şükela:  tümü | bugün
  • tarihi bugün olarak açmamın sebebi olayı yaşayan hekim arkadaşımın konuyu bir facebook hekim grubunda duyurmasından dolayı. aslında süreç son 1.5 yılı içeriyor.

amacımız aslında bir farkındalık yaratmaktan ibaret ve mercedes firmasına karşı bir ticari kötüleme gibi maksadımız yok. sadece kamuoyunu bilgilendirme amacındayız.

adı mercedes, bmw, volvo, x,y,z şu bu diye "güvenlidir" deyip canınızı emanet ettiğiniz üst model pahalı araçlarda da hayatınız pamuk ipliğine bağlı. aşırı hız 1980 model şahin için de son model mercedes için de ölüm demektir. bu üzücü olayda hız yapan doktor arkadaşımın kendisinin de kabul ettiği aşırı hızlı gitmek kadar türkiye yollarının durumu ve bu kazaya mercedes firmasının ses çıkarmayıp sorumluluk almaması da altı çizilmesi gereken parametreler.

kısacası tekrar altını çiziyorum, amacım(ız) ve hedefim(iz) mercedes firmasının ticari itibarını zedelemek ya da herhangi bir kimseyi kötü duruma düşürmek falan değil. hem gerçekleri ortaya çıkarmak, hem aşırı hızın her zaman ölüm getirebileceğinin ve marka / model ne olursa olsun araca güvenmememiz gerekliliğinin altını çizmektir.

bu bağlamda doktor arkadaşımın kendi cümlelerini buraya taşımayı uygun gördüm. hekim arkadaşım bunu doktorların bir araya geldiği bir facebook grubunda paylaşmasından dolayı yazı hekim arkadaşlara hitap etse de herkesin çıkarması gereken dersler var.

yazı sonrasında arkadaşlarımız mercedes'e aşağıda belirtilen kanallarla mail yollamalarına karşın kendisi mercedes tarafından aranılıp "konu üstlerimize bildirilecek" denilerek kapatılmış , 2. ve 3. aramada da arkadaşa "araç satış kampanyalarımız ile ilgili bir mektup atmak istiyoruz yararlanmak ister misiniz adresinizi öğrenenilir miyiz?" denilmiş.. böylesine büyük bir firmanın böylesine bir konudaki ilgisiz ve alakasız tavrı, sadece 1 kez "nedir sıkıntı" diye dönüp sonrasında "araba kampanyalarımız ile ilgili bir mektup atacağız da faydalanmak ister misiniz" demeleri ve kısacası mercedes'in böyle bir olayda hala sorumluluğu sahiplenmeyip yapıcı bir adım atmaması da altı çizilmesi gereken bir konu ve bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

sırf bu konuda farkındalık yaratmak için bile okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

-------------------------------o---------------------------------------

"iyi günler hekim dostlarım. bundan yaklaşık 1.5 yıl önce kötü bir trafik kazası geçirdim ve babam yanımda vefat etti. altımda 6 aylık sıfır olarak aldığım mercedes aracım vardı ve attığım tek takla sonucu hurda'ya dönen araçta 13 tane airbaglerden bir tanesi bile açılmadı, ön koltuklar kırıldı, arka koltuk yerinden çıktı, katlandı, emniyet kemeri gergi sistemi çalışmadı vs. vs.

ben bunları neden anlatıyorum ? benim gibi altınızdaki insan yapımı bir metal parçasına sırf isminden dolayı (a marka b marka fark yok) güvenerek hız yapmayın diye..benim gibi siz de dümdüz yoldan çıkıp takla atabilirsiniz yapmayın dikkat edin diye.. airbagmiş cartmış curtmuş sözüm meclisten dışarı büyük firmalardir ya da şöyledir böyledir demeyin diye..bu ülkede dümdüz yoldaki dalgalanmadan dolayı allah korusun ama bir anda takla atabilirsiniz ve sonrasında polis yol’da hiç bir kusur yoktur die rapor tutmasın diye.. benim gibi dımdızlar b.mbok bu hayatta kalmayın diye.. afedersiniz..

ülkemizde üzücü ama ne bir standart var ne de bir düzenleme.. ne yazık ki lüks donanımlarını ekstra pahalı yapıp bize satan firmalar, güvenlik donanımlarında bunu beklemezken ülkemizde bir standart olmadığı için en üst düzey önlemleri alma gereği duymayabiliyor..

neyse 2 3 hafta oldu mercedes firmasına bu kazadan dolayı bir dava açtım ve bununla ilgili bir farkındalık yaratmak istiyorum.. öncelikle buraya kadar okuduysanız bile teşekkür ederim.

kendilerine altta 2 adet olan türkiye için türkçe , almanya için almanca 2 adet metini alttaki fotolar ile birlikte mail atmanızı rica ediyorum. ne kadar çok mail atılırsa farkındalık yaratmak için o kadar etkili olacaktır..

şimdiden teşekkür ederim. huzurlu günler herkese...

------------------------------------------------

türkiye için
    mail : iletisimhatti@mercedes.com.tr

ve buradan form ile :

https://e-services.mercedes-benz.com/…_locale=tr_tr
    ------------------------------------------------

"bir doktor arkadaşımız olan burhan güçlü, 2016 senesinde sıfır olarak satın aldığı 06 abs 836 plaka numaralı 2016 model mercedes marka c200d amg donanım paketli aracı ile 2017 şubat ayında kaza yapmış ve yanında babası vefat etmiştir.

bizlerin "teknolojisine, ismine,büyüklüğüne güvenerek aldığımız, alırken bırakın 'airbag sensörlerinin varlığını sorgulamayı', airbag'lerin sayısını bile sormaya utandığımız, adının güvenlik ile eş anlamlı olduğunu belirten bir firmanın" aracı ile yapacağımız bu tür bir kazada;

- son model aracımızın airbag'lerinin açılamayabileceğinin,
    - koltuklarımızın kırılıp bükülebileceğinin.
    - güven hissi ile arka koltuğa güvenip evlatlarımızı oturturken, tek takla ile koltuğun koparak, katlanabileceğinin.
    - emniyet kemeri gergi sisteminin böyle büyük bir kazayı farketmeyip patlamayacağının.
    - ve asıl daha da kötüsü olan; yanımızda sevdiğimiz bir insanın allah korusun ama canı gittiğinde, koskoca bir firmanın 1 buçuk yıldır sizi geçmiş olsun demek için bile aramayacak kadar ilgisiz olabileceğinin.

farkında olduğumuzu bilmesini istediğimiz için doktor arkadaşları olarak size bu maili gönderiyoruz."
    ----------------------------------------------------------

almanya için
    mail adresi : dialog@daimler.com

ya da : https://mercedes-benz.custhelp.com/app/ask
    ----------------------------------------------------------

"dr. burhan güclü,der unser arbeitskolleg, im jahre 2016 das neuwertigste mercedes model c200d amg gekauft hatte, hat am 09.februar 2016 einen unfall gehabt, bei dem sein vater verstarb.

wir vertrautem dem leitsatz, dass die technologie sehr fortgeschritten ist, dass es schon fast eine sünde ist zu fragen, ob es genug airbags gibt, da die firma mercedes wirbt, dass sie mit dem wort sicherheit gleichsteht.

wir wussten aber nicht und konnten uns überhaupt nicht vorstellen, dass einer der neuwertigsten autos jahr 2016, bei einem unfall:

- die airbaigs sich nicht aktivieren
    - die sitze sich gleich deformieren
    - die hinteren sitze, bei dem die kinder sassen, gleich brechen und zusammen klappen
    - das sicherheitsgurtsraffersystem, die lage nicht erfassen und gleich reissen würden.
    - tragischerweise kommt das schlimmste noch; gott hüte uns, bei so einem tragischen unfall, bei dem man einen geliebten menschen verliert, dass eine derartig grosse firma vielleicht die grösste im konzern seit etwa 1.5 jahren ihren kunden gar keine kondolenz zeigt, weder schriftlich noch telefonisch.

wir wollen sicherstellen , dass wir als seine arbeitskollegen über die situation informiert sind. mit diesem email wollen wir ihnen unsere empörung mitteilen."

kazaya ve araca ait görüntüler
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…4&oe=5b599c2a
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…8&oe=5b56e6a4
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…e&oe=5b6ac89e
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…d&oe=5b6d2202
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…d&oe=5b512139
  • hekim vatandaş birebir ölümden sorumlu ise de aracın hava yastıklarının açılmaması gerçekten rezalettir. ancak bir aracı bu hale sokabilecek hızın kaç km/saat olduğunu da düşünmedim değil. 120'den fazla olduğu kesin.
  • öncelikle doktor arkadasimiza gecmis olsun allah daha beterinden saklasin diyorum. buna benzer bir olay bizimde başımıza geldi. fakat bundan tekrar bahsetmek bile istemiyorum ama malesef amaç ne olursa olsun firmalar gerçekten çok ilgisiz. gereğini yapıp mailimi attım. olayda nerden tutsan elinde kalıyor yollar vs. ama arka koltugu yerinden çıkan aracın ki bu araç 76 model kartal değil, airbag açmaması gerçekten büyük sıkıntı. umarım dava surecinde konu ciddi şekilde ele alınır ve karar baştan savma verilmez. mercedes bilmem ne deyip çok güvenmemek lazım demekki.
  • bu olayı yaşayan hekim; yaptığı ameliyattan verdiği ilaca kadar mesleki her yaptığından sorumlu tutulup bir aksilik olduğunda malpraktisten her türlü yüksek perde ceza ile karşı karşıya. en nefret ettiklerimdendir ulan yaptığının arkasında duracaksın. bu sıçtımın arabasının o zımbırtısı açılacak.
    bir muhattap bulmak için onlarca insan olması gerekiyor heriflere ulaşmak için belli ki.
    başı sağolsun.
  • allah rahmet eylesin, gerçekten çok üzücü bir durum. airbaglerin açılmaması gerçekten çok ilginç. resimlerden anladığım kadarı ile araç yoldan çıkıp toprak tümseğe vurmuş önden, bu sebeple ön tampon kopup gitmiş ama kaputa darbe gelmemiş. bu gibi durumlarda açılmıyor airbag diye biliyorum. ancak tavan hasar görmüşken nasıl perde airbagler açılmaz anlamadım...

bu arada özellikle yağmurlu havalarda altındaki arabaya güvenip sanki yağmur yağmamış gibi bastıkça basıyor lüks araba sahipleri. ancak fizik kuralları ve özellikle sürtünme kuvveti dediğimiz şey arabanın markasına pek bakmıyor bilginiz olsun.

dava sürecini ve sonucunu da burada paylaşırsanız çok seviniriz.
  • bizzat olay mağdurunun ricasıyla, hekim olmadığım için kılımı bile kıpırdatmamam gerektiğini düşündüğüm rezaletin, rezalet ötesi anlatımıdır!
    araç doktordan olduğuna göre sağlam ve kazasız olmalıydı halbuki
    merhuma rahmet dilerim.
    bence bu şikayet, tarzından dolayı rezaletin kendisidir
  • konunun en başında arkadaşın bunu hekim grubunda paylaştığı için benim oradan alıntıladığımı belirtmiştim. konunun detayı, yaşananlar, süreç hiç önemli değilmiş gibi burada bile doktor nefretini kusarak işin araç doktordan kısmına takılarak saçmalayanlar var.

ne kadar ayıp ya... ne kadar saçma? ya gerçekten mi? yani "doktor" nefretiniz bu derece mi insanlığınızın önüne geçmiş durumda? bir "insan" kaza yapıyor, yanında "babası" vefat ediyor. kazayı yapanın doktor olması tüm bu hikayede sadece bir detaydan ibaret. hekim arkadaşımın doktor grubunda paylaşması nedeniyle haberimiz oldu ve o yazıyı da hiç dokunmadan buraya aktardık hepsi bu.

ben parmağımla bir şey gösteriyorum "bakın orada nahoş bir durum var" diyorum. siz gösterdiğim yerre değil parmağımın ucuna bakıyorsunuz parmağımda ne var diye.

"hekim olmadığı için kılımı kıpırdatmıyorum"muş.. sen kımıldatma zaten gerek yok eksik kalsın..
  • öncelikle araç sahibinin hem başı sağolsun hem de kendisine geçmiş olsun.

türkiye yollarında yapılmaması gerekeni yapmış. hepimiz gaza gelip bazen gaza yüklendiğimiz zamanlar oluyor. toros ile 140 yapmışlığım var.

burada vatandaş tamam hata yapmış onu zaten hep beraber kabul ediyoruz da! dünyaca ünlü mercedes için neden bir şeyler yazmıyoruz. bu firmanın böyle bir rezaleti duyurmaması, o modelde sıkıntı varsa tamamını çağırması, maddi manevi zarar gören bireyi de çam sakızı çoban armağanı bir nebze de olsa memnun etmesi gerekirdi. servise gittiğiniz de en ufak bir parçası değiştirilmesi karşılığında benden 800 - 1000 lira almasını biliyorsan yüzbin bilmem kaç liraya sattığın o lüks saydığın arabanın sorunları olduğunda da arkasında duracaksın arkadaş.

illa o model ile tüm araçların kaza yapması mı gerekiyor. emniyet kemeri çalışmasın, hava yastığı açılmasın, abs devreye girmesin. böyle olacaksa murat 124'e binerim kafadan 150 bin lira karım olur. klima da olmayıversin.

kurumsal bir firma olduğunu, kaliteli ürünler sunduğunu, müşterilerine değer verdiğini söylüyorsan bu rezaleti bir şekilde şirkete yaraşır şekilde çözmen lazım. yoksa bir olur iki olur üçüncü de ikiye ayrılan mercedes haberini mercedes yazdığın her arama platformunda ilk sırada görürsün.
  • yaralıya geçmiş olsun, başın sağ olsun, merhuma allah’tan rahmet dilediğim elim olay.

burada her ne kadar hava yastığı ve kemer gergisi(ki bunları bilmemiz mümkün değil mahkeme sonuçlanırsa ancak doğrulanabilir, şimdilik iddaa üzerinden konuşalım) çalışmadı denilse bile bu kazanın çok “özel” bir kaza olduğunu bilmemiz lazım. aracın ön kaputunda çizik yok neredeyse ki en ufak darbede kağıt gibi katlanacak şekilde üretiliyor o parça, dolayısıyla ön üst kısımdan darbe almadığı görülüyor.

araçlar temel olarak üç kaza şeklini tanıyor, yandan gelecek bir darbede perde, arkadan gelecek bir darbede(mercedese özel) neck-pro, ve önden gelecek darbelerde sürücü ve yolcu hava yastığı patlayacak şekilde. bu kazada muhtemelen önden sert bir darbe almadan araç havalandığı için araç yere düşene kadar kaza yaptığını anlayamıyor, yere ilk temas eden kısım da tavan bölgesi olunca hava yastığı patlamaması normal, bir de çok yüksek bir süratle kaza yapıldığı için zaten hava yastığı patlasa dahi sonuç değişmeyecek gibi görünüyor.

ek olarak w205 c serisi o kadar dar ve basık bir araba ki normal sürüş esnasında bile insanı boğuyor, böyle bir kaza sonrası iç kabinin hâli ortada zaten. bir de artık araba alırken güvenlik opsiyonlarına para harcamayı öğrenmemiz lazım, arka tamponda arabayı ancak yıkarken görebileceğimiz bir difüzör için 3 bin lira veriyoruz ama şehir içi acil fren desteği ya da tavan hava yastığı için bin lira bile çıkarıp veren yok.

sonuç olarak başlığı doğru bulmuyorum, ortada mercedes’e atfedilecek bir güvenlik rezâleti yok.
  • doktordan satılık mercedes.

aracımız sorunsuz, hasar kayıtsızdır.
    plaka açıktır. sorgulatabilirsiniz.

tüm bakımları yetkili servisinde yapılmıştır.
    yürürü mükemmel, muayyer, dosta gider.

saçma sapan tekliflerle aramayın kalbinizi kırarım.

aracı servise verdim. pasta cila yapiyorlar. bitince resimlerini yükleyeceğim.