• pilotun intiharı olduğundan şüphelendiğim olay. başlıca sebepler içerisinde en iyi bu uyuyor.
  • uff, üstünden çok lüzumsuz muhabbetlerin döndürüldüğü bir talihsiz olaydır bu.

bakın kardeşler, kardeş dediğime bakmayın küfürler geliyor bu cümlenin ardından..
    belki herkesin belli kutsalları vardır, belki bazılarının hiçbir kutsalı yoktur. şunu bi anlayın hele.

nasıl ağlayabilirim lan aynı samimiyetle her ölüme? ağlamıyorum. kendimi başka şeylerle rahatlatıyorum. ani ölmüşlerdir, çok ani ve acısız olmuştur diye avutuyorum. daha ne kadar zırlayayım ha? üst düzey yetkili karikatürü, beceriksiz, kifayetsiz, sorumsuz malezyalılar dünyayla taşak geçerken ben neden ciddi olayım? ha aynı kaza türkiyede bir türk arama kurtarma ekibi elinde piç olsa o memleketin bilumum kurumu önünde "utanın" yazılı pankartı sabah akşam nöbet tutmazsam şerefsiz olayım. ama işte mesafeler insanı eylemsiz bırakıyor. neyse.

siktirin gidin ya, ahlak dersi vermeyin. neye nasıl üzüleceğimizi öğretecek kadar hayat tecrübeniz varsa gidin yaşam koçu falan olun.

insanlar materyalist olabilir, ölenin arkasından üzülerek asap bozarak kendini perişan etme gibi alışkanlıkları olmayabilir, acılarla farklı yollardan başa çıkabilir, bütün bunlar olurken bir yakınının vefatıyla yıkılabilir de.. ya da koyu bir materyalist, nihilist, deyyus vs olup buna rağmen bir müzik parçası veya bir şiirle bütün dertlerini unutabilir.

ne bileyim. bunu sizin sikik değer yargılarınıza göre yaşamak zorunda değil kimse.

edit: uykusuzluk etkisiyle aşırı duygusal bir şeyler yazdım, sadeleştireyim dedim.
  • konunun farklı bir durumuyla ilgili bir şey yazacağım baştan söyleyeyim. burada çaylaklar olsun diğer yazarlar olsun herkes gereksiz yere birbirine atar yapmış. lan o uçağın içinde olan insanların kendi ülkelerinde bizimki kadar gerilim yapmamışlardır mevzuyla ilgili. ( malezya çoğunlukta olduğundan ve aileleri dışarıda tutarak söylüyorum ). burada herkes bir teori yazmış bir şey anlatmış okursun okumazsın lost dediyse demiştir ya da çok teknik bilgiye girdiyse bu da ne sallamış ha dersin geçersin. üzülürsün üzülmezsin iyi dileklerini belirtirsin geçersin ama yok bu böyle yapmış yok bak bir tanesi böyle demiş falan demenin alemi yok. he birde biri sizi kasıtlı olarak hedef almıyorsa niye üstünüze alınıyorsunuz onu anlamıyorum. uçak düştü mü düşmedi uzaylılar aldı götürdü yarın mı getirecek yoksa denizden mi çıkacak ne olmuş bitmiş bunlardan uzağız. ülke zaten gerilim ve heyecanı üst seviyede yaşıyor bir de gelip burada gerilim yapmak birine sataşmak yok biz çok üzgünüz siz üzülmüyorsunuz banane ne üzülecem lan ben buna falan demek çok yersiz.
  • wsj'nin son dakika geçtiği bilgiye göre uçak son bilinen konumundan sonra 4 saat daha uçmuş. amerikalı araştırmacıların ve ulusal güvenlik ofislerinin açıklaması şu şekilde:

--- spoiler ---

''uçağın motoruna ait bilgiler belli aralıklarla download edilir ve firmaya otomatik olarak gönderilir. burdan hareketle uçağın son bulunduğu konumdan sonra 4 saat daha uçtuğunu gözlemliyoruz.''

--- spoiler ---

şaka gibi lan. eğer bu doğruysa ( ki ben ilk defa uçak motorunun bilgileri otomatik olarak yere gönderildiğini duydum ) 5 gündür yanlış yeri arıyor adamlar, bir de üstelik şu an nereyi arayacaklarını bilmiyorlar. şurdaki resimde, uçağın radardaki son konumu, ve sonraki 4 saatlik uçuşuna göre muhtemel enkaz alanı daire içine alınmış.

https://pbs.twimg.com/media/bilpdk-ciaagkc5.png

bir de, çin uydusunun görüntülediği parçaları kontrol etmek için giden vietnam uçakları bahsedilen koordinatta bişey görememiş.

edit 1: sağolsun milleplateaux bilgilendirdi : ''trent 800 motorlar rolls royce'un ingiltere derby'deki merkezine uydudan otomatik mesaj atabiliyorlar.''
  • malezya havayollari internet sitesinden yaptigi aciklamaya gore 14 mart tarihinden itibaren mh370 numarali ucusunu emekliye ayirdi.
  • uçak kazası denince ilk akla gelen vakalardan biri olacaktır.
  • eğer son bilgilere göre radardan kaybolduktan sonra 4 saat daha uçtuysa, en kuvvetli ihtimal sıralamasında "pilotun veya teröristlerin uçağı kaçırması" zirveye çıktı sanırım.

çünkü bir uçak radardan hiçbir arızası olmadan kaybolduysa yüksek ihtimalle havada patlamıştır. eğer patlamamışsa kaçırılmıştır. çünkü kaybolan uçak, havacılığın en güvenilir uçaklarından. öyle dandik bir gösterge ya da elektrik kesintisi gibi bir hata vermesi pek muhtemel gözükmüyor.

uçak büyük ihtimalle tecrübeli birileri tarafından sinyal vericiler elle kapatılarak kaçırıldı ve bir hedefe yönlendirildi, belli bir süre uçtuktan sonra da okyanusa çakıldı.
  • tanım: hakkında teknik arıza, suikast veya kaçırılma teorilerinin üretildiği, üzerinden 6 gün geçmesine rağmen, aslında olup olmadığının bile netlik kazanamadığı, çok ama çok acı uçak kazası..

allah en çok kalanlara sabır versin.. tüm kayıplardan geriye kalanlara.
  • 4 saat daha uctugu haberinin kazadan 5 gun sonra ortaya cikmasi fazlasiyla ilginctir.
  • kasıtlı bir şekilde düşürülmüş veya kaçırılmış uçaktır. bugün boeing yetkililerinin yaptığı ve motorların 4 saat daha çalıştığını söyleyen açıklama kaçırılma olasılığını artırıyor. petrol platformu çalışanının mesajı ise gayet detaylı olmasına rağmen inandırıcı değil. bir uçağı düşerken gören bir insan muhtemelen bunu yanındaki insanlara haber verir ve durumu yetkililere e-mail değil telefon ile acil olarak bildirir. adam doğru söylüyorsa da ağır mal demektir.
hesabın var mı? giriş yap