• tekirdağ'da konuşlu olan birlik.ilçelere dağıtılmış alayları mevcut.ayrıca çorlu'da ki kolordu yerine gelibolu'da ki kolorduya bağlı olmasıdır ilginçtir.
 • (bkz: beşiktepe)
  hiç kimse söylememiş ama buraya gelen askerler özellikle kısa dönemler tekirdağ merkezde acemiliklerini yapmaz
  hatta usta birlikleride %90 beşiktepedir
 • sürgün yeri olarak bilinmesine rağmen özellikle beşiktepe kışlası vasatın üstündedir. koğuşlar 10 kişilik olup, nato standartlarına uygun yapılanmıştır. mehmetçik gazinosunda ufak çaplı bir playstation cafe ve atari salonu bile vardır. bu arada topçu taburunun komutanı yarbay şener çetinbaş bir askerin görüp görebileceği en baba komutandır.
 • 309. kısa dönem olarak askerliğimi yaptığım yerdir.

  askerliği burada yapacak kısa dönem arkadaşlara bir kaç bilgi vermek isterim.

  tugay komutanlığı şehrin batı çıkışına doğru kumbağ'a dönen kavşaktadır. buraya teslim olursunuz ve kıyafetlerinizi alıp akşam saatlerinde sivil otobüslerle beşiktepe'ye sevk edilirsiniz. (gitmezsiniz sevk edilirsiniz. çünkü artık bir birey değil ordunun malısınızdır)

  25 km sonra beşiktepeye varırsınız ve 10 kişilik (sıralı 5 ranza) koğuşlara yerleştirilirsiniz. sabah hayvan gibi gürültü yaparak sizi uyandırmak için can atan uzun dönem çavuşlarla tanışırsınız.

  hemen yatakhanelerin önündeki alanda toplanırsınız ve 1 ay sürecek şenlik başlar. eğitimler sırasında önce beşiktepe garnizonunu komuta eden albay gelir ve "yavrularım oğullarım nasılsınız" diyerek sizi yumuşatır. bu sırada yavşayan arkadaşlarınız ne kadar çok olursa eğitiminiz o kadar heyecanlı olur.

  bir aylık dönem sonunda tören yürüyüşü konusunda uzmanlığınızı yapmış ve hk33 ile atış yapmış olursunuz. nisan dönemi gittiyseniz eğitimde kulakların soyulması kaçınılmazdır. soğuk olur oralar. çevrenizden ciğeri bırakan ve kan kusan arkadaşlarınız olur. içlik mutlaka giyin. mutlaka içlik giyin. içlik giyin mutlaka.

  yemin töreninin ardından ya tekirdağ merkeze ya çevredeki askerlik şubelerine ya kumbağdaki tesise ya da beşiktepe'deki taburlara dağılırsınız. döneminiz kalabalıksa beşiktepe'deki vasıfsız asker kontenjanını doldurup nöbet ağacı olmanız olasıdır. ağustos'ta daha çok kısa dönem olduğu için kışa denk gelen bu dönemde bol bol nöbet tutarsınız. ama askerliğe nisan'da başlarsanız az sayıda olursunuz ve değeriniz artar. kısa dönem olmanıza rağmen tabur yazıcısı bile olabilirsiniz. (s1,s2,s3,s4) tek örneği bendim ama yine de olabilir.

  geldiğiniz yer mekanize piyade tugayı olarak geçse de tankçı olup siyah bere takma ihtimaliniz de vardır. iki tane tank, iki tane mek. piyade taburu vardı o zamanlar. tankçı olmak iyidir. siyah bere daha karizmatiktir. garaj nöbetlerinde m48a5t2 lerinizi severek vakit öldürürsünüz. (2006'da geleceği konuşulan leopard'lar gelmiş olabilir)

  uzun dönemler için de şu can sıkıcı bilgiyi de verelim. tekirdağ'a düştüm diye hemen sevinmeyin. bu tugay zaman zaman doğu'ya tabur yollar. tankçıysanız sıkıntı olmaz herhalde ama mek. piyade iseniz var böyle bir ihtimal.

  beşiktepe'de sorunlu askerler toplanırdı bizim zamanımızda ama disiplinli bir yer olduğu için pek sıkıntı olmazdı.

  güneşin batışı çok güzel görülür beşiktepe'den. tesisleri iyidir. askerlik yapmak için güzel bir yerdir özetle. hadi bakayım aldıysan sülüsünü hazırla çantanı asker.
 • istanbul'lu olanlar icin askerlik yapmak icin en guzel yerlerden biridir.