şükela:  tümü | bugün
  • erdoğan’ı yüzde 40 altında göstermiş ankettir.

parti oyları:

akp:34.8
    chp:23.4
    iyi parti:17.2
    hdp:14.1
    mhp:7.3
    sp:2.5

ittifaklar:

millet:43.1
    cumhur:42.1
    hdp:14.1

cb adayları:

rte:39.7
    ince:26
    akşener:21.3
    demirtaş:11.1
    temel karamollaoğlu:1.8

kaynak
  • son dönemde yapılan anketler içerisinde en gerçekçi anket.

edit: özelden küfür edenlere selam olsun. neyinize güveniyorsunuz?

erdoğan'ın/akp'nin oy oranı %40-41dir. bunu 7 haziran 2015 e dayanarak söylüyoruz. burası cepte.

*1 kasımdaki kaos ortamında yapılan seçimi saymazsak akp sürekli kan kaybediyor. sonradan akp'li olanı görmedik ama akp'den kopanı çok gördük. akp'den kopan -en az- %1-2 var 7 haziran seçimlerinden sonra.. bu da cepte.

*akp seçmeni orta yaş üstü, haberleri ulusal kanallardan seyreden gruptur. 2015'den beri ölenleri de hesaba katacağım %1 diyelim buna da. bu da cepte.

* genç seçmenin hemen hemen hepsi akp karşıtıdır. %2 diyelim buna.

* bu dönem muhalefetin güçlü olması ve akp'nin (muhtemelen erdoğan'ın sağlık sorunları nedeniyle) sönük geçen seçim çalışmaları her ne kadar akp'li kafasını etkilemeyecek gibi görunse de etkileyecektir.

çünkü akp'ye oy veripte "ya başka kim var ki kime verek. kemal'e oy verilir mi" diyen memnuniyetsiz bir grup var.. buna da %5 diyeceğim. simdi muhalefette umut vaadeden adaylar var. hepsi olmasa da bir kısmı tercihini değistirecektir. ama bu %5'in hepsini almayacağım. 4 ü sizin olsun sadece %1 ini alacağım.

kadınlardan meral akşener'e %1 veriyorum.

artıları eksileri ile bu hesaplardan da yine karamsar davranıp sadece %6 kesecegim akp'den.

mhp %3-4 anca.

bubeder %39-40.

daha fazlası yok.

ne olursa olsun, ölse dahi akp'ye oy verecek olan kitle sandığımız kadar büyük değil. o %40 ın belki yarısından fazlası. yani kemik oy %25 en fazla %30.

alternatifsizlikten dolayı bu kadar yüksek oy aldılar. ama şimdi alternatif bol.

son olarak: her yerde söylenir. ekmeleddin efendi karşısında bile %51 oy aldı erdoğan. ki o dönem akp en güçlü dönemindeydi. ben bile ikilemde kaldım bir süre. yine ümit vaadediyordu.

benim gördüğüm:

cb 1. tur:
    erdoğan: % 39
    ince: 32
    akşener: 15
    molla:3
    selo: 11

2. tur:

ince: 51
    erdoğan: 49

ara edit: 2. turdaki + %10 nereden geldi diyenlere:

ilk turda alternatif bol. herkes kendi adayına verecek. 2. turda hdp ve ip tabanından chp'nin adayına oy vermek istemeyen muhafazakârlar olacaktır diye düşünüyorum.

mv seçimleri de yaklaşık ilk tur tahminlerim ile yakındır.

edit: tarih düzeltme.

diyeceklerim bu kadar efenim. saygılarımla.
  • kimse inanmasa da aklımdaki sonuçlar.
    oğlum bak aziz yıldırım için de olmaz kaybetmez diyorduk adam gitti! hem de ne oranla kaybetti.
    hiç bir sonuç sürpriz olmaz yazın kenara...
  • dip dalga’nın gümbür gümbür geldiğini gösteren anket.
  • bugüne kadar önümüze gelen en gerçekçi anket bu. muhtemelen en tazesi. fark ordan kaynaklanıyor. diğer anketler ortalama bir ay önceden kalma olduğu için son durumu yansıtamadı. bu anket sokaklardaki tabloyla da uyumlu.
  • mhp ye çok yazmışlar ama akplilerden mhpye verecek vardır tabi ama cumhur 42 alıyorsa rte de alır onu tabi ben mantıken söylüyorum adamlar istatistiki yapıyor ortlama dışı iki kişiye sorunca herşey değişir
  • (bkz: hadi inşallah)
    o değilde hiç bir anket firması doğu perinçek'i sallamıyor, kale almıyor.
    ahahahahahha :)
  • ya bu anketlerle beraber sample’ı nereden aldıklarını da açıklasalar ya, bam diye sadece sonuc mu verilir?
  • olması gerektiği gibi sonuçlar gösteren ankettir.

sonuçlarda sayımlarda bir manipülasyon olmadığı takdirde ilk tur sonuçlarının buna benzer şekilde çıkması gerektiğini düşünüyorum.

erdoğan'ın %50'leri bulması artık bence zor.

ince ise chp oylarından daha yüksek çıkacaktır. güçlü bir kampanya ile çok kişi ve grubun desteğini kazandı. eskiden ateşli bir rte destekçi olan insanlar var tanıdığım. şu an hayranlıkla ince'yi izliyor ve destekliyorlar.

akşener ise tüm engellemelere rağmen doğru noktalara değinerek özellikle milliyetçi tabandan oy çalacak gibi gözüküyor.

bekleyip görelim. son 2 hafta