şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 129 kadının cayır cayır yakıldığı bu gün kadınların çiçek ve hediye beklentisine gireceği,bir gün değildir. hem kadın haklarından bahsedip hemde hediye beklentilerine girmek düpedüz yavşaklıktır. bu beklenti erkek sistemin direkt yedeği olmayı kabul etmek anlamına gelir.bugün kadın haklarının onurunuzun konuşulduğu bir gündür. bir o kadar da sorumluluğun,bilincin canlandırılma günüdür. #women #kadın #onur #ikiyüzlülük #happens #right #8mart #8march #sorumluluk #farkındalık #awarennes #respensibility
 • sana ruh üflendiğinde bir kadının karnındasın, ağladığında bir kadının kucağındasın, aşık olduğunda kadının kalbindesin.
  onlara sadece bugün değil, her gün güzel davranalım beyler...
 • kadinlar gununuz kutu olsun canlarim.
 • 8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.
  26 – 27 ağustos 1910 tarihinde danimarkanın kopenhag kentinde 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (uluslararası sosyalist kadınlar konferansı) almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 martın dünya kadınlar günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
  ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. tarihin 8 mart olarak saptanışı 1921'de moskova'da gerçekleştirilen 3. uluslararası kadınlar konferansı'nda gerçekleşti. birinci ve ikinci dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan dünya kadınlar günü, 1960lı yılların sonunda amerika birleşik devletleri'nde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. birleşmiş milletler genel kurulu, 16 aralık 1977 tarihinde 8 martın dünya kadınlar günü olarak kutlanmasını kabul etti ve dünyanın her yerinde her yıl takvimler mart'ın 8'ini gösterdiğinde kadınların değeri gün ile anlamlandırılmaktadır.
 • geç kalmış bir entry bu, ama bir arkadaşımın ilettiği şu yazı çok hoşuma gitti, bu başlık altında paylaşmak istedim.

  bazı coğrafyalarda kadın olmak da zor, erkek olmak da. çözüm, birbirimize kucak açmak ve empati yapmak. bu kısır döngüyü bir yerde kırmak gerek.
 • haklarını aradıkları için öldürülen kadınların anımsanma günüydü ta ki kapitalist sistem ''ucuz makyaj ürünleri koşun alın!'' diyene dek.
  üzülüyorum.