• iş mahkemelerinin hakimlerini aptal yerine koymaya çalışan patronların embesil müdürleri tarafından hazırlanmış boktan bir kumpas türü. hiç sıkıntı duymayın,basın geri dönüş davasını. hatta vodafone muvazaalı sözleşme kapsamında asıl işveren olmasından dolayı sorumluluğu doğabilir. bu yönde kanıt olacak tüm yazışmaların bir kopyasını,eft tarih ve açıklamasını ( 1 haziranda çalışma başlıyorsa neden bir aylık değil de 1 haftalık yol parası gönderilmiş ... hakim sorar kardeş), ne varsa dava dosyasına koyun.söyledikleri her şeyin ispat mükellefi işverendir. işten çıkarmak yasada yeri olan bir uygulama ama efendi gibi yapılmazsa 8 maaş + olarak bedelini ödersiniz. 1 yıl içinde sonuçlanır davanız . geçmiş olsun diyelim...

mecburi edit:
    bazı yazarlardan uyarılar aldım, netleştireyim:
    i.son 1 yılda şahitlik yaptığım davalar aynı yıl içinde sonuçlandı. hatta 22 temmuzda bir kardeşimin daha davasında şahitlik yapacağım.
    temyiz meselesi, süre açısından korkutucu olabiliyordu. sanırım 3 yıl öncesine kadar bu davaların temyizi yargıtayda görülüyordu. ama artık öyle değil. bölge idare mahkemesi, istinaf ve itirazı 2 hafta içinde değerlendirir ve yargıtay açısından temyize kapalıdır yani kesin karardır. ancak mahkeme yoğunlukları kanuni karar sürelerini aşabilmektedir. umut tacirliği yapmıyorum ama kötü niyetli işverenlerin bayıldığı bu tuzağa düşmeyin ya ikale yöntemini benimsetin ya da hakkınızı arayın. bazen bugünkü para gelecekteki paradan çoktur. ikale bu demektir. avukat değilim sadece tecrübeli bir davacıyım.
    diğer konu ise performans konulu davalardır. %99 çöptür. iş mahkemeleri bu konuyu son derece doğru bir şekilde irdeler. düşük performanslıydı yeeaa diye olmuyor maalesef. hakim karşısında kekeleyip kükelerken şahit olursunuz.
    ii. son tavsiyem iş yerinde her ne imzalarsanız imzalayın şu şerhi ilave ediniz. "her türlü yasal hakkım saklı kalmak kaydıyla". buna mutlaka itiraz geliştirenlere böyle bir durum olup olmadığını sorun. o zaman yok cevabını alacaksınız.o zaman bir sorun teşkil etmemesi gerekiyor. bu dava sırasında şüphenizi ortaya koyar en azından.daha fazlası için mutlaka avukat yazarların söyleyecekleri vardır. davacı ve şahitten bu kadar.
    iii. bir son daha... eğer avukat ücretini ayıramayacağınızı düşünüyorsanız en azından avukatınıza dosya masrafı+ yüzdelik bir oranla anlaşmayı teklif edin.sıcak bakanlar olabilir. patronların ve tüm emekçilerin düzgün olanlarına selam olsun. hepimiz birbirimize lazımız...
  • geçmiş olsun.

bu tip rezaletleri uplamak adına entri yazmayı çok yerinde bir hareket olarak görüyorum. kim haklı kim haksız tartışmayı seviyoruz fakat şunu unutmayalım. bu tip rezaletlerde genellikle bir taraf senin benim gibi insanken, öteki taraf kurumsal şirketler oluyor. yani rezaleti yazan kişi haklı da olsa haksız da olsa, ona kurumsal bir tüzel kişilikle iletişime geçeceği bir mecra vermek önemli. bu mecradaki bu başlıklar da çoğu zaman iki parti arasında bir iletişim kanalının oluşmasına sebebiyet verebiliyor. bu başlığı gören şirket, genellikle, olay komuoyuna daha fazla mal olmadan olayı çözme girişiminde bulunuyor. rezalet sahibiyle iletişime geçiyor. bu da sözlük için bence çok önemli bir misyon. bu tip başlıkların teşvik edilmesi lazım diyorum ben. sözlük kutsal bilgi kaynağı olma misyonundan çoktan vazgeçti, en azından faydalı başka misyonlar edinebilir. bu rezalet başlıkları da onlardan biri. yani bu başlıklara cevap yazmaktan çekinmeyin.
  • vodafone seni hiç sevmezdim zaten.
    turkceli de sevmem.
    oluşturduğunu tekelden de hoşlanmıyorum.

bence berbat bir şirketsiniz.
  • up diyorum ve sırf ucu size dokunmuyor diye sessiz kalmayın! unutmayın yarın bu şekilde haksız yere işsiz, aşsız kalan sizler de olabilirsiniz.

edit : rezalet kere rezalet!
  • yaptığı terbiyesizlik ortaya çıkana kadar artistliğinden geçilmeyen,ortaya çıkınca da ilkokul çocuğu gibi duygu sömürüsü yapan,karaktersiz olduğu kadar da korkak bir yavşak içeren rezalettir.
  • rezalet puanım 10 üzerinden 10. kendimi yerine koydum kardeşim kesinlikle yaşamasını istemediğim bir durum. an itibariyle başvurumu yaptım hattımı vodafone dan taşıyorum.

belki seni geri işe aldırmam ama böyle müdürlerin olduğu bir firmadan da bile bile hizmet alamam.

iyi günler..
  • bahse konu kişinin bilgisizliği ve belki de tecrübesizliğinden faydalanılarak, kendisine ücretsiz izne çıkarıldığına dair belge verilmeden, telefonla ya da yüzüne karşı izne çıkarıldığı söylendikten sonra ‘haber vermeden işe gelmediniz’ denilerek iş akdi sonlandırılan kişiden bahsedilen rezalet.

yüzyıl düşünsem ne o evrakı almak aklıma gelir, ne de insanların böyle bir düzenbazlık yapacağı.
    gün geçmiyor ki bir şeye de şaşırmayalım. kurtlar sofrası dedikleri bu olsa gerek. çok üzüldüm, kendime yapılmış gibi hissetim. iddialarınız doğruysa peşini bırakmayın ama bunu düşünen onun yöntemini de çoktan bulmuştur. sanırım siz de bunu düşünerek konuyu buraya taşıdınız. umarım hakkınızı alabilirsiniz.
  • vodafone bağımsız rezalet falan değildir. bu tür şirketler gayet baştan kokar.

baştakilerin hassasiyeti olsa ne kendi altındaki sözde yöneticileri ne de taşeronlar böyle alçaklıklara girişebilir.korkarlar.
  • sadece çalışanları değil, devleti ve müşterileri de maddi kayba uğrayan firma.

vuk.359 a göre sahte belge ve fatura "naylon fatura" düzenleyerek dolandırıcılık yapan firma. gerçekte olmayan ürün ve hizmeti fatura etmek bu kapsamda incelenir. firma aleyhinde internet üzerinde dikkate değer sayıda naylon fatura şikayeti mevcut. benim de adıma kesilen fakat karşılığı olmayan ürün satışı faturası ile, ilgili makamlara vergi kaçakçılığı bildiriminde bulunacağım.
  • sadece "rezalet" olmakla kalmaması, hukuk önünde de hesap sorulması gereken durumdur.

mağdur olan emekçi kardeşlerimize tavsiyem;

https://patronlarinensesindeyiz.org/

üzerinden kontak kurmalarıdır. kendilerine avukat takviyesi de sağlanacaktır.

ayrıca,

0541 940 0514 nolu telefonu arayabilir

ve/veya

iletisim@patronlarinensesindeyiz.org

adresine konuyla ilgili yazabilirsiniz.

yeniden geçmiş olsun.

dayanışma ile...

önemli not:

ücretsiz izne çıkartılacağınız sözlü olarak size tebliğ edilemez. bu konuda işvereninizden mutlaka ıslam imzalı ve damgalı belge talep edin. bu belgenin yanı sıra, posta yazışmaları da işe yarayacaktır. ancak, bazı firmalar tazminat ödememek için e-posta yazışmalarını sunucudan silebilmekte ve sizin aldığınız o ekran görüntüsünü boşa düşürebilmektedirler. o yüzden, her koşul altında yazılı ve ıslak imzalı bir belge olmadan kabul etmeyin. o belgeyi alıncaya kadar işe gelin. vermiyorlarsa en yakındaki sgk'ya gidip şikayetçi olun -- şikayetiniz en azından devletin bir kurumunun veritabanında bulunsun.

onun dışında, ücretli izinlerinizde de belge isteyin. bazı şirketler, intranet üzerinden izin işlemlerini düzenlemektedir. yani, şirketin portali üzerindeki formları doldurarak amir ve i.k. onayı ile izniniz resmileşir. bununu kanıtlamak için, (1) izninizi almadan önce mutlaka yöneticiniz ile e-posta yazışması yapın; (2) portal'deki izninize dair onayların ekran görüntülerini alıp sadece sizin ulaşabileceğiniz bir ortamda saklayın; (3) eğer zorla ücretli izne çıkartıyorlarsa da bu konuda i.k. tarafından yapılan bildirimlerin (önceden bilgilendirmek zorundalar. bilgilendirmediyseler e-posta ile sorun cevap yazsınlar) ve portaldeki sayfanın ekran görüntülerini alıp saklayın.

bu durumda, anladığım kadarıyla arkadaşlarımıza sözlü olarak iletilmiş ve sonradan inkâr edilmiş. bu da onları mağdur durumda bırakmış. varsa bu konudaki kurumsal e-posta adresi üzerinden gerçekleşen yazışmaları da açacakları davada sunmalarını tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap