şükela:  tümü | bugün
  • naidiren olsa da taraf seçmeyerek doğru yapıyormuş gibi gözüken açıklamadır. ha, 2 gün sonra bir şekilde doğrudan müdahil olmaya karar verir ise şaşırmam.

haşmetlimiz her şeyi bilir, o bilmese 10.101 danışmanı biliyordur...

--- spoiler ---
    iran, türkiye’ye karşı da mezhepçi ve ırkçı bir politika izliyor. bu da türkiye’nin çıkarlarına aykırı. suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında iran’ın çok ciddi vebali var.

iran’ın açıklamalarını da doğru bulmuyoruz. ama bu amerika’nın haklı olduğunu da göstermez. asla iran’ın ikinci suriye olmasını istemiyoruz. orta yolu bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. ikisinin de haklı, haksız olduğu yerler var. biz her iki tarafa da ‘bölgenin istikrarsızlaştırılmaması’ telkininde bulunuyoruz. biz diyoruz ki, ‘bölgeyi istikrarsızlaştırmayın’. gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz. bölgede sıcak çatışma doğru değil, sıcak çatışma istemiyoruz.

iran’ın bölgedeki tavrı bölge içinde değerlendirilmeli. bu ülkenin bölgenin kendi şartları ve gerçekleri içerisinde dizginlenmesi gerektiğine inanıyoruz. diplomasiyi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız.

süleymani’nin öldürülmesi planlı bir suikast. bizim böyle bir suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. bizi o akşam sayın trump aradı, görüşmemiz çok iyi geçti. telefonu kapattım, 4-5 saat sonra kasım süleymani’yi öldürüyorlar. şok oldum. trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘her şey yolunda’ demişti. belki trump’ın da bundan haberi yok. bilmiyoruz.”
    --- spoiler ---

kaynak

ek olarak libya'ya gönderilen 35 askerden de bahsetmiş. çatışmalara katılmayacakmış bu 35 asker ve sonra gidecek olanlar. sadece eğitim vereceklermiş.
  • nihayet rte'den birilerinin iç işlerine karışmadığı bir konuşma geldi.
    konuşmanın bir kısmı bana babaannemi hatırlattı; "çatışman yavrum, kavga etmen, birbirinize füze neyin atman."
  • (bkz: mezhepçilik)
  • 1-2 güne u dönüşü yapacaktır. umarım yanılırım ama reisi tanıyoruz artık.
  • bu aklıselim konuşmada geceden beri istanbulda bulunan putin'in etkisi nedir bilmiyoruz tabi...
  • taraf olmadığımız için hayret ettiğim ve de sevindiğim konuşmadır. tabi ileride ne olacağı belli olmaz.
  • yapma reyis bizi de yakarsın. süleymani kısmına girmemek daha garantici bir tutum olabilirdi.

şimdi trump delisi irana atarlanırken çıkıp "süleymani'yi biz öldürdük, türkiye'nin de haberi var." derse bizi de işin içine çeker.**
  • iyi bari tarafsız kalabilmişiz. bu ülke onca derdin yükün arasında bir de bunu kaldıramazdı zaten.
  • "trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘her şey yolunda’ demişti. belki trump’ın da bundan haberi yok. bilmiyoruz."

trump iyi çocuktur yapmaz öyle şeyler demiş yani. bir de aktroller "abd'yle savaştayız" diye enayi kandırıyordu buradalarda.
  • mezhepçilik mi demiş ?