şükela:  tümü | bugün
 • galatasaray ve beşiktaş' ın şampiyonluk için çekiştiği 1950-51 sezonunda galatasaray' ın şampiyon olabilmesi için fenerbahçe' nin beşiktaşı yenmesi gereken maçtır.
  ama fenerbahçe olur da belki ezkaza (!) beşiktaş' ı yenerim ve galatasaray şampiyon olur diye maça 2 tane lisanssız futbolcu çıkararak hükmen yenilmeyi başarmıştır.

  - - alıntı - -
  unutulmaya yüz tutmuş bu maç, alisamiyen.net forumlarından murat köylüer'in rahmetli kayınpederinden kendisine kalan 1951 yılının galatasaray mecmuaları sayesinde bu günlere kadar gelmiştir.tabii ki galatasaray'ın ve biz galatasaraylıların amacı geçmişi deşmek, 56 yıllık unutulmuş şampiyonlukları gündeme getirmek değildir.amacımız, yakında çıkacak olan büyük galatasaray tarihi kitabı ve galatasaray dergisi için oluşturulan arşivleme çalışmalarına kaynak oluşturmaktır.bu kaynak çalışmaları sırasında gördüğümüz bu ve buna benzer üzücü olayların aslında, geçen on yıllardan sonra bile değişmediğini herkese göstermektir.hani hep derler ya "eskiden yoktu bunlar, herkes sonuna kadar dosttu, maçlar sportmence olur, takımlar birbirlerine ödünç futbolcu bile verirlerdi..." gerçekten profesyonelleşme, özallaşma, futbolun endüstrileşmesi v.s falan mı değiştirmişti bizi, yani hepimiz çağa uyup, nobranlaşmış mıydık, bu kadar derinden değişebilir miydik biz?..

  bu maçın ve olayın özeti şudur: 1951 yılının son maçları..; beşiktaş ve galatasaray şampiyonluk için son maçlarını oynuyorlar.beşiktaş, fenerle berabere kalır ya da galip gelirse şampiyon.galatasaray ise beşiktaş'ın mağlubiyetini yani fenerin galibiyetini bekliyor..ama fenerbahçe ne yapıyor!..hükmen yenilmek için(!) 2 tane lisanssız oyuncuyu sahaya sürüyor.durumu fark eden hakemin, olayı fenerli yöneticilere söylemesine rağmen fenerbahçe idaresi maçı oynamak istiyor ve maç oynanıyor.yani fenerbahçe bilerek ve isteyerek hükmen mağlup olup(!) beşiktaş'ı şampiyon yapıyor..

  kural olarak maçın oynanmaması gerekiyor ama stada futbol izlemek için gelen 21 bin futbolsever galeyana gelmesin diye maç hakem tarafından oynatılmak zorunda kalınıyor.öte yandan sahadaki fenerbahçe takımının da yöneticilerinden altta kalır tarafı kalmıyor ordinaryus lefter penaltıyı bilerek dışarı atıyor.nihayet oynatılmak zorunda kallınan bu maçı, şerefli ikincilikler takımı(!) beşiktaş 3-1 kazanıyor..

  http://www.rerererarara.net/ adresinden alıntıdır.
  - - alıntı - -

  ayrıca:
  (bkz: 23 mayıs 1943 beşiktaş fenerbahçe maçı)
 • fenerbahçe takımı galatasaray şampiyon olmasın diye maça 2 lisanssız futbolcu çıkarmış diye beşiktaş'ın şerefli tarihine ve şerefli ikinciliklerin takımı yakıştırmasına leke getirecek maçmış, hassiktir ordan kendi teşvik doğanlarınızda, zaladlarınızda boğulun!
 • fenerbahçe'nin, beşiktaş'ı yenmiş olduğu maçtır. fenerbahçe maçı kazanarak bir rakibine mağlubiyet üzüntüsü yaşatmış, sonra lisanssız oyuncu oynattığı anlaşıldığında diğerini şampiyonluktan etmiştir bence churchill vari akılllı bir çözümdür.

  kaynak: hıncal uluç
 • herhalde bir tek benim kafamın basmadığı maçtır. bir takım yenilmek istese yenilir zaten, hele ki karşısındaki takım yenerse şampiyon oluyorsa. lisanssız futbolcu olaylarına girmeye gerek olmaz. olayın iç yüzünde başka işler vardır illa ki. ultra yanlı bir siteden okuyup bu tür bir saçmalığa inanmak pek mantıklı değil.
 • çok rererörö.net bi maçtır. yenilmek isterken ezkaza yenmek terimini fitbolumuza sokmuştur.

  kaynak: dedemin dokuzyüzellibir'den kalma galatasaray mecmuaları.

  kimbilir belki de bu maç taaaa 1950'lerde dahi dezenformasyonun manipülasyonun futbolda varolduğunu gösterir.
 • maçla ilgili fenerbahçeli halit kıvanç'ın yazısı.

  --- spoiler ---

  9 nisan tarihli son telgraf gazetesinde "dünkü maça iki lisansız futbolcu ile başlayan f.b., hükmen mağlubiyeti kabul etmişti. bu müessif hadiseye inzimamen sahadaki oyunu da 3-1 kaybetti." başlığı altında halit kıvanç'ın yazısı :

  ... lig şampiyonunu tayin edecek olan dünkü maç, maalesef pek nahoş bir şekilde kapandı ve spor hayatımızın acı vakalarından biri olarak tarihe geçti...

  ...normal olan şekli f.b. takımının en kuvvetli tertibiyle sahaya çıkması ve rakibini yenmesi idi. bu arada dolaşan dedikodulara aslan inanmıyor ve sarı-laciverdin bu kudretli kadrosunu bekliyorduk.

  fakat maç saati geldiği anda, inönü stadyumunu dolduran 25 binden fazla seyirciyi hayal sukutuna uğratan bir manzara ile karşılaştık. f.b. sahaya lisansı olmayan iki oyuncu ile çıkıyordu.
  evet, fener takımı, daha birinci dakikada mağlubiyeti hem de kendisine bir tek puan bile kazandırmayacak olan hükmen mağlubiyeti kabul etmişti. bu demektir ki, sarı-lacivertliler puan ve fikstür icabını suistimal ederek şampiyonluğu beşiktaşa vermeyi uygun görmüşlerdi.

  ...f.b. gibi şerefli ve şöhretli bir kulüp, bu gibi kaprislere alet olacak tıyniyette bir teşekkülmüdür? sarı-lacivert şeref dolu tarihinde böyle peşin bir mağlubiyet bulunduğunu biz zannetmiyoruz.

  f.b. taraftarları dün büyük yeis içindeydiler, günü erken saatlerinden itibaren stada koşan binlerce seyirciyi istismar etmeye kimin hakkı vardı?

  ...herhalde bu hadisenin resmi bazı neticeleri de olacaktır.

  başta böyle bir gayrinizami oyuna müsaade eden hakem olmak üzere müsebbipler hakkında gereken kararların alınması doğru olur.

  --- spoiler ---
 • miliyet gazetesi arşivine girilip 9 nisan 1951 tarihli gazetenin spor sayfasına bakılırsa hangi şampiyonluk maçı olduğu rahatlıkla görülebilecekken bazı taraftarlar (!) tarafından yadsınan maçtır.

  not: eskiden maçkolik bu tarihteki puan durumunu da saklıyordu ama sonradan sadece profesyonel liglerin başlangıcından itibaren olan puan durumlarını arşivlemiş.
 • aziz yıldırım'a hatırlatılması gereken maç. görsün bakalım şikeyi türkiye'ye kim getirmiş.
 • 60 yil sonra gundeme gelmesinin sebebi, bu macta adi gecen kulubun su anki yoneticilerinin turkiye'ye sikeyi kim getirdi isimli tartismayi baslatmasidir.
 • deli gibi link aradığım maçtır efenim. sözlük yazarlarından yardımlarını esirgememesi rica olunur.

  (bkz: akıl)
  (bkz: fikir)