şükela:  tümü | bugün
  • 2010 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam. sevgilimle kadıköy'den eminönü'ne geçiyorduk vapurla. elimize simitlerimizi ayranlarımızı da almışız. küçük küçük romantik oyunlar oynuyoruz bir birimize. sevgilim ne derse yapıyorum o gün. akşamdan öyle sözleşmiştik. o gün de kadınlar günüymüş tesadüfen. o güne özel bir hediye gibi oldu akşamdan yaptığıız anlaşma. sevgilim de ben de inanılmaz mutluyuz. zaten mutlu olmamız için birlikte olmamız yetiyordu bize.

neyse, karnımız da aç olduğundan simitleri martılara atmıyoruz kendimiz yiyoruz. daha birer ısırık almıştık ikimiz de. vapur da yeni hareket etmişti. kıyıdan 50 metre uzaklaşmışız anca. 8 tane martı bir anda saldırıya geçti bize doğru. beşinin kanadını kırdım uçamadılar anne. üçünü de savaşa soktum koşturdular.

tam kurtulduk diye seviniyorduk ki eminönün'de bir grup menopozlu-antropozlu aktivistin bizi sert bakışlarla karşıladığını gördük. meğer 8 martının 8'i de çok ünlü playbird martılarmış. yapacağımız tek şey onlarla yüzleşmekti. mecbur öyle yaptık. çıkan arbede sırasında teyzelerden biri sevgilimi saçlarından tutup yerlerde sürükledi. ben ise o anın şokuyla sosyalist gruplara ait broşürler dağıtan biri erkek iki liseliyle sıtarbaks'daki kahvelerin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu tartışıyor, bir yandan da sevgilimden önce beni döverlerken, o sırada götümü elleyenin kim olduğunu bulmaya çalışıyordum.

velhasıl günün sonundaki manzara tam bir rezaletti. bir tarafta genç bir kadına sırf simit yiyor diye saldıran 8 tane martı, diğer tarafta o martıları bertaraf ettikleri için suçlu bulunan iki sevgili. bir tarafta sırf erkek olduğu için kavga sırasında götü ellenen ben, diğer tarafta sırf kadın olduğu için saçları yolunarak dövülen sevgilim. bir tarafta hayvan olduğu için suçsuz ve masum kabul edilen 8 martı, diğer tarafta insan olduğu için suçlu olan iki sevgili. bir tarafta taciz ve darp edilen biz, diğer tarafta içtikleri kahve pahalı geldiği için broşür dağıtan iki sosyalist.

kısaca 8 martının da amına koyayım, o 8 martıyı ünlü edenlerinde amına koyayım.

gerçek özet: herşeyin bokunu çıkarın aferim size! şu sözde özel günlere verdiğiniz değerin, o günler üzerinden yapmaya çalıştığınız primin onda birini "kendinize" verseniz, kendinizi geliştirmek için harcasanız kimseden zarar görmeyecek, kimsenin size "hak tanımasını beklemek" zorunda kalmayacaksınız. ama yook. çalışmak, çabalamak, fedakarlık yapmak zor. "kadınlar günüm(n)üz kutlu olsun" yazmak dünyanın en kolay eylemi!