• su kadar zaman entry girmedikten sonra yine entry yazmama vesile olmus futbol karsilasmasi...

lafim fenerbahce'ye bok atan, turkiye liginden, kupasindan gelen rekabetin tadini kacirip isin bokunu cikaranlara.

senin besiktasin (hatta bilenler bilir, benim besiktasim ayrica) ya da senin galatasarayin bu aksam liverpool ya da arsenal'le mi oynadi? hayir. senin besiktasin ya da galatasarayin hala avrupa kupalarinda mucadele ediyor mu? ona da hayir...

ee? daha ne bok yemeye yok "fener'e kapak olsun", "yok hayallerde yasiyor bazi ibneler" yok bilmemne?

adamlar ciktilar, catir catir mucadele ettiler; sampiyonlar ligi'nde ceyrek finalde elendiler.

helal olsun dersin, basar gidersin.

onu diyemeyecek kadar yuregin yoksa da susar, oturursun. oturursun ki adam sansinlar.

bu mac sonrasi fener'e bok atan besiktaslilar icin, sozlukteki adam gibi besiktas taraftari adina ozur diliyorum.

goren de fener turu gecse yari finalde galatasaray'la ya da besiktas'la oynayacak sanir...

pes bilader. bu kadar hazimsizlik hakikaten azimsanacak gibi degil. taraftarlik bile degil ki bu. el sikiyle gerdege girmek. helal olsun vallahi.

sevgilerimle,
    - marlboro insani

edit: ayriyetten, entry'i kotuleyecek besiktas ve galatasarayli arkadaslara simdiden selamlarimi iletiyorum. siz daha fenerle ugrasin. besiktasi da galatasarayi da adam edecek yol, feneri yermekten geciyor cunku...
  • beşiktaşlı bazı yazarların fenerbahçe'yi desteklemeyeceklerini açıkladığı maçtır. varsın desteklemesinler, biz yine onlar chelsea'yi yendiğinde beraber seviniriz, galatasaray bir uefa kupası daha alsın, yine tura çıkarız.

tüm bunlar ayrı konu da, 2 sezon kupada üstüste fenerbahçe'yi hakem hatalarıyla eleyen bir takımın taraftarı nasıl diğer takımların sürekli korunduğunu ve kendi takımın sürekli hakkının yendiğini iddia eder, nasıl bir körlük derecesidir bu, ben de onu anlamıyorum.

geçen sezon fenerbahçe'nin onlarca penaltısı verilmedi arkadaşım. martinez'in tekmesini hatırladık mı? heh işte, o ve birçok başka penaltı. fenerbahçe bütün o verilmeyen penaltılara rağmen şampiyon oldu. bu sezon attığı 2. penaltıda yaygara kopartıldı.

şimdi fenerbahçe o verilmeyen penaltılara rağmen kazandığı şampiyonluğun arkasından şampiyonlar liginde yarı finale kalma mücadelesi verecek. aylardır fenerbahçe avrupa'da güzel futbol oynarken ve gram hakem yardımı almazken çok destekliyordunuz sanki de, şimdi hakan sivriselvi haksız penaltı verdi diye çektiniz desteğinizi.

bırakalım bu işleri. maçımızı izleyelim. destekleyelim, desteklemeyelim. ama kendimize bahaneler uydurmayalım.
  • yalnızca (bazı) kişilere yarı final umudu verdiği ve hatta biraz ütopik bir yaklaşımla moskova şarkıları söylettiği için bile sonucu ne olursa olsun fenerbahçe'ye helal olsun denmesi gereken maçtır. ancak ne yazık ki aynı zamanda bazı rakip taraftarların iyi niyetten uzak yorumlarına neden olmuş olan maçtır.

baştan söyleyeyim ki, bir avrupa maçında mutlaka türk takımının desteklenmesi gerektiğini düşünen biri değilim. ancak bir avrupa maçında rakibin desteklenmesinin geçerli bir nedeni olması gerektiğini düşünüyorum. bu "geçerli neden" fenerbahçe'ye gıcık kapmak da olabilir, umrumda değil, ama "fenerbahçe'nin hakemler tarafından kayırılması" denirse orda bir dur demek gerekir.

eğri oturup doğru konuşalım, (malesef) özellikle 3 büyükler arasında tencere dibin kara, seninki benden kara durumu ziyadesiyle geçerli. türkiye liglerine gelmiş en efendi oyunculardan biri olan p.v. hooijdonk'un ayağına oyun durmuşken ve hakem bakmıyorken kasıtlı olarak basan carew'i, buna tepki veren hooijdonk'a kart çıkaran hakemleri de hatırlıyoruz, aldığı türkiye kupasıyla hastaneye akraba ziyaretine koşan başkanları da. yani kimse sütten çıkmış ak kaşık değil; herhalde en fanatik taraftarlar bile bunu kabul edecektir.

benim asıl üzüldüğüm şey ise her sezon ipe sapa gelmez sayısız adam transfer edip hiçbirini kullanamayan, takımdan kovduğu teknik direktörlere milyonlarca euro tazminatlar ödeyip bi de türkiye'yi rezil eden, yakın geçmişte 100. yıl şampiyonluğu haricinde herhangi kayda değer bir başarısı olmayan 105 yıllık klüp beşiktaş'ın bazı taraftarlarının sanki bu başarısızlıklarının suçlusu fenerbahçe'ymiş gibi davranması. zaten bahsi geçen tipteki taraftarların futbol bilgisini ve ileri görüşlülüğünü zamanında maçlarda attıkları "ahmet dursun, seba gitsin" sloganından da anlayabiliyoruz.

bu seneki şampiyonlar ligine bakalım beşiktaş açısından,

marseille : 2 - 0 : beşiktaş
    beşiktaş : 0 - 1 : porto
    beşiktaş : 2 - 1 : liverpool
    liverpool : 8 - 0 : beşiktaş
    beşiktaş : 2 - 1 : marseille
    porto : 2 - 0 : beşiktaş

bjk 6 puanla grup sonuncusu olarak avrupa'dan eleniyor.

hadi diyelim fenerbahçe ligde maçları satın alıyor, hakemlere para basıyor, e peki şampiyonlar ligi'nde de marsilya'ya teşvik primi mi verdik? hakemlere avrupa'da önünüzü kapatmaları için para mı döktük?

gönül ister ki ingilizler gibi biz de çeyrek finale 4 takım çıkaralım, çeyrek finali bir başka türk takımıyla oynayalım, yenelim sevinelim, yenilelim kahrolalım. bilelim ki seneye de 4 olmazsa 3 takımla yine çeyrek finale çıkacağız. ama malesef şu anda çeşitli nedenlerden dolayı bu mümkün değil.

fenerbahçe bir ingiliz takımı chelsea'yle oynuyor, eğer olur da turu geçerse yine bir ingiliz takımıyla oynayacak. hayal bu ya, onu da geçerse finalde yine bir ingiliz takımıyla (bkz: manchester united) karşılaşma ihtimali gayet yüksek. işte ekol olmak da tam olarak burdan geliyor. eminim liverpool'lular veya manchester utd'lılar yarınki maçta chelsea'yi değil fenerbahçe'yi tutuyodur, ama dedim ya, adamlar zaten şampiyonlar ligine, avrupa başarısına doymuş. şerefli malubiyet diye bir kavram hayatlarında yok, biz burda zor bela 2. olup 2. tura çıkınca kahraman oluyorken adamlar 2. sırada çıkarlarsa eleştri manyağı oluyorlar.

yarın maç ne olur, her şey mümkün, eleyebiliriz de, elenebiliriz de. belki fark da yiyebiliriz. ama bu fenerbahçe'li futbolcuların sabiha gökçen'de marşlarla karşılanmasını engellemeyecek. kalan 6 haftada şampiyonluğu da kaçırabiliriz, ama bu tüm maçlarımızı full stadla oynamamızı engellemeyecek. çünkü fenerbahçe taraftarı çok uzun zamandır aradığı şeyi nihayet buldu. avrupa başarısı filan değil bu söylediğim şey; savaşan, 85. dakikada bile maçtan ümidini kesmeyen, her an her şeyi yapabileceğinin bilincinde olan bir takım.

dediğim gibi, umarım fenerbahçe bu sezon gösterdiği başarıyı alışkanlık haline getirir ve diğer takımlarımız da en azından bu seviyeyi tutturabilirler. böylece beşiktaş taraftarları bir şampiyonlar ligi maçında fenerbahçe'nin rakibini desteklediklerinde bir ingiliz takımı değil, türk takımını, belki de kendi takımlarını desteklerler.
  • hatırladığım kadarıyla, son dört yılda chelsea'yi eleyen her takım final oynadı... ikisi kupayı aldı, ikisi ise finalde elendi...

chelsea'nin geçmiş yıllar performansına detaylı bakalım... geçen yıl ilk maçı kendi sahalarında 1-0 almalarına rağmen, ikinci maçta liverpool karşısında neredeyse şut atamadan maçı penaltılara götürüp, yarı finalde kupaya veda etmişlerdi... ondan önceki yıl kendi sahalarında konuk ettikleri süper formda barcelona karşısında ilk maçı kendi sahalarında 2-1 kaybedip, ardından deplasmanda 90+2'de attıkları penaltıyla ancak maçı 1-1'e döndürebilmişlerdi... maçı izleyenler hatırlayacaktır, o maçtan chelsea'nin çeyrek finalist ayrılması imkansızdı... hiçbir varlık gösteremediler... iki maçı da düşündüğümde hatırladığım tek şey panik... 2004-2005'te, yine liverpool vardı karşılarında... yine yarı final'de bu kez daha iyi oynamış olmalarına rağmen 0-0'ın rövanşında anfield'da 1-0 kaybederek elendiler... 2003-2004'te beşiktaş'ı geçtikleri yılda, yarı finalde şampiyon ilan edilmişlerken, on kişi monaco'ya deplasmanda 3-1 kaybedip, kendi sahalarında 2-2 berabere kalıp elendiler...

bu kadar geriye gitmemin asıl sebebi şu, bu takımın iskeleti bu yıllardakiyle aynı... çok iyi futbol oynamalarına rağmen gerçekten loser bir takım oluverdiler... kupada chelsea'yi ya da fenerbahçe'yi tutuyor değilim, benim için fener'in çeyrek final oynaması monaco'nun 2004'te oynadığı finalle futboldan aldığım keyif anlamında eşdeğer... ama objektif olarak baktığımda geçen yıl frankfurt'tan, bu yıl sevilla, cska'dan söke söke maç koparan takımın chelsea'yi eleyeceğini düşünmeye başlıyorum... günden güne vites yükselterek gidiyorlar ve gerçekten aciz duruma da düşseler, hemen toparlanıp, maçı geri çekmeyi başarabiliyorlar... böyle bir takımın elenmesi yazık olacaktır... gerekirse onbeş sene de fenerlileri dinleriz, umarım fenerbahçe beni de şaşırtıp, yarı final'e adını yazdırır ve hak ettiği yerde oynamayı başarır...
  • önsöz: gs'lıyım.

"bu maç öncesinde hava, real madrid galatasaray maçı öncesindeki havaya oldukça benzemektedir" diyebilmeyi çok isterdim. ama fb taraftarının önemli bir kısmı yaptığı yorumlarla gerçekten yanılsama (daha kibar ifade edemedim) içerisinde olduğunu kanıtlıyor. öyle ki mehmet demirkol, ömer üründül' vs gibi aklı başında adamlar bir parça ayakların yere basması için türlü uyarıda bulunuyorlar kaç gündür.

hatırlanacağı gibi gs, o efsane maçta 0-2'den 3-2'yi bulmuş, 4. golü de 3 cm'le ofsayt olarak atmıştı. yani nerden baksanız real madrid'e 11 dk'da bir gol atmıştı. (o maçın bileti de hala duvarımda asılı) o maçta yaşanan coşkuyu kelimelerle anlatmanın mümkün olduğuunu düşünmüyorum, fenerbahçe taraftarı da bu coşkuyu daha taze taze yaşıyor.

lakin arada tek bir fark var, futbol kamuoyu ve gs taraftarı o maçtan sonra ulan acaba olur mu diye romantik hayaller kursa da karşısında bir dünya devinin olduğunun farkındaydı. "hocam çok zor be"ciler çoğunluktaydı... şimdi dönüp fenerbahçe camiasına bakıyorum. neredeyse herkes turdan emin, finale 3 maç kaldı gibi acaip laflar ediyor. yanlış anlaşılmasın, fenerbahce chelsea'yi eleyebilir, skor avantajı da şu an fener de ama bu derece bir lafı ulu orta bu kadar çok tekrar etmek gereksiz bir kendine güvenden başka bir şeyin göstergesi değil. misal milliyet internet'te şu an bir oylama var bu oylamaya göre katılanların (yaklaşık 90.000 kişi) 65.000'i fenerin turu geçeceğini söylemiş (%74!). daha da yorum yapasım yok...

sevilla maçından sonraki atmosfer çok daha sağlıklıydı. "avantaj bizde, çok zor maç olcak ama bakalım" şeklinde özetlenebilecek bu yaklaşım ayakları çok daha yere basan bir yaklaşımdı. fener'in en büyük handikapı da budur. umarım hepimizi sevindirecek bir sonuç çıkar.

edit: önsöz.
  • chelsea taraftarlarının tribünde birer boncuk gibi dizildiği maç. uzaktan bakınca adamlar abaküs gibi duruyor, hiçbir hareket yok*. oysa fenerbahçem'in taraftarı öyle mi, ne kadar samimi, ne kadar üst üste...
  • kendilerinin "gerektiği zaman susmayı" bilmediklerini defalarca gördüğüm güruhun (bariz ofsayttan atılan gollerle ve olmayan penaltılarla puan kazandıklarında hakemlerin satılmış olduğunu aklından geçirmeyen 'görmüş' gs'liler ile, hakemin hediye ettiği federasyon kupası maçından sonra fener'e emzik atan 'asil' bjk'ller) kimin tarafında olduğunu zerre kadar umursamadığım maç.
    bir de bunların içinde bazıları karmayı önemsemiyor ayağı yapıp tam tersi karma ağlaklığı ile bitirmezler mi entrilerini, en çok da buna gülüyorum.
  • beşiktaş taraftarının desteğini ve moral gücünü alamayacağımız için hiç kusura bakmadığım maçtır.. sanmıyorum ki alex, aurelio, zico da bunu iplesin.. biz kafanıza vurup, ekmeğinizi almaya devam edeceğiz..

bu maç fenerbahçe'liyim, ellerinden öptüm anneannem..
  • beşiktaş' ın son 10 (on) yılda bir şampiyonluk* yaşamış olmasının sorumlularının, beşiktaş içinden kimseler olmayıp fenerbahçe ve galatasaray olduğunu öğrenmemize vesile olmuş maçtır. tabi canım yoksa beşiktaş jimnastik kulubü her sezon doğru teknik direktör tercihleri yapmış, nokta transferler yapıp üstüne bir de çok sabırlı davranmıştır teknik ekip ve futbolcularına. fenerbahçe ve galatasarayın haksız şampiyonlukları boğazlarında kalmalıdır.

not: hem zaten anelkanın koraya yaptığı hareket de fauldü hakem vermedi*

edit: bak yamulmuşum 14 senede bir şampiyonlukmuş.
  • chelsea bu maçta da son 3-4 senedir oynadığı klasik oyununu oynamış ve hepimizi baymıştır. essien, ballack, drogba, malouda biraz da gökhan gönül izledik futbol adına. ilker yasin de herhalde son 3-4 senedir chelsea maçı izlemediğinden olacak, sahada yoktu chelsea çok kötü oynadılar falan dedi ona bişey diyemiyoruz artık alıştık. gene de fenerbahçe sadece kendi tarihi açısından değil, diğer takımlarla da kıyaslayınca unutulmayacak ve de oldukça başarılı bir sezon geçirmiştir avrupa'da kutlamak lazımdır.

ama sağda solda görüyoruz; yarın öbür gün falan da göreceğiz; bırakın kaybetmeyi, kazanmayı bile bilmeyen fenerbahçe taraftarını da yöneticisini de kutlamam ben. 2 maç kazanırsın üst üste, hemen yok uefa kupası tesadüftü, yok gümbür gümbür geliyoruz. nooluyor be kardeşim nooluyor? hele bir otur soluklan. evet fenerbahçe iyi takım. evet oturmuş bir kurumsal yapıya sahip. evet ekonomik olarak güçlü. ee? mutlu ol, övün. nedir bu hala diğer takımları hor görme tutkusu? kökeni nedir? suyundan mı havasından mı renginden mi anlamadım gitti. hayır bir kupa alsa fenerbahçe avrupada; avrupanın tek büyüğü, bir gün tüm avrupa fenerbahçeli olacak, zaten napolyon da fenerbahçeliydi, manchester united barcelona falan ezik hepsi diye coşacaklar ondan korkuyorum.
hesabın var mı? giriş yap