şükela:  tümü | bugün
 • almanya'nın, ikinci dünya savaşı'nda teslim olduğu tarihtir.

  avrupada sava$in sonudur.
 • theodor heuss 'un " hepimizin en trajik ve içinden çıkamadığımız ikilemimizdir..çünkü ulusumuz kurtuluşu ve yok oluşu aynı anda yaşamıştır." diye tarif ettiği tarih.
 • auschwitz'de can veren ancak öldükleri gün tesbit edilemeyen bazı insanlara, ölümlerinden çok sonra mahkeme kararı ile biçilen ölüm tarihi.
  (bkz: julius hirsch)
 • anla$masi 7 mayis 1945'te imzalanan sava$ sonunun resmi tarihi.
 • "8 mayis 1945'de ii. dünya savasi'nin sona ermesi vesilesiyle yapilan kutlamalar esnasinda halk cezayir bayragi açinca, ortalik bir anda kan gölüne döndü. fransiz askerleri cezayir bayragi tasiyan kutlamacilarin üzerine ates açti ve 40 kisiyi gözünü kirpmadan öldürdü. bu vahset bölgedeki diger müslümanlar arasinda büyük tepkilere neden oldu, gösteriler büyüdü, fransa ise buna karsilik vahsetin dozunu artirmaya karar verdi. ordu birlikleri sivil halkin üzerine rastgele ates açmaya basladilar. sonunda, amerikan kaynaklarinin rakamlarina göre yaklasik 45 bin cezayirli müslüman bu olaylar esnasinda can verdi. pek çogu da yaralandi. tarihe setif katliami olarak geçen bu olaylari takiben fransizlarin kati ve baskici rejimi tekrar uygulamaya konuldu. tüm siyasi faaliyetler yasaklandi. binlerce cezayirli hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklandi. cezayirliler bir kez daha sömürgecilerin zulmünü aci bir tecrübeyle görmüs oldu. "
  (http://www.enfal.de/yak21.htm)

  cezayir devlet başkanı buteflika’nın, 8 mayis 1945 yilinda yapilan katliami soykirim olarak niteleyip fransanin özür dilemesini bekledigini söylemesi cok iyi oldu. abdulaziz buteflika disisleri bakani abdullah gül'ün cezayir'i ziyareti sirasinda yaptigi aciklamada da osmanli milletler toplulugu'nun bir an önce kurulmasi gerektigini söylemisti. atak davranip uluslararasi oyunlari tersine cevirebilsek, ermeni soykirimi mi? alin size cezayir, ruanda'yi da unutmadik diyebilsek cok sey degisecek. hala üc milyonluk bir ülke gibi birbirimizi kesip biciyoruz. katliamlari, acilari politikaya alet etmek bizim isimiz degil fakat hem hakperestlik adina hem de üzerimizdeki ölü topragini silkmek adina birseyler yapmamiz gerekiyor. cezayir; kuzey afrika'dan anadolu'ya arka cikiyor, fransa esittir 132 sene sömürge esittir bir bucuk milyon ölüm diyor biz hala avrupa birligi icin fransa'nin gözünün icine bakiyoruz. icimize sinmiyor ulan avrupa birligi, katil fransa'yla ayni masayi paylasmak icimize sinmiyor.

  bizans entrikalari icin bkz:
  http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~576987,00.asp
 • nazi pisliginin sonunun baslangici. eger tarih tekerrurden ibaretse, sozlukteki nazi pislikleri icin de bir 8 mayis olacaktir diye dusundurten tarih. (bkz: gegen nazis)
 • çıkmasında ve devamında sovyetler birliği'nin de en az müttefikler kadar payı olan savaşın avrupa'daki bitiş tarihidir.

  aptal hülyalarla destanlaştırmadan önce;
  26 ağustos ittifakı ve doğu avrupa'nın (finlandiya, polonya, estonya, letonya, litvanya, romanya) paylaşımına,
  ardından hitler'in avrupa'nın tepesine binerken düşürdüğü her batı ülkesi için stalin'den aldığı tebrik telgraflarına
  polonya'nın sscb-almanya arasında paylaşımının ardından sscb'nin yaptığı avrupa'da yeni düzen ve barış çağrılarına
  molotov'un berlin ziyaretine, tam bir ittifak için yapılan müzakerelere ve yıkılacak birleşik krallığın asya topraklarının sscb çıkar alanı sayılmasına
  doğu cephesinde kızıl ordunun ayakta kalmasını sağlayan amerikan-ingiliz malzeme yardımına
  avrupa'da ikinci cephenin açılmasını ağırdan almaya benzer, sscb'nin japonya'ya saldırmaya ancak amerikan karşı saldırısından sonra yanaşmasına
  bakmak gerekli.

  netekim bu tarih sscb ve müttefik yağmacılığının nazi yağmacılığını yenmesidir. fazlası değil..
 • sovyet halklarının, partizanların, direnişçilerin ve burjuva demokrasilerinin klasik alman faşizmini resmen ezdiği tarih.
 • orta asya da bulunan eski sovyet ulkelerinin 9 mayis tarihinde kutladiklari, 30 agustos muadili, bi nevi zafer bayramidir.

  donemin sovyet halklarinin bir kisminin alman saflarina gecmesi, kardesin kardesi oldurmesi, rus olmayan bu halklarin sovyetler tarafindan on saflarda almanlarin cephanesini tuketmek icin kullanilmasi bu olayi ne kadar zafer olarak kabul edilebilir kilar bilmiyorum. arada telef olan finlandiya ve polonya halklarindan bahsetmek dahi istemiyorum. kendileriyle alakali dahi olmayan bu savaslarda turk genleri tasiyan nice yigitler yitip gitti. savastan sonra sag kalan alman yandasi sovyet vatandaslari ise vatan haini olduklari iddiasi ile stalin tarafindan verilen emirle toparlanip meydanlarda kursuna dizildiler. rakamlar yuz binleri gecmesine ragmen kimsecikler sesini yukseltemedi. goz gore gore olmasina ragmen oyle ustalikla katlettiler ki bu insanlari, ne baris yanlisi oldugunu savunan amerika, ne de diger bati devletleri ses etmediler. hatta kendi elleriyle toplayip teslim ettiler. arkasindan gelen ve yillarca suren asimilasyon ise bugun hedefine ulasmis gorunuyor. dedeleri ss subayi olarak gorev yapmis ben, dedeleri sovyet subayi olarak gorev yapmis ayni kani paylastigim insanlarla bugun oturup 9 mayis zafer bayrami serefine votka iciyoruz.

  cimenler kadar degerimiz yoktu ama filler sikisirken altinda kalan cimenler gibi ezildik. tohumlarimiz ayni, bugun belki tekrar yeseriyoruz ama votkayla sulanmis cimenler ne kadar yeserirse o kadar...
 • almanya zaman dilimine göre 8 mayıs ruslara göre ise 9 mayıs tarihinde kutlanan zafer günü.

  kazananın dediği olduğuna göre

  doğru başlık için (bkz: 9 mayıs 1945)