şükela:  tümü | bugün
 • --- alıntı ---

  bizler de mart ayının 15 inden itibaren memleketlerimize, ailelerimizin yanına dönmek durumunda kaldık.
  --- alıntı ---

  tebrikler, potansiyel taşıyıcı olarak belki de virüsü memleketlerinize taşıdınız!
 • senet ve sözleşme olsa bile evden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. çıkmadan önce ev sahibine haber vermeniz yeterli. sizden her ne olursa olsun kalmadığınız ayların kirasını alamaz.

  size tavsiyem şu evi şu tarihte boşaltacağımızı bildiriyoruz diye whatsapptan mesaj atın ve o tarihe kadar tüm kiranızı ödeyin. evi de bir an önce boşaltın ki boş eve daha fazla para ödemeyin.

  kirayı elden alması da ayrı bir mesele zaten. olası bir dava açarsa kendi kaybeder. şu an tüm yasal koşullar sizden yana. boş yere korkmuşsunuz.

  edit: normal şartlarda eğer ortada bir sorun yoksa 2 ay önceden ev sahibine evden çıkacağınızı bildirmeniz gerekmektedir. ama ortada bir mücbir sebep var. o da dünya sağlık örgütünün pandemi ilan ettiği bir salgın. böyle bir durumda 2 ay şartı ortadan kalkar. mücbir sebep nedir

  yine ev sahibiniz kirayı elden alıyorsa bu da tek başına iki ay şartı olmadan evden çıkmanız için geçerli sebep. ev sahibi vergi kaçırıyor, yapılan iş yasal değil.

  işyerleri için ise durum çok daha farklı olabilir. örneğin yaz sezonunda yüksek iş yapan işyerinde sezon bitince geri kalan 9 ayın kirasını ödememek için sözleşmeyi fesih ederseniz, işyeri sahibi o kiranın tümünü sizden alır.
 • herhangi bir rezalet göremediğim olaydır. durum ne kadar olağanüstü olsa da adam size karşı oldukça makul olmuş,kiranizi indirmiş. nisanın 8ine gelinmiş adam size demiş ki mart ayı kirası ve yaklaşık nisan ayı kirası kadar bir miktar verin çıkın. oldukça makul ve anlayışlı bir teklif.zaten mart ayında eşyalarınız evde durmuş. rezalet puanım 1/10.
 • ben bizim ev sahibi ile görüştüm.

  sövmediği kaldı. o da çok düzgün yazdım, tek dediğim hiçbir şey yapabilir miyiz? ne kadar olursa olsun 20-30 bile öğrenci için önemli ama nihayetinde siz bilirsiniz tabi diye.

  resmen sövmediği kaldı ...nun. ve bunlar para harcamayan varlıklı insanlar. bana ne sen düşün o paranın hesabını diye cevaplar yazdı.

  insan gibi olmaz de amkmun evladı. bu ülkede en oç kesim bence ne taksiciler ne şucular bucular. net ev sahipleri.
 • ev sahibinin size karşı kullanabileceği tek kozu var o da korkutmak. çekingenlik etmeyin yasal haklarınızı kullanın. konu hakkında hukuki bilginiz arttıkça korkunuzun azaldığını göreceksiniz.

  edit: aklıma gelmişken söyleyeyim cimer bu işlerde oldukça pratik çözümlerden biri. ev sahibinin yaptığı yasal olmayan her şeyi varsa belgeleriyle birlikte ekleyebilirsiniz
 • öğrenci kurnazlığından tiksinmeme sebep olmuş rezalet gibi anlatılan, aslin da rezalet olmayan konu. adam kira almasa dünyanın en iyi insanı olacaktı. ananızın babanızın akrabanızın yapmadığı şeyi 40 kat yabancıdan beklemeniz çok tuhaf değil mi? ödeyin adamın kirasını, noterden ihtarname çekmeye paranız var ama .
 • baştan sona okudum
  hiç bir şey yapamaz ev sahibi
  korkmayın. hukukcu kimliğini kullanıyor sizi korkutmaya çalışıyor ama kendisi de biliyor bir şey elde edemeyeceğini. versin mahkemeye (ki veremez)
 • danıştığınız avukatlar gerekli bilgiyi vermiş, ev sahibi olacak haysiyetsiz ile daha fazla muhatap olmadan, ihtarname yoluyla işinizi çözüp hayatınıza devam edin.
 • kirayı elden veriyorsan ve konuşmalar duruyorsa sizin hiç bir şekiyde ödeme yapmayın notere gidin öyle çözün, benimde başıma gelmişti ama ev sahibi avukata vermişti bizi avukat hem ev sahibini hem bizi dolandırdı altı bin lira bildiğin fazladan para aldı bizden. sizinki ama daha çıkar bir yol çünkü kirayı elden vermişsiniz bunun kanıtıda konuşmalarda mevcut ise anlaşmayın hatta dava edin bizim hakkımızda dolandırıcılar diyor diye o zaman o düşer tongaya. ama kanıtınız varsa yapın bunu.
 • olmayan rezalettir.
  önümüzdeki 1 sene, mahkemeler bu tarz davalarla dolup taşacak.
  kiracı ev sahibi ve patron çalışan davaları.
  ayrıca bu tarz anlaşmazlıklardan doğan yaralama, cinayet olayları.
  paran varsa öde kurtul, yoksa ev sahibi versin mahkemeye. senelerce uğraşsın.