şükela:  tümü | bugün
  • başakşehir belediyesi’nin yaptığı yol çalışması’na ışıklı veya ışıksız hiçbir işaret koymayarak, bir ay önce almış olduğum sıfır aracımda eksper raporuna göre 40 bin tl değerinde hasar meydana gelmesine sebep olması ve olaydaki sorumluluğunu kabul etmemesi şeklinde oluşan rezalettir.

olay 20 aralık gecesi, başakşehir ilçesi içinde yer alan 3 şeritli hürriyet bulvarı’nda sol ve orta şeridi kapatacak şekilde yapılan yol çalışmasını gece karanlıkta görmeyerek yola yığılıp gidilen kaldırım taşlarına çarpmamla gerçekleşiyor. dediğim gibi yol çalışmasını işaretleyen hiçbir levha, işaret, duba, koni, hiçbir şey yok. olaydan 1 ay önce almış olduğum aracım taşların üzerinden geçmesi sonucunda şanzımanının dağılması sonucu büyük miktarda hasar görüyor. olay hakkında tutulan polis tutanağı da çalışmayı yapıp işaret koymayan kurum veya kuruluşun kusurlu olduğunu gösteriyor. ayrıca polis o gün orada gerçekleşen 5. kazayı yaptığımı söylüyor. tabii ben burada şans eseri olayı yalnızca maddi hasarla atlatıyorum. rahatlıkla takla falan da atabilirim yani.

neyse, ben olayın ertesi günü ibb beyaz masayı arayıp polis tutanağını ve olay yerinde çektiğim fotoğrafları göndererek, sıfır aracımda oluşan değer kaybının karşılanması talebiyle şikayet dosyası oluşturuyorum. arabayı kasko tamir edecek ama sıfır araçta ciddi miktarda değer kaybı mevcut. ibb beyaz masa dosyayı incelemeye alıp 26 aralık tarihinde geri dönüş yapıyor ve yol çalışmasını başakşehir belediyesi yaptığı için olayın başakşehir belediyesi’nin sorumluluk alanında olduğunu ve dosyanın onlara aktarıldığını söylüyor. başakşehir belediyesi’nden bana 2 hafta boyunca hiçbir geri dönüş yapılmıyor ve 5 ocak cuma günü ben kendilerini arayarak dosyanın akıbetini soruyorum. “olay ibb’yle alakalı, biz dosyayı oraya aktardık” gibi bir cevap alıyorum. dosyanın zaten kendilerine ibb’den aktarıldığını söylediğimde, “biz sizi arayacağız” gibi bir şey söyleyip kapatıyorlar ve tabii ki aramıyorlar.

olay 8 ocak 2018 sabahı tekrar başakşehir belediyesi’ne telefon açmam sonucunda ayrı bir boyuta ulaşıyor. telefondaki görevli beni “fen işleri şefi” olduğunu söyleyen birine aktarıyor. bu şahsa olayı en baştan anlatıyorum ve belediyenin yol çalışması yaptığı bölgede hiçbir işaret koymadığı için mağduriyetimi gidermesini talep ettiğimi söylüyorum. telefondaki şahıs bana “biz işaret koyduk oraya, işaret olmaması sözkonusu değil” gibi bir cevap veriyor, açıkça bana yalancı muamelesi yapıyor. elimde fotoğraflar olduğunu söylüyorum, “fotorğaf bizde de var, zaten orda hız sınırı var, siz kaçla gidiyordunuz orda da aracınızda o kadar hasar oluştu” diye üste çıkıp bir de olayla ilgili beni suçlayan laflar ediyor. kendisine elimde orada işaret olmadığını ve yol çalışmasını yapan kurumun sorumlu olduğunu söyleyen polis tutanağının olduğunu söylüyorum, bu sefer de “o zaman dava açın” diye kestirip atıyor ve bu noktada sinirden çıldırma eşiğine geldiğim için haklıyken haksız duruma düşmemek adına telefonu kapatıyorum.

olayla ilgili belediyeye dava zaten açacağım, ancak yaşadığım hadisenin, bize hizmet etme vaadiyle oy toplayan belediyelerin nasıl iş yaptığına, vatandaşa ne kadar değer verdiğine ve nasıl muamele ettiğine dair ibretlik olduğunu düşünüyorum. 4 sene çalışıyorsunuz, para biriktiriyorsunuz, üstüne kredi çekip borca girip, heves ettiğiniz bir arabayı 113 bin tl ödeyip alıyorsunuz; sonra size hizmet etmekle yükümlü olan belediye daha bir ay bindiğiniz arabayı darmadağın edip üstüne “sen kaçla gidiyordun” diye sizi suçlamaya çalışıyor. (bu arada kesin burada da beni suçlayan olur diye söyleyeyim, orta şeritte 60’la gidiyordum ve son ana kadar çalışma alanını görmedim, fren yaptığımda ise çok geçti)

özet: başakşehir belediyesi yol çalışması yaptığı alana hiçbir işaret ya da levha koymuyor, çalışma alanını görmeyerek sıfır aracımla kaza yapıyorum, zararımın karşılanması için talepte bulunduğum başakşehir belediyesi olaydaki sorumluluğunu fotoğraflara ve polis tutanağına rağmen kabul etmiyor ve üstüne beni suçlamaya çalışan ifadeler kullanıyor.

kazadan hemen sonra çektiğim fotoğraflardan bazıları aşağıda, hiçbir uyarı levhası olmadığı açıkça görülüyor.

https://i.hizliresim.com/3e8qp0.jpg

https://i.hizliresim.com/roln9p.jpg

https://i.hizliresim.com/8yna8w.jpg
  • (bkz: çomarland belediyesinde sıradan bir gün)

bunu dalga geçmek için söylemiyorum. gayet ciddiyim.
    bende başakşehir taraflarında ikamet ediyorum, benimde aracım var ve düz yola konulan yüzlerce kasisten geçmek için yaptığımız dur kalklar yüzünden neler çekiyoruz anlatamam.
    sonuçta herkesin aracı 110 küsür binlik sıfır araç değil efenim.
  • belediyecilik anlayışı, kendi partilerine az oy çıkaran semtlerine hizmet götürmemek, hatta kendisi gelmeden önce varolanı bozmak olan başakşehir belediyesi şaşırtmamıştır.

direksiyon dersi alırken, başakşehir'e giderdik. yollar gıcır gıcır, alabildiğine düz ve boş. ama ışıklar, trafik levhaları vesaire hep çok eksikti. çok tırsardım, nereden ne çıkacağı belli değil.

umarım çözüme ulaşır.
  • işin maddi kısmını geçtim cana falan da bişeyler gelebilirmiş.geçmişler olsun.

bu işte kimin sorumluluğu varsa ona rücu edeceksin zararı,bakalım bidaha en ufak ihmalde bulunuyolar mı.

umarım hakkınızı alırsınız.
  • yine şaşırtmadılar. bazen umudum oluyor hadi diyorum sanırım her şey iyiye gidiyor sonra böyle telefondaki gibi davarlar çıkıp tüm umudumu kaybettiriyor bana.
    en güzeli de “o zaman dava açın”
    bu lafı çok seviyorum. çaresizliğimizi özetliyor.
    ne demek bu çünkü?
    ne de olsa dava açmayacaksın diyor. açsan da hukukuna güveniyor musun? o dava süreçleri aklına gelince zaten vazgeçeceksin diyor

of haklı olduğunu kanıtlamak çok zor bu ülkede
  • sahipsiz memlekette sasirtmayan bir oclugu.
  • aldığın aracın fiyatının %40'ının vergi olduğu düşünüldüğünde devlet zaten sana kendi paranı ödeyecek dostum... ha devletin birine para ödediği öyle şaks diye görülmemiştir illa zorunda kalırsa taksitlere böler sittin senede öder. geçmiş olsun..
    (bkz: pardon)
  • türkiye sınırları içerisinde ne yazıktır ki şaşırtmayan rezalettir.

benzer konuda sayısız emsale tanıklık etmişizdir. öncelikli olarak büyük geçmiş olsun. böyle bir kaza daha sert sonuçlanabilirdi. tek tesellisi cana geleceğine mala gelmiş olmasıdır.

yetkili kişilerin akıl fakiri olması bu sonuçları doğurur. sol şeritte refüjdeki çimleri sulayan kamyonun arkasına sağı gösteren yanıp sönen ok koymayı önlem zanneden bir zeka seviyesinden bahsediyoruz. isviçrede benzeri için 1-2 km önceden kuka koymaya başlıyorlar. yazılı ve görsel işaretlerle de yolda onları neyin beklediği belirtiliyor. aynı zamanda radyodan da bilgilendirme mesajı geçiyorlar. varın siz düşünün aradaki farkı.

bu olayda davalık olunması durumunda yüzde yüz sonuç alınır, ondan yana şüphem yok. ancak ne kadar sürer derseniz ondan yana da hiçbir fikrim yok.