şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiçbir sosyal mecrada veya basın organında kendine yer bulamamış, fkf üyesi boğaziçi üniversitesi öğrencileri tarafından yayınlanmış açıklamadır.
  resmi web siteleri açılmıyor dünden beri, daha doğrusu ben dünden beri deniyorum. belki öncesi de vardır bilemiyorum.

  her ne kadar destekleyeceğim tarzda bir yazı olsa da, yayınlanan üslup yüzünden kendine basında yer bulamamış olduğunu düşündüm.
  yandaşta yer almasını zaten beklemiyorum da, yine de hiç yok.
  benim burada yazdığım entryler gibi olmuş biraz. :)

  pek emin olamadım bi’şeyden açıkçası, o yüzden yorum sizin.
  sadece, 100000 civarı insanın takip ettiği bi oluşumun açıklamasının, burada da yer alması gerektiğini düşündüğüm için açtım başlığı.
  konu itibariyle hiç haksız da değiller.

  fikir kulüpleri federasyonu (resmi sayfa)
  facebook sayfası
  twitter sayfası

  ilgili açıklama;

  türkiye siz değilsiniz

  “dün (07.01.2017) boğaziçi üniversitesi’nde diplomasız cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın katıldığı bir etkinlik gerçekleşti. etkinlikte üniversitemizin yerli ve milli olmayışından, “batılı” özgürlük anlayışından dolayı başarısız olduğuna değinen diplomasız diktatör, bir de biz boğaziçi üniversitesi öğrencilerine görev çağrısında bulundu.
  bizim de bir çift lafımız olacak elbet.

  okul kapalıyken geldiğinizden ayırt edememiş olacaksınız; göreve çağırdığınız boğaziçililer, yani bizler, cumhuriyet’in çocuklarıyız. 90 kuşağıyız, gezi direnişi’ni omuzlayanlarız.
  sizin halk düşmanı tarih yazımınızda bir orta doğu ülkesi olarak resmettiğiniz türkiye hikayelerine pabuç bırakır mıyız sandınız?

  gerek saray, gerekse saray’ın medya soytarıları tarafından yıllardır maruz kaldığımız “millilik” tartışmasının, üniversitemizi köksüzleştirmek ve marjinalleştirmekten başka bir amaç gütmediğinin farkındayız.

  asıl türkiye’nin, cumhuriyet devrimini yaratmış bir batı ülkesi, boğaziçi üniversitesi tarihinin ise cumhuriyet ve eşit yurttaşlık mücadelesinin kendisi olduğunu çok iyi biliyoruz.

  elbette kampüslerimize ancak bizler yokken, sessiz sedasız ve korkakça girmenizi çok iyi anlıyoruz. çünkü biz yine biliyoruz ki, üniversitemiz, tarihinde olduğu gibi bugün ve gelecekte de cumhuriyet’in kazanımlarının, eşit yurttaşlık mücadelesinin, laiklik ve bilimin öncüsü olmaya devam edecek.

  biz boğaziçililer,
  ükemizi de, üniversitemizi de karanlığınıza teslim etmeyeceğimizi bildiriyoruz!”