şükela:  tümü | bugün
  • güya satış sonrası desteği, müşteri memnuniyeti vs ile meşhur apple’ın sebep olduğu rezalet.

6000 tl bütçe ile bir macbook pro arayışındaydım. apple store türkiyeden 128 gb bir tane alacaktım ama bir arkadaş isviçre’den getirdiği 256 gb cihazı aynı fiyata satmayı teklif etti.

cihaz jelatinli ve hiç açılmamıştı ancak mayıs ayında alınmıştı. garantisinin bilgisayara kurulum yapıldığında başladığını söyledi.

apple destek hattına bağlanıp “helin” isimli destek personeli ile yazışmaya başladım. kendisine sordum ve 1 yıllık uluslarası garantinin kurulum ile başlayacağını söyledi.

ben bizzat apple destek’ten almış olduğum bilgiye güvenip 1 yıllık garantisi olsun ama 256 gb olsun bari diyip isviçre’den gelen cihazı satın aldım.

bilgisayarı kurdum ancak garanti sorgulama sayfasında bilgi yoktu. bunun için 6 ocak cumartesi apple destek ile görüştüğümde, garantinin fatura tarihi ile başlayacağını söylediler. durumu anlattım numaramı aldılar 2 gün içinde aranacaksınız diye.

aramadılar diye bugün tekrar apple destek’e bağlandım. durumu tekrar anlattım, dosyaları incelediler ve söyledikleri tek şey “size yanlış bilgi verilmiş haklısınız ancak yapabileceğimiz hiç bir şey yok isterseniz yanlış bilgi veren arkadaşımız hakkında olumsuz feedback verebilirsiniz.”

bu kadar.

ben bizzat soruyorum, yetkiliden güvence alıp bir macbook satın alıyorum ve verdikleri yanlış bilgi sonucu mağdur oluyorum ancak bunun sorumluluğunu almıyorlar.

şu an sadece 4 ay garanti sürem var ve mağdurum ancak müşteri memnunuyeti ile ünlü apple’ın umrunda değil.

ayrıca bütün konuşmalarında kayıtları mailimde mevcut. ses kaydı değil chat destek ile görüştüğümden sohbet kayıtları var.

sizlerden tek ricam, biraz da olsa bu saçmalığın bilinmesini görünmesini sağlamanız ve ne yapabileceğim konusunda fikirleriniz.

ingilizcem yok, apple’ın merkezine mail atmak istiyorum. mesela sorunu özetleyen garanti süresinin benim için önemli olduğunu anlatan bişeyler yazabilir misiniz çok vaktinizi almazsa?

edit: (bkz: #73368070)

edit2: macbook’u satan arkadaş ile ilgili bir sıkıntım yok. macbook ile ilgili de bir sıkıntım yok. benim sorunum “size yanlış bilgi verilmiş yapacak bir şey yok” demeleri. apple’dan iade veya farklı bi talebim olmadı. sadece bana böyle dediniz size güvenip bir iş yaptım bana verdiğiniz bilgiye istinaden garanri sürem 1 ocak 2019’a kadar devam etsindi. cihazın 1 ocak 2018’de kurulduğu bilgisini apple teyit etti bu arada daha önce kurulmuş falan değil.

askerdeyken ocak ayında iphone 7 plus aldırmış, cihazı izine geldiğimde mart ayında açmıştım. garantisi mart ayında başlamıştı. buna istinaden bunda da böyle olabileceğini düşündüm.

sonuç: (bkz: #73436283)
  • bir adet amk fakiri içeren rezalet olmayan serin hikaye.
  • apple türkiyenin yerinde olsam, derhal laptopu bize getirin paranızı verelim, sikdirip gidin başka hangi marka alırsanız alın derim direk.

(bkz: rezalete bak çay demle)

ciddiye alıp okuyanlar için şöyle bir link vereyim : link,

bu linkte şöyle bir ifade geçmekte

--
    türkiye'deki perakende satış noktasından satın alınma tarihlerinden itibaren iki (2) yıl süreyle malzeme ve işçilik hatalarına karşı ("garanti süresi") sağlar.
    --

türkiyede durum böyle, peki laptop isviçreden alındıysa durum ne ? oda burada : link

---
    eın (1) jahr lang ab dem ursprünglichen kaufdatum durch den endbenutzer und käufer
    ---

yani isviçreden aldığın mac'in garanti süresi 1 yıl. ekstra garanti paketi alman lazım. ortada rezalet filan yok.
  • nasil yani apple yetkilisinin yanlis bilgi vermis olmasi apple’i baglamaz ve rezalet degil midir? hep 4gb’lik casper kullananlara normal gelebilir ama anlatildigi haliyle buz gibi rezalettir. reazalet puanim 8/10
  • benim anlayamadığım, garantiye bu kadar ihtiyaç duyacağınız husus nedir?
    2 yıl önce bi' macbook aldım, şükür daha servis yüzü görmedi.
    ha ille sıfır garantili istiyordunuz, bizzat kendiniz getirtmeyi deneseydiniz ya?

neresinden tutsan, tutarsız hikaye.
  • anlamadım. biri mesaj atıp hakettin demiş diğeri derdini sikeyim demiş.

ben aldığım cihazdan pişman değilim. apple yetkilisi bana kurulum yaptığınız an garantiniz başlar dedi. arkadaş ben öyle biliyorum sor istersen dedi diye sordum zaten.

apple’dan tek talebim vermiş olduğunuz bilgi gibi garanti sürem 1 yıl olsun başka bişey istemiyorumdu. ama bişey yapamayızdan başka bişey söylemediler.

ayrıca dalga geçenler umarım bir firmanın vermiş olduğu yanlış bilgi sonucu mağdur olmazlar.
  • merak etme ihtiyaç bile duymayacaksın o bir yıl garantiye.