şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karakter siniri oldugu icin boyle actim basligi.

  cok onemli bir gelisme var. kibris aciklarina , exxon mobile adli abd sirketi petrol ve dogalgaz sondaji icin gemi gonderiyor.
  yaklasik 10 gun once gelen italya sirketinin gemisine , onleme yapilmisti.
  turkiye savas gemilerini ondan daha once, tatbikat yapiyoruz aciklamasi ile bolgeye gondermisti.
  ıtalyanlar sahaya ulasamayinca , sirketin gemisi geri donmustu.
  simdi ise exxon geliyor ve yaninda da us 6. filo ...
  cok cok kritik olaylar olabilir!
  turk ve abd savas gemileri karsi karsiya gelebilir.

  bir baska ilginc olan nokta da, 6. filo yetkilileri , ne icin geliyorsunuz kibris aciklarina sorusuna: tatbikat icin!!! diye yanit vermis...

  hadi bakalim ! modunda, kudurmus kopek gibi saga sola saldiriyor bu emperyalist asagiliklar!

  umarim oldu bittiye gelmez kibris`taki haklarimiz...
 • siyasal islamcılar duymasın dediğim doğa olayı.
 • italyanlar, türkiye'nin ve kktc'nin de hak iddia ettiği 6. parsele gelmişlerdi. abd ise türkiye'nin veya kktc'nin hak iddia etmediği 3 parselden birisi olan 10. parsele geliyor. haliyle türkiye'nin olayları yükseltmeyeceğini ve tatlı tatlı 10. parselden doğalgaz çıkartılacağı kanaatindeyim.

  yani türkiye'nin veya kktc'nin hak iddia etmemesinden kaynaklı olarak, haklarına da bir oldu bittiyle el konulması olası değil gibi duruyor.
 • eğer rum kesimi bir yerde kıbrıs adına hak iddia ediyorsa orada kıbrıs türk kesiminin de hakkı vardır. onun kktc hak iddia etmemişti denemez. çünkü rum kesimi türkleri de kapsadığını iddia eder.
  o yüzden garantör devletiz diyerek önleme yaparsak haklılığımız var. ama hak güçlünündür bir şey elde edemeyiz.
  ancak doğalgaz çıkartırlarsa kuzeyin de hakkı var denerek istenebilir.
  bir güzel imkanda eğer 6. filo geliyorsa siyasal islamcılar gidip secde edebilirler yıllar sonra nostalji yapmış olurlar.
 • geldikleri gibi giderler.
 • mehmet şevket eygiduyarsa hemen kıble belleyip namaz kılmaya gidebilir
 • hadi gozunuz aydin, kosun comarlar kibleniz geliyormus ayaginiza.
 • siyasal islamcıların gözü aydın.

  6. filo karşısında namaz kılıp solcu gençlere saldırmak için yeni bir fırsat doğmuştur.
 • bölgede seccade satışı patlar.
 • hassasiyet oluşması bakımından ilgiyle izlediğim olay.

  normal olan böyle bir coğrafi konumdaki bir ülkenin bütün vatandaşlarının nasıl kara sınırlarının bir karışı için canını verecek, her gün endişe ile ağlayacak şekilde hassasiyet gösteriyorlarsa karasuları, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerimiz için de en azından ne olduklarını bilip hakkımızı yedirmeyecek şekilde savunulmasını talep edecek kamuoyunu oluşturmasıdır bence.

  ne var ki bu kavramları hayatlarında ilk defa bugün duyacak bir kısım, ve bugün bittiğinde daha hala duymamış milyonlarca vatandaşımız olacak.

  doğu akdeniz'de doğalgaz bulunması ve bunun işlenmesi için araştırma yapılması yeni bir konu değil. deniz kuvvetlerimiz zaten en azından son birkaç senedir bilfiil bu durumu takip ediyor, kendi kiraladığımız araştırma gemileri çalıştırılırken kendi hak iddia ettiğimiz sahalarda da askeri gemilerimiz gerekli manevraları yaparak yunanistan ve kıbrıs adına çalışan gemileri denizcilik yani seyir kuralları çerçevesinde önlemeye çalışıyor.

  bu önleme çalışmalarında gurur duyulacak, endişelenecek ya da heyecanlanacak bir durum hiçbir zaman yoktur, kurallar çerçevesinde doğal manevralardır. öte yandan bahsedildiği gibi bütün bir filo bir bölgede izinli bir eğitim icra edecekse, ne kadar süreyle edeceklerse ederler, eğitim sahasında da bu tarz manevralar yapamayacağınız için sahada başka ne olur, ne biter bilemezsiniz.

  siz daha burnunuzun dibindeki meis adasının türkçe adıyla ya da yüzme mesafesinde olmasına rağmen neden bizim toprağımız olmamasıyla ilgilenmezken o ada yüzünden akdeniz'in yasal sınırının antalya kemer'den geçtiğini tabii ki bilemezsiniz. bu nedenle daha türkiye, kıbrıs adası ve mısır arasındaki kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgenin sınırlarının belirlenmesi konusundaki iki karşıt görüş hakkında da bir fikriniz olması beklenemez.

  bu yüzden exxon ile 6. filo akdeniz'e gelmiş acaba savaş mı çıkacak, abd bize kafa mı tutuyor diye heyecanlanmayın, onun yerine bir dahaki tatilinizde kos adasına gitmeyi planlamadan önce diğer adının istanköy olduğunu öğrenin mesela. egemenliği antlaşmalarla yunanistan'a devredilmemiş ada adacık ve kayalıkların statülerini okuyup son 15 senede nasıl önce olabilecek hepsinin meskun hale getirildiğini sonra da askeri tahkimatlandırıldığını araştırın. vatanını sevmek haber izleyip gaza gelmekle değil onu korumayı bilmek ve talep etmekle olur.