şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1 adam haklı tüm insanlık yanılıyor mu?

  (bkz: galileo galilei)
 • ooo milli irade ile bilimsel ispat alırım bi dal.

  2.2 milyar hristiyan şuna inanıyor:

  musa demiştir ki, 'bir adam çocuğu olmadan ölürse, kardeşi dul kalan kadınla evlenmeli; böylelikle kendi kardeşine soy yetiştirmeli. matta 22:24

  1.6 milyar müslüman da şuna inanıyor:

  hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık allah'dan bir ceza olarak ellerini kesin. allah daima üstündür, hikmet sahibidir. sofra suresi 38

  14 milyon yahudi de şuna inanıyor:

  "eğer bir adamın dikbaşlı, başkaldıran, annesinin vebabasının sözünü dinlemeyen, onların tedibine aldırmayan bir oğlu varsa, annesiyle babası onu tutup kent kapısında görev yapan kentileri gelenlerine götürecekler. onlara şöyle diyecekler: 'oğlumuz dikbaşlı, başkaldıran birçocuktur. sözümüzü dinlemiyor. savurgan ve içkicidir. bunun üzerine kentin bütün erkekleri onu taşlayarak öldürecekler. aranızdaki kötülüğü ortadan kaldıracaksınız. bütün israilliler bunu duyup korkacaklar." eski ahit, yasanın tekrarı, 21:18-21

  oysa insan hakları bildirgesi temelli 21. yüzyıl ahlakı tüm tanrılardan bağımsız şekilde hür insanın özgür aklı ile üretilmiştir.

  bu ahlak kimseye:

  erkeklerin ölen kardeşlerinin karısı ile ve kadınların da kocaları ölürse kayınları ile evlenmesini salık vermez.

  "hırsızlığın cezasını meclislerde vekillerin çıkaracağı yasalar belirleyemez o çoktan bir arap çölünün ortasına indiği iddia edilen kitapta yazılı zaten ve el kesmedir" demez.

  ergenleri analarına babalarına isyan ettiler diye taşlayarak öldürmeyi öğütlemez. onun yerine rehabilatasyon, psikolojik destek gibi çözümleri savunur.

  insan hakları evrensel bildirgesi bütün insanlığın ortak aklı ile tanrılardan bağımsız şekilde binlerce yılın sonunda elde edilen dinsiz medeniyet ile oluşmuştur. dünyada iran ve arabistan gibi maymunsu ülkeler haricinde onun borusu öter, bütün ilkel tanrılar saf dışıdır.

  tanrı öleli çok oluyor. insanlar sadece bunu kabullenmekte zorluk yaşıyorlar.

  gezegende milyon tane din var. inananların hepsi de köyüne en gerçek din gönderilmiş şanslı mümin. öteki dinler de hep sahte bu arada. bu kadar şans kalbe zarar.

  (bkz: doğduğu köye gerçek din gönderilmiş şanslı mümin/@skocax)
 • "rapora göre dünyada 2,2 milyar hristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar müslüman (yüzde 23), 1 milyar hindu (yüzde 15), 500 milyon budist (yüzde 7) ve 14 milyon yahudi (yüzde 0,2) yaşıyor. bunlara ek olarak afrika, amerika, asya ve avustralya'da geleneksel dinlere inanan 400 milyon kişi (yüzde 6) var.

  58 milyon kişi (yüzde 1) ise jainizm, sihizm, şintoizm, taoizm, tenrikyo ve zerdüştlük gibi diğer dünya dinlerine inanıyor.

  herhangi bir dini gruba ait olmayanların sayısı ise 1,1 milyar (yüzde 16) olarak belirlendi."

  1.6 milyar müslüman haklı da 2.2 milyar hristiyan yanılıyor mu?
 • bir müslümanın çıkış noktası olamayacak soru. bir insanın haklı olup kalanların haksız olduğuna iman edenlerin, çıkış noktası bu olanların sorması komik olan, aptal sorusu.
  peygamber olduğunda, islam peygamberi tam da bu durumdaydı. o, mesajını azınlıkta olmasına, yeni olmasına rağmen verdi, doğru bildiğini yaptı. katıl ya da katılma, herkesin düşüncelerini yayma fırsatı olmalı. bu kişilerle o da karşılaştı, ikna ederek ilerledi, inkar ederek değil.

  (bkz: hazreti muhammed)
 • dünyada 8 milyon ateist olduğunu düşünen adamın sayısal çoğunlıuğun üstün ve haklı olduğunu da düşünmesi normaldir.

  misal dünyada müslümandan daha fazla olarak hristiyan var. o zaman müslümanlar büyük bir yanlışın içinde zira hristiyanlar daha fazla.
 • 4 milyar insan aynı tanrıya tapsaydı mantıklı bir argüman olabilirdi. yalnız anlamadığım bir hesap var.
  4 milyar inanan
  8 milyon ateist.
  hani 6 milyardı nüfus. gerisi agnostik mi?
 • 8 milyon ateisti neresinden çıkarttığı merak edilen insan sorusu. şimdi dünyada 300-400 milyon ateist, 1 milyarın üstünde de dinsiz var. 8 milyon neyin nesi?

  http://www.adherents.com/…herents.html#nonreligious
 • nasıl ki bir zamanlar dünyanın hakim ve geniş kabul gören inançları pagan dinleriydi. ancak zamanla semavi dinler onların yerini alıp baskın ve egemen oldular.

  işte çağlar değişiyor. gelecek çağlar insanoğlunun artan bilgisiyle dogma ve hurafelere ihtiyacının kalmadığı deizm, agnostisizm, ateizm gibi düşünce ve mantığa dayanan felsefi disiplinlerin yaygınlaşacağı çağlar olacaktır. bir 500 yıl sonra din savaşları bile değişecek doğu deistleriyle ile batı ateistlerinin dijital dünyada yaptığı fikir mücadelelerine dönecektir.
 • elhamdulillah müslümanım ama bu rakamlarla bir yere varamazsın dostum. islamın çıkışında da müslüman sayısı bir elin parmakları kadardı. çoğunluk doğruya götürmez...
 • yanlış soru. çünkü 4 milyar yuvarlanmış bir sayı. aslında soru şöyle olmalıydı: "peki, sen üç milyar yedi yüz elli milyon, sen, milyar, sen bu dindarları ne yaptın? sana diyorum oruç tut, sen bana diyorsun senin dinini imanını sikerim."