bir güven aralığında örneklemek için 2-3 bin kişi yeterlidir bilimsel olarak. güven aralığı dediğimizse sapma oranıdır. yani bu anket %1-2 sapabilir demektir. örneklemi genişleterek güven aralığı daraltılabilir. ama o durumda da maliyet katlanarak artar. bu yüzden öyle on binlerce kişiyle yapılan anketler göremeyiz.

metropoll'ün manipülasyon yapacağını sanmıyorum. özer sencar güvenilir bir isim benim izlenimlerime göre. ama hem örneklem seçimi hem de seçmenlerin gerçek oyunu saklaması yüzünden anketler şaşabilir. hele ki ohal döneminde.

tahminimi ilgili başlığa yazmıştım, çok değişmedi düşüncem.
    (#77236684)

akp: 40
    chp: 25
    iyip: 15
    hdp: 11
    mhp: 5
    sp: 3
    diğer: 1
  • ya amk bi konuda da fikriniz olmasın. türkiye seçmen sayısını 55 milyon alırsak, %2 confidence interval ve %95 confidence level ile, sample size'ın 2500 olması son derece yeterlidir. burada tartışacaksak, sample grup seçilirken izlenen prosedürü tartışabiliriz. sample size'ı değil.

türkçesi: diyelim ki, düzgün bir prosedürle seçilmiş, genel popülasyonunuzla aynı oranda rasgele, 2500 kişilik bir grup içerisinde bir araştırma yaptınız ve %46'lık bir oran buldunuz, sizin grubunuzun temsil ettiği! (bu kısım çok önemli!) 55 milyon kişide bu araştırmayı yaparsanız, sonuçlarınızın %44-48 (+/- confidence level) aralığında olacağında %95 emin olabilirsiniz.

yani burada eleştireceğimiz 2500 kişinin yetersizliği değil, bu 2500 kişinin, toplumun ne kadar iyi bir temsili oldugudur, dolayısıyla konuşulması gereken de örnekleme prosedürüdür.
hesabın var mı? giriş yap