şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yok dolar kuru, yok euro kuru, yok sterlin kuru vs. başlıklarının her gün havada uçuştuğu bu ortamda, neden mi bu kadar önemli? dilimiz döndğünce anlatmaya çalışalım.

  altının, piyasalara güven azaldığında popüler hale geldiğini biliyoruz. ekonomik kriz, savaş, kaos, enflasyon oranı gibi durumlarda piyasalar olumsuz etkilenir. ayrıca piyasalar belirsizlik dönemlerinden hoşlanmaz ve düşüş trendi baş gösterir. işte bu zamanlarda altın en az etkilenen güvenli yatırım aracıdır. enflasyon oranının yüksek olması veya yükseleceğinin beklenmesi altının değerlenmesine neden olur. burada mantık ise insanların yüksek enflasyondan korunmak için altın ticareti yapmasıdır.

  altının arz ve talebini etkileyen temel faktörler de bulunmaktadır. bunlar; enflasyon, likidite, jeopolitik riskler ve reel faiz oranlarıdır. bu 4 temel faktörü kısaca incelemek istiyoruz:

  "
  enflasyon:
  enflasyonun en basit tanımı şu şekildedir; fiyatlar genel seviyesindeki artışı ölçen gösterge. enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomide, paranın alım gücünde düşüş yaşanır. örnek vermek gerekirse; 5 liraya 2 kilo domates alınırken, enflasyonun yükselmesi nedeniyle 1,5 kilo alabilirsiniz. yatırımcılar bu durumda paralarını korumak için altın talebini arttırırlar. küresel enflasyonun olduğu ortamda da altın fiyatlarının genel trendinin yükseliş yönünde olması kaçınılmazdır. tam tersi olduğunda yani küresel enflasyonun düşük olduğu bir ortamda da altın fiyatlarının genel trendi aşağı yönlü olacaktır.

  likidite:
  likidite yani nakit akışı, altın fiyatları ile doğru orantılıdır. likiditenin artış göstermesi, altın fiyatlarının yükselmesini sağlar. aynı şekilde likiditenin azalması altın fiyatlarının düşüşünü tetikler. altını sınırlı kaynak olarak tanımlarsak, artan bir likidite altın fiyatının artmasına neden olacaktır. örneğin; 10 metre kumaşı 10 tl’ye alırken; kumaş miktarının aynı kalması ama fiyatın 15 tl’ye yükselmesi, kumaşın fiyatının 1 tl’den 1,5 tl’ye çıkması demektir.

  jeopolitik riskler:
  altının en güvenilir yatırım aracı olduğunu ve belirsizlik, risk gibi durumlarda piyasaların güvensiz bir ortama dönüştüğünden bahsetmiştik. altın dünyanın her yerinde kolayca nakde çevrilebilir ve her yerde aynı anlama gelmektedir. yani altın konvertibl yani dönüştürülebilirliği en yüksek olan yatırım aracıdır. jeopolitik risklerin artış gösterdiği dönemde dövizlere güvenilemeyeceği için altın bu özelliğinden dolayı değerlenmektedir. talebin de bu dönemde yatırımcılar tarafından arttırılması fiyatların yükselmesine neden olmaktadır.

  reel faiz oranları:
  altının düşüşünde en büyük neden olarak abd’nin faiz oranları ve varlık alımlarını sonlandırması görülüyor. reel faiz oranının tanımını yapacak olursak; elde tutulan paranın maliyetidir. örneğin; bir bankada 100 tl’niz var ve reel faiz oranı % 5. bu durumda paranızdan 5 tl kaybettiniz demektir ve bu parayı banka tutmanızın maliyetinin 5 tl olduğunu gösterir. eğer paranızı faize yatırmış olsaydınız da 5 tl kazanmış ve paranızı 105 tl yapmış olacaktır.

  altının da, dönemsel bir getiri, faiz getiri olarak yatırımcısına piyasa fiyatındaki değişiklik dışında hiç bir kazancı yoktur. reel faiz oranlarının yükseliş yönünde olduğu bir dönemde, yatırımcılar altın yerine diğer yatırım araçlarını tercih ederler. bu durumda da altın fiyatı aşağı yönlü hareket eder. tersi bir durumda yani reel faiz oranlarının düşüş yönünde olduğu bir dönemde de yatırımcılar altını elde tutmanın maliyeti az olduğu altını tercih edecektir. talebin artması nedeniyle de altın fiyatları yükselmiş olacaktır. "