şükela:  tümü | bugün soru sor
 • moody’s kredi notumuzu uzun vadeli tahviller için ba1’den ba2’ye; kredi notu görünümünü de negatifen durağana çevirdi.

  habere göre moody’s bu kararının gerekçesini ise iki maddeyle açıkladı.

  1- para politikasının efektifliğindeki erozyon ve temel yapısal reformlardaki gecikmeye bağlı olarak kurumsal yapıdaki güç kaybı.

  2- yüksek cari açık, yüksek dış borç, yükselen global faizler ve politik riskler çerçevesinde dış şokların yarattığı artan riskler.

  http://bndl.tw/0geizrd0

  eyy moody’s; senin notun varsa bizim de allah’ımız var be...

  edit: kredi notu görünümü için negatiften durağana çevrildiğini yazmış bir suser. doğru olabilir, 2 farklı kaynakta 2 farklı bilgi var ama moody’s’inki en doğru olandır diye düşünüyorum. onlar da durağana döndü şeklinde belirtmiş. yalnız açıklamayı okuyanlar, adamların durumun ahvali ile ilgili hiç te iç açıcı yorumlar yapmadığını farkedecekler.

  https://www.moodys.com/…ntpage.aspx?docid=pr_379438
 • bence geç kalınmış bir karar ekonomide işler uzun zamandan beri çığırından çıkmıştı.
 • gece gece tl'nin dolar ve euro karşısında hafiften titremesine yol açan karar.

  https://www.bloomberg.com/…al-risk-rises-lira-falls

  http://www.mahfiegilmez.com/…ine-degerlendirme.html
 • dış güçler is loading.
 • sen kimsin yaa! dış güçler, faiz lobisi, s&p nin ve moody's 'in kararını tanımıyoruz, fetöcü mihraklar , alman gizli istihbarat ajanları, amerika.....vs vs diye bir açıklama yapılır ardından alkış kıyamet.
 • '' faltering institutional strength is reflected in a broad range of adverse outcomes on the economic, financial and political front despite strong near-term growth rates and healthy public finances. ınflation has stayed stubbornly in the double digits -- the highest inflation rates seen in nine years. ıt is unlikely to fall to single digits on a sustained basis until 2020 at the earliest. both the 2018-20 medium term program as well as the 11th 5-year national development plan, which will start next year, assume average inflation consistently above the central bank's medium-term inflation target of 5%. the explicit tolerance of high inflation in these plans demonstrates the priority accorded to short-term growth regardless, it appears, of the medium-term consequences.

  the erosion of turkey's executive institutions has continued with the government's ongoing activities to remove suspected sympathizers with the gülen movement blamed for 2016's coup attempt and the ongoing state of emergency. the undermining of the authority of the judiciary is illustrated by the government's refusal to honor a constitutional court ruling to release certain political prisoners, and a lower court later sentenced the prisoners to life terms in prison. deep divisions in turkish society were evident in the campaign before the referendum on the constitutional amendments last april and the vote itself. those amendments -- which will eliminate the office of the prime minister and very significantly expand the authority of the president when they become effective next year, with limited checks and balances -- are likely to undermine the predictability and therefore the effectiveness of policymaking.

  moreover, while the authorities have registered some successes on the structural reform front, such as auto-enrollment in company-run pension plans, legislation to restrict foreign currency lending to companies and the recent submission of a draft value-added tax reform to parliament, progress has been slow to date. government officials continue to postpone the implementation of more comprehensive structural reforms, such as to address rigidities in the labor market, in advance of the 2019 elections. as a consequence, while growth has exceeded expectations in recent months, medium-term growth expectations remain below historical experience and imbalances are growing, as evidenced by the large current account deficit and double-digit inflation. while the fiscal deficit and the government's debt burden remain contained in the near-term, the willingness to support short-term growth through fiscal stimulus rather than through more sustainable economic reform signals future fiscal challenges. and, although the unemployment rate has dropped since 2016, it remains high at about 10%, with the jobless rate among youth twice as high. ''

  adamlar bilal'e anlatır gibi anlatmışlar neden kredi notlarımız ve hazine müsteşarlığı varlık kiralama a. ş. 'nin borçlanma notunu düşürdüklerini. neymiş anayasa mahkemesi bir karar verdiğinde yerel mahkeme bunu tanımamaya (!) kalkarsa hukuktan yana tavır almak yerine alkış tutarsanız global * sonuçları olurmuş .ama elbette bunlar birebir bir çeviri ile medyada yer almayacak. bırak yer almayı sabah erkenden başlığa ak troll ler üşüşecek. şu kararı bile afrin e bağlayıp milleti pışpışlayacaklar uykusuna devam etmesi için.

  ekonomi çok güzel. siz de gelsenize.
 • bir önceki notumuz ba1, görünüm ise negatif idi. bu süreçte ekonomik olarak herhangi bir başarı göstermediğimiz için negatif görünüm nota yansıtıldı ve notumuz ba2'ye düşürüldü. bugün itibariyle durum ba2, görünüm ise durağan. yani kısaca sonraki notumuz en iyi ihtimalle ba2, görünüm ise pozitif olacaktır.

  kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomiler üzerindeki etkileri tartışılamaz ancak eskiye kıyasla günümüzde,bizim için etkileri daha yumuşak oluyor. normalde bu nota ben de "dış güçler" yaftasını yapıştırırdım ama zeytindalı harekatı ve malum siyasi riskler gözönüne alındığında adamlar o kadar da haksız olamaz diyorsun.
 • yakinda yerli ve milli bir kredi degerlendirme kurulusunun kurulacagini gosteren gelisme.
 • moody’s sen kimsin ya ? senin ağa babalarını biz iyi biliyoruz.

  başaramayacaksınız. bu millete diz çöktürmeyeceksiniz.