şükela:  tümü | bugün
  • utanç veren görüntüleri içeren rezalettir. gerçekten utanıyorum. bunun adı ihanettir. iflah olmaz bir ahlaksızlık sorunumuz olduğunu düşünüyorum ve gelecek nesillere dair de son derece umutsuzum. doğaya karşı gösterdiğimiz ihanetin bedelini bu pandemi sürecinde ödediğimizin farkına varmamışız. bunun bilincinde olmamız gerekirken umursamazca bu ihaneti sürdürüyoruz.
    size çöp toplayın demiyoruz. çöpünüzü atmayın kâfi. bu kadar basit. bu bilinç eğitimle sağlanır deniyor ama ben bu insanların eğitilmez olduğunu düşünüyorum. istediğin kadar ileşitim kur ve anlat. ne desen boş.

https://hizliresim.com/nxggwm

https://hizliresim.com/nso7ht

https://hizliresim.com/ofoeey

https://hizliresim.com/qmneja

edit: şuraya bu rezilliğe imza atan insanlar için eğitici bir video bırakalım. belki, medeniyeti hayvanlardan öğrenirler ümidiyle...
  • ne köylü, ne şehirli... ne doğulu ne batılı olabilmiş, resmen arafta kalmış, muasır medeniyet seviyesine yükseleyim derken rezilliğin dibine çökmüş türk toplumunun resmidir.

bu çöpleri buraya kimler attı size söyleyeyim mi?

türkiye nüfusunun %75'ini oluşturan, kör kütük cahil karabudun olan lümpenler atmıştır.

bunlar o hiç sevmediğim deyimle "beyaz türk" de değildirler, "kara türk" de... yani patron da değildirler, yönetici de, sanayi ya da hizmet sektörü işçisi de değillerdir, tarım emekçisi de. sosyoloji biliminin "beyaz yakalı" tanımına da girmezler, "mavi yakalı" tanımına da, bunlar olsa olsa "kirli yakalı" kalırlar.

sömürürler mi sömürülürler mi, belli değildir. zengin midirler yoksul mu, o da belli değildir. bulanık insanlardır, yaşamayı bilmedikleri için mağdur ve mazlum gibi görünebilirler. silkelersin, seksen dönüm toprağı, sekiz yerde apartman katı çıkar. ama davar gibi dolaşır.

birileri kızacak ama, toplumun düzgün işlemesi için olmazsa olmaz koşullarından biri, "norm'ları" yoktur. bir ahlak düzeni oluşturamamışlar, dolayısıyla davranış kalıpları da geliştirememişlerdir. dolayısıyla, çelişkiden çelişkiye yuvarlanırlar; bir kızı saldırganların elinden kurtarıp sonra da kendisi ırzına geçen "delikanlı" tipi işte bunlardan çıkar.

sinema karanlığında ya da "mangal yapılan cadde kenarlarında" yiyişen türbanlı kızla çember sakallı oğlan tipleri de işte bunlardan çıkıyor, kerhanede kalp krizi geçiren hacı amca tipi de.

son derece güvenilmez ve kaypaktırlar bu yüzden. arkanı dön, seni hemencecik satarlar.

"osmanlı türk-islam sentezi" onlara son derece yabancıdır. üstelik imparatorluğun en geri, en bakımsız bölgesinden gelmektedirler.

"laik türk doğu-batı sentezi" de, mektep medrese görmedikleri, daha doğrusu "kemalist propagandanın" uzağında kaldıkları için onlara bir şey söylemez.

onun için, arap kültür emperyalizmine son derece açıktırlar, bizim "beyazların" da amerikan kültür emperyalizmine son derece açık oldukları gibi.

onun için, istanbul'un dört yanını "köy camileriyle" donatırlar, "estetik kaygıları" yoktur; caminin güzel olmasını istersin, o sana "namazın getirdiği ferahlığı" anlatmaya kalkar. ama bunu bilgisayar kullanarak yapar. sen namazını hereke ya da kula seccadesinde kılarsın, o caminin önündeki kaldırıma gazete sermekte sakınca görmez. ramazan ayı gelince de ısrarla "küfür etmenin orucu bozmadığını" savunacaktır.

gene de, iyi yaşamayı, iyi yaşayanları da görür ve özlerler, henüz beceremezler.

işte bunun için denize donla girerler, ama girerler.

biz hep donu eleştiriyoruz, denize girme eylemlerini alkışlamıyoruz hiç. hata ediyoruz. ayaklarını suya ilk kez sokuyorlar, ya ne yapacaklardı, üstsüz mü gireceklerdi?

en geç üç kuşak sonra şehirli olacaklardır. avrupa bu sınıftan 1900’lü yılların başında kurtulmuştu, köylüden de 2000’li yıllarda kurtuldu. biz her alanda geriden geldiğimiz için, 2100 yılında tamamdır bu iş.
  • insanların dönmesiyle istanbul kendine geliyor. neydi lan öyle yunus munus, boğazın endemik türü poşettir kardeşim. çekirdek sürüleri ne de güzel yayılmış, güzel görmeyen gözlere rahatsız edici gelebilir tabii.
  • rezalet puanım 10/10.

başlığın gündemde tutulması gerektiğine inanıyorum.....

hayvanlar bile sizden daha temiz ulan.......
  • edit: ayrıca kirli görüntü görmek isteyen moda sahile gelsin, sidik kokusundan girilmiyor sahile. haftasonu yediniz içtiniz sıçtınız giderken insan temiz bırakır, söz de bu kişiler medeni okumuş kültürlü geçinen tipler ama çimenlere işeyip sıçıyolar. şaka yapmıyorum sidik gölleri oluşmuş durumda.

arap kültürü maalesef böyle eğitilmesi imkansız güzel olan herşeyin içine sıçmak üstüne kurulu.

cahillik mutluluktur bırakın mutlu kalsınlar.

rezalete gelince rezalet filan göremedim ben bu görüntülerde, ülkenin bütün doğal güzelliklerine tecavüz edilmiş duruma geldiği için yasağın olmadığı haftasonu ortaya çıkan yüzeysel kirlilik pek düşündürmüyor. insanımız kirlenmiş çevrenin ne önemi var.
  • zengin olursam ilk iş çekirdek işine girip, ambalaja 1 tane çöp torbası yapıştırarak "insanlar için çöp poşetini de ekledik " yazacağım...

edit : gelen uyarılara göre bu daha önce denenmiş ama başarısız olmuş, bizim halka daha sert mesaj varmek gerekiyor sanırım...

duyarlı çekirdek
  • hani hep övünüyoruz biz şöyle temiziz falan diye ya.. avrupa’nın büyük şehirlerden herhangi birine gidin böyle bir rezillik göremezsiniz. medeni toplum demek toplum bilinci demek. önce insana sonra doğaya, denize, ağaca saygı demek.
  • vatan hainliğidir. hele şu çekirdeğe sinir oluyorum yasaklansın kesinlikle.
  • senede bir gün world clean up day zımbırtısı yapılıyor. insanlar, şirketler ve stk’lar tüm dünyada bölge seçip orayı temizlemeyi üstleniyor. ben bir sene bunun direktörü olmuştum. çok merkezi bir yerde büyük bir parkta temizlik yaptık. sponsorlar, belediye iş birliği falan. o gün geldiğinde çuvalla sigara izmariti toplandı. bizim gönüllüler temizlik yaparken eğilip kalktıkça domalışını izleyen krolar da çekirdek yiyip kabuğunu yere atıyordu. pisiz millet olarak. avrupalı pislikten koktuğu için parfümü bulurken osmanlı’da hamamlar vardı edebiyatı yapmayın hiç. piii-sizz.
  • ciddi birşey oldu sandım.

sanki ilk defa olan birşeymiş gibi büyütmeyin bu konuyu lütfen.

kediye köpeğe bile temizlik konusunu bir nebze öğretebilirsin, ama bunlar öğrenmez. öğrenemez.