şükela:  tümü | bugün
  • sol menteşesinde oluşan arıza nedeniyle kapağı açılıp kapanırken kasasında açılma olan dell 7559 marka ve modeldeki bilgisayarımı 22 ocak 2018'de servise (jibo bilişim) gönderdim. kendilerinden bu bahsettiğim arıza haricinde, bilgisayara genel bakım yapılmasını, bir de bilgisayar açılırken kendiliğinden açılan komut ekranının açıldığını, o konuya da bir bakmalarını rica ettim. beni geri aradılar, dediler ki menteşeyi kasayı ya da menteşeyi değiştirmeden tamir edebileceğiz, ayrıca talep ettiğiniz genel bakım falan, toplam 380 tl karşılığında bu işi yaparız, onaylıyor musunuz. ben de onayladım, hemen bana gönderdikleri iban numarasına parayı yatırdım. birkaç gün sonra da, 29 ocak 2018'de bilgisayar elime ulaştı.

    işte film burada başlıyor.

    ekranın menteşesini bildiğin japon yapıştırıcısı ile yapıştırıp, kasanın her yerine de bu yapıştırıcıyı bulaştırmışlar. üstüne üstlük, bu saçma sapan işlemi yaptıkları menteşe yüzünden de bilgisayarın kapağını kapanmaz hale getirmişler. hemen aradım tabii, böyle bir saçmalık olamaz, siz nasıl böyle bir zarar verebilirsiniz bilgisayarıma diye. öncelikle bilgisayarın -sözde- tamirini yapan teknisyen aldı telefonu, dedi ki efendim tamir olması çok zordu, size masraf çok olmasın diye ancak bu şekilde tamir edilebilirdi. kendisine de söyledim bunu, bize sormadan nasıl böyle bir inisiyatif alırsınız? bilgisayarın kapağı kapanmıyor, eskisinden kötü halde yani. servis müdürü ile konuştum, kendisi mağduriyetimizi gidereceğine söz verdi, gereken ne varsa yapacaklarını söyledi. bilgisayarı geri gönderdik. bugün tekrar servisten aradılar, dediler ki bilgisayarın kasasını değiştireceğiz, 1180 tl ücreti var, onaylıyor musunuz? kendilerine böyle bir ücreti kesinlikle ödemeyeceğimi, servis müdürü ile daha önce görüştüğümü, mağduriyetimi gidereceklerini söylediğini aktardım. beni arayan beyefendi de dedi ki, bu sözden kasıt 1180 liradan önceden ödediğiniz ücret düşülür, ancak bu şekilde yardımcı olunur. bu benim için kesinlikle kabul edilemez bir durum. eğer en başta bilgisayarı kendilerine gönderdiğimde "bu menteşenin tamir olması mümkün değil, ancak kasayı değiştirerek çözüm getirebiliriz", kendilerine bu kasa değişimini yapmamalarını, sadece genel bakımı yapıp bilgisayarı geri göndermelerini söylerdim, menteşesi arızalı haliyle kullanmaya devam ederdim bilgisayarımı, çünkü o kadar yüksek ücret ödeyecek durumda değilim. ayrıca zaten 380 tl karşılığında "tamir" dedikleri şey de bilgisayarı eskisinden çok daha kötü hale getirdi.

    konu ile ilgili acil olarak çözüm getirilmesini istiyorum, daha önce bu tür sorun yaşayanlar varsa da mesaj kutumu dürtsün lütfen.
  • dell'in muhakkak düzeltmesi gereken durum. ben de dell kullanıyorum. kullanma sebebim dell'in servisinin diğerlerine nazaran (mac'lar hariç) daha düzgün çalışması. eğer bu tür durumlar yaygınsa bundan sonraki dizüstümü dell almamın bir mantığı olamaz.
  • rezalet puanı 9/10'dur. benim de bir kaç ay önce msi servisinde anakart değiştirildi deyip 1350tl alıp anakartı değiştirmeyen bir servis var. yazar olmadığım ve tanıdığım olmadığı için konusunu açamıyorum.