şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erdoğan: "ekonomide hiçbir rasyonel ve teknik sebebi olmayan, tamamen kur üzerinden yürütülen saldırı dalgasını tersine çevirmek için hayata geçirecek projelerimiz var. dış politikada yapacağımız çok iş var. güvenlik için yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonları yapmak için birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var. bütün bunları etkili ve kararlı bir şekilde yapabilmek için cumhurbaşkanlığı sistemi çok önemli olacak. meclis'te çoğunluğu sağlamamız şarttır. kanun çıkarmaya hatta anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulacaktır. milletimizden isteğim, anayasa değiştirecek güce ulaştırmak, daha farklı bir güç katmak olacaktır. milletime güveniyorum. erdoğan, bugün ülkesinin aleyhine olacak hiçbir adım atmamış, hiçbir karar vermemiştir. buna rağmen ortaya çıkan sorunlar, belki yanlışlar, art niyetten değil, hayatın doğal akışı ve değişimlerden kaynaklanmıştır. bugün birlikte olduğunuz insanların ileri de nereye rota çevireceğini kestirmek mümkün değil. kendilerine başka hedefler tayin edenlere güle güle demekten bvaşka bir şey elimizden gelmezdi. bizim tek taahhütümüz milettimizedir. yaptıklarımızın hesabını millete vermekten çekinmedik. hesabımız halkadır, hakkadır."

  kaynak

  edit: 8.5.2018 13:26 itibariyle kısaca piyasa notlarını bırakmak istedim.
  dolar/tl: 4,2960
  euro/tl: 5,1015
  tr10y: %13,97
  tr5y: %15,12
  tr2y(gösterge): %15,51
 • ben bir çok " rasyonel ve teknik sebep" sayabilirim mesela.

  mesela bu konuyu, m.akşener, m.ince ile tv'de tartışabilir mi diye de sormak lazımdır.
 • kur - enflasyon ilişkisi tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan ilişkisine döndü. enflasyon olduğu için kur artıyor gibi, kur arttığı için enflasyon da artıyor gibi.

  böyle giderse, turu rahatlıkla tahmin edebilir hale geleceğiz. inşallah frenlerler ve olması gereken değere düşürürler. (kesinlikle 1 lira değil bu arada, onu unutun.)
 • projelerimiz var demiş.
  sabit kura geçileceği kulislerde zaten konuşuluyor.
  geçsene. geç de 3 haneli enflasyonla tanışalım sayende.
  bir kulak ardı kaldı, orayı da sik.
 • sırf şunları söyleyip, birlik ve beraberlikten dem vurup oy isteyebilmek için "acaba manipülasyonu kendileri mi yapıyor?" diye düşündüğüm yorumdur.
 • rasyonel ve teknik sebepleri yazalım;

  - ülkenin 2 senedir ohal'le yönetilmesi.
  - yargı bağımsızlığının kalmaması.
  - tüm muhalifler bir şekilde sindirilmiş olması.
  - iktidar partisinin istediği şirkete kayyum ataması.
  - merkez bankasının tarafsızlığını yitirip iktidar partisinin istediği şekilde hareket etmesi.
  - agresif büyüme adına, dış borç, işsizlik ve enflasyonun gitgide artması.
  - suriye'de savaşa girilmesi.

  tüm bunların sonucu: ülkede güven ortamının kalmaması, yabancı yatırımcı ve dövizin ülkeden koşarak kaçması.

  çözümü: yukarıda yazdığım şeyleri gerçekleştirenlerin ülke yönetimini bırakıp, ülkenin normalleşme sürecine girmesi.
 • "buna rağmen ortaya çıkan sorunlar, belki yanlışlar, art niyetten değil, hayatın doğal akışı ve değişimlerden kaynaklanmıştır. "

  süper lan. bu zihniyet 16 senedir ülkeyi yönetiyor. doğru olan ne varsa biz yaptık ama yanlışlar hayatın doğasında var. arabayı 5 dk emanet etmeyeceğimiz adamlara ülkeyi emanet ettik. onlar da şaşırıyor eminim bu kadar uzun sürmesine. neyse ki bir mühürlük canları kaldı.