şükela:  tümü | bugün
  • üst edit : çaylak arkadaş desteklerinizden dolayi cok mutlu olduğunu ve sizlerin sayesinde güç bulduğunu belirterek herkese tek tek en derin teşekkürlerini sunuyor arkadaşlar.

sizlerin desteği ile yarattığımız bu güzel gündem alk iletişim ve vodafone'a tarafina kadar ulaşmış.

olaylarin baş sorumlusu kenan mente isimli şahıs kumpas ve yalanlarla arkadan is çevirerek isten çıkarttığı çaylak arkadaşı önce aramış (whatsappdan engelleyip yazma bana demişti ) telefonu acilmayinca akabinde şöyle bir cevap yazmış kopyala yapıştır yapıyorum

--- spoiler ---

bana ne koydu biliyor musun. seni cidden sevmiştim. sana bir abi gibi destek olmak istemiştim. bunu biliyorsun. sen beni nasıl böyle yaraladin ah kardeşim
    beni iş hayatında kimse üzemez dedim. senden geldi. vodafone a derdimizi anlatırız da kalbimize ne yapıcaz. neyse kardeşim sen koca bir adamsın. doğruyu bilirsin
    --- spoiler ---

@feryadim yasarken olenler icin nickli çaylak arkadaşımızın ricasi üzerine siz değerli sözlük yazarlari ve tüm türkiye'ye duyurmak istediğim rezelettir. kendisinin yazdığı metni aşağıya bırakıyorum.

merhabalar 2019 aralık ayından beri vodafone'un iş ve çözüm ortağı olan alk iletişim bordrosunda vodafone adina çalışan saha satış sorumlusuyum.

alk iletişim bünyesinde yildizlar ekibi olarak istanbul gibi büyük bir şehirde sokak sokak gezerek insanlarin hatlarini vodafone'a taşımaktı işimiz. dünyanın ve ülkemizin başına gelen covid19 virüsünden dolayi devletimizin de onayı ile çalışmalarımıza ara verdik ve evlerimize mecburi olarak çekildik.

01 haziran 2020 tarihi itibari ile devletimizin başlattığı normalleşme sürecine istinaden şirketimiz iş faaliyetlerine başladı ve biz de verilen maske + eldiven + el dezenfekten sprayleri teslim alarak işimizin başında olduk, sokağa çıkıp insanlara hattinizi vodafone'a tasima teklifinde bulunduk.

biz yıldızlar ekibi olarak arabalı değil,yaya personeller olduğumuz için her ay başında sirketimizden ortalama 270 tl yol parası alıyorduk.

mesaimizin 2.gununde 270 tl yol parasi odemelerimiz için önce iban bilgimiz istendi, daha sonra iban'imiza gonderemediklerini bildirip 03 haziran 2020 tarihinde bizzat ofis'e gidip elden alacağımız söylendi.

03 haziran 2020 tarihinde sirkete gittigimizde müdürümüz kenan mente tarafindan yapilan toplantida ise 3 günlük degerlendirmede düşük satış nedeni ile yıldızlar ekibine şirketimizin küçülmeye gideceğini, yıldızlar ekibini dağıttıklarını yasa gereği işten çıkarmak yasak olduğu icin 17 temmuz 2020 tarihine kadar suresiz ucretsiz izne çıkarıldığımız bilgisi verildi,hesabimiza 50 tl yol parası yatırıldı.

bugün ise whatsapp üzerinden bizlere aşağıda ki linkte görebileceğiniz gibi yalan nedenler ile iş sözleşmemizin fesih edildiğinin fotoğrafını gönderdiler.

ihtarname

ihtarnamede soz edildiği gibi çalışmadık, müdür kenan mente tarafindan süresiz ücretsiz verildiği icin doğal olarak işe gitmedik ve hic bir yoneticimiz tarafından ne arandık,ne mesaj aldik ve işe çağrıldık.

bize whatsapp üzerinden görselde yer alan ihtarname müdürlerden biri olan necip tarafindan gönderildi ve ben de doğal olarak bunu yıldızlar isimli ekipten sorumlu kenan mente'e gönderdim, aramızda geçen konuşmanin ekran görüntüsünü kişisel haklarin gizliliği suçunu işlememek icin görsel olarak ekleyemiyorum aramızda geçen konuşma ise şu şekildedir.

- kenan bey merhaba, bizlerin suresiz ucretsiz izne çıkarıldığı bilgisini verdiniz,bu tutanakta yer alan metinde belirtildigi gibi bir durum soz konusu değil ki kimse bizi ise gelmediniz diye aramadi da,bu nedir?

kenan mente : yok biz sizin izne çılarıldığınız bilgisini vermedik. işler kötü giderse böyle bişey olabileceğini ilettik. isim vermedik. kafanızdan geçenler hakkımın helal olup olmadığını belirlesin. buradan yazma sebebinin de farkındayım. kimseye izne çıkıyorsun demedik sizler işe habersiz gelmediniz. şirkete ait zimmetli eşyaları şirkete iade etmezseniz bir evrak daha gelecek kapınıza. daha da yazma bana birşey. ( engelledi )

bahsettiğim tüm iddialarin elimde şirket hatti ve grubu içinde ki konuşmalarinin ve iddialarımin ekran görüntüleri de elimde mevcuttur.

dünya ve ülke olarak cok zor dönemlerden geçtiğimiz bu dönemlerde vodafone ve vodafone çözüm ortağı alk iletişim hizmetleri iç ve dış ticaret ltd.şti'nin yalanlar ve kumpaslar ile dolu gerçekleştirmiş olduğu bu işten cikarma rezaletini siz değerli eksisozluk yazarlarinin nezdine ve vicdanına sunuyor yorumu sizlere bırakıyorum.

(bkz: vodafone)

alt edit : alk iletişim sirke müdürlerinden özkan isimli şahıs yıldızlar ekibi bir diger çalışanı metin isimli arkadaşa ayni ihtarnameyi göndermiş ve şöyle bir mesaj atmış

--- spoiler ---

metin merhaba
    seni arıyoruz sürekli ama ulaşamıyoruz. sende dönüş sağlamıyorsun
    1 haziranda geldin iş başı yaptık sonrasında hiç kimseye haber vermeden işe gelmemezlik yapmaya devam ediyorsun sana ulaşamadığımız için noter aracılığıyla işe gelmemenden dolayı bir ihtarname yolladık. iki iş günü içerisinde dönüş sağlamaz isen işten çıkışınla alakalı tekrar bir ihtarname çekmek durumundayız.
    pandemiden dolayı sahada çalışmak istemiyorsan 15 gün daha ücretsiz izine çıkma hakkın var ve senelik izin hakkında bulunmaktadır. bize en kısa zamanda dönüş yapman gerekiyor.
    --- spoiler ---

muhtemelen dun siz degerli eksisozluk yazarlari ile yattığımiz bu güzel gündemden sonra bu basligi takip ederek personele boyle bir mesaj atiyorlar mahkemede delil olarak sunmak icin,hic bir mudurun hic bir personeli aramisligi yok!!

personellerine kumpas ve ali cengiz oyunları oynayarak haksiz yere isten cikarmaya calisiyorlar ve ne vodafone ne ali iletişim tarafindan henuz bir adim atilmadi,caylak arkadasimiz mahkeme yoluna gideceği bilgisini verdi,bilgilerinize.

sizlerden ricam başlığı yukarda tutup bir isci kardesimizin daha emeklerinin patron ve müdürleri tarafından yenmesine müsade etmeyelim.

edit : kenan mente isimli şahısın karakter ve yöneticiliğini görmeniz icin magdur arkadasimiz @feryadim yasarken olenler için 13 nisan 2020 tarihinde devletimizin ısrarla evde kal dediği dönemde şirket grubu yıldızlar ekibine gruptan yaptığı çirkin mobbing'in screenshot'ini gonderdi.

screenshot
  • geçmiş olsun.

bu tip rezaletleri uplamak adına entri yazmayı çok yerinde bir hareket olarak görüyorum. kim haklı kim haksız tartışmayı seviyoruz fakat şunu unutmayalım. bu tip rezaletlerde genellikle bir taraf senin benim gibi insanken, öteki taraf kurumsal şirketler oluyor. yani rezaleti yazan kişi haklı da olsa haksız da olsa, ona kurumsal bir tüzel kişilikle iletişime geçeceği bir mecra vermek önemli. bu mecradaki bu başlıklar da çoğu zaman iki parti arasında bir iletişim kanalının oluşmasına sebebiyet verebiliyor. bu başlığı gören şirket, genellikle, olay komuoyuna daha fazla mal olmadan olayı çözme girişiminde bulunuyor. rezalet sahibiyle iletişime geçiyor. bu da sözlük için bence çok önemli bir misyon. bu tip başlıkların teşvik edilmesi lazım diyorum ben. sözlük kutsal bilgi kaynağı olma misyonundan çoktan vazgeçti, en azından faydalı başka misyonlar edinebilir. bu rezalet başlıkları da onlardan biri. yani bu başlıklara cevap yazmaktan çekinmeyin.
  • vodafone seni hiç sevmezdim zaten.
    turkceli de sevmem.
    oluşturduğunu tekelden de hoşlanmıyorum.

bence berbat bir şirketsiniz.
  • iş mahkemelerinin hakimlerini aptal yerine koymaya çalışan patronların embesil müdürleri tarafından hazırlanmış boktan bir kumpas türü. hiç sıkıntı duymayın,basın geri dönüş davasını. hatta vodafone muvazaalı sözleşme kapsamında asıl işveren olmasından dolayı sorumluluğu doğabilir. bu yönde kanıt olacak tüm yazışmaların bir kopyasını,eft tarih ve açıklamasını ( 1 haziranda çalışma başlıyorsa neden bir aylık değil de 1 haftalık yol parası gönderilmiş ... hakim sorar kardeş), ne varsa dava dosyasına koyun.söyledikleri her şeyin ispat mükellefi işverendir. işten çıkarmak yasada yeri olan bir uygulama ama efendi gibi yapılmazsa 8 maaş + olarak bedelini ödersiniz. 1 yıl içinde sonuçlanır davanız . geçmiş olsun diyelim...

mecburi edit:
    bazı yazarlardan uyarılar aldım, netleştireyim:
    i.son 1 yılda şahitlik yaptığım davalar aynı yıl içinde sonuçlandı. hatta 22 temmuzda bir kardeşimin daha davasında şahitlik yapacağım.
    temyiz meselesi, süre açısından korkutucu olabiliyordu. sanırım 3 yıl öncesine kadar bu davaların temyizi yargıtayda görülüyordu. ama artık öyle değil. bölge idare mahkemesi, istinaf ve itirazı 2 hafta içinde değerlendirir ve yargıtay açısından temyize kapalıdır yani kesin karardır. ancak mahkeme yoğunlukları kanuni karar sürelerini aşabilmektedir. umut tacirliği yapmıyorum ama kötü niyetli işverenlerin bayıldığı bu tuzağa düşmeyin ya ikale yöntemini benimsetin ya da hakkınızı arayın. bazen bugünkü para gelecekteki paradan çoktur. ikale bu demektir. avukat değilim sadece tecrübeli bir davacıyım.
    diğer konu ise performans konulu davalardır. %99 çöptür. iş mahkemeleri bu konuyu son derece doğru bir şekilde irdeler. düşük performanslıydı yeeaa diye olmuyor maalesef. hakim karşısında kekeleyip kükelerken şahit olursunuz.
    ii. son tavsiyem iş yerinde her ne imzalarsanız imzalayın şu şerhi ilave ediniz. "her türlü yasal hakkım saklı kalmak kaydıyla". buna mutlaka itiraz geliştirenlere böyle bir durum olup olmadığını sorun. o zaman yok cevabını alacaksınız.o zaman bir sorun teşkil etmemesi gerekiyor. bu dava sırasında şüphenizi ortaya koyar en azından.daha fazlası için mutlaka avukat yazarların söyleyecekleri vardır. davacı ve şahitten bu kadar.
    iii. bir son daha... eğer avukat ücretini ayıramayacağınızı düşünüyorsanız en azından avukatınıza dosya masrafı+ yüzdelik bir oranla anlaşmayı teklif edin.sıcak bakanlar olabilir. patronların ve tüm emekçilerin düzgün olanlarına selam olsun. hepimiz birbirimize lazımız...
  • up diyorum ve sırf ucu size dokunmuyor diye sessiz kalmayın! unutmayın yarın bu şekilde haksız yere işsiz, aşsız kalan sizler de olabilirsiniz.

edit : rezalet kere rezalet!
  • rezalet puanim : 10/10 hattımı turkcelle tasiyacagim rezil köpekler!
  • mağduru haklı rezalettir. vodafone sen haksızsın.
  • başlığı düzeltelim lütfen. destek verdim size.
  • adalet sizler icin tecelli edecektir diyorum ve sabir diliyorum.
    rezalet puanim 10/10.
  • müdür bey 'çok uyanik' olduğu için ısrarla izin vermedik diyor. umarım hakkınızi alirsiniz ve çok daha iyi bir iş bulursunuz.