şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • edit:

şimdi kabul edenlere bu bildirim bir daha gelmeyecek ve yeni ilkelere göre kullanıma devam edecek.

şimdi kabul etmeyenler reddetmiş sayılmıyor sadece şubat 8 e kadar ertelemiş olacak ve o tarihten itibaren siz kabul edene kadar o bildirim ekranda sabit kalacak, kararı size bırakıyor ister kabul et ister sil.

whatsapp gizlilik ilkesi bildirimi

kaynak

--- açıklama ---

whatsapp, 8 şubat 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini açıkladı. şirketin internet sitesinde yapılan açıklamalar, whatsapp'ın bundan sonra facebook ile rahat rahat veri alışverişi yapabileceğini gözler önüne seriyor. üstelik veri paylaşımına izin vermeyecek kullanıcılar, whatsapp kullanamayacaklar.
    --- açıklama ---

ayrıca şirketin diğer kuruluşları ile de paylaşım yapabilecekmiş.

whatsapp gizlilik ilkeleri ve aldığı bilgiler

whatsapp mesajları uçtan uca şifreliyor fakat bu sadece 3. taraf uygulamalar için, kendisi mesajlarınızı kullanıyor hemde siz izin verdiğiniz sürece yasal olarak.

--- alıntı ---

üçüncü taraf hizmetleri. siz veya başkaları üçüncü taraf hizmetlerini veya hizmetlerimizle entegre olan diğer facebook şirketi ürünlerini kullandığınızda, bu üçüncü taraf hizmetleri sizin veya başkalarının onlarla paylaştıkları hakkında bilgi alabilir. örneğin, icloud veya google drive gibi, hizmetlerimize entegre olan bir veri yedekleme hizmeti kullanırsanız bu hizmetler whatsapp mesajlarınız gibi kendileriyle paylaştığınız bilgilere sahip olur.
    --- alıntı ---
  • daha fazla "dsmart'ın yeni kampanyaları", daha fazla kombi bakımcısı, daha fazla "20 bin lira ihtiyaç krediniz onaylandı", daha fazla "bekar anneler sik arıyor"...

off yazarken yoruldum. hayatımızın geri kalanını her gün bu konuşmalardan bir iki tanesini yaparak geçirirken bakalım yorulacak mıyız.

ek: triggered bir ablamızla olan mesajlaşmamız günümü şenlendirdi. öte yandan bu veri satışı işinin ne olduğunu anlamayanlar da olduğunu gösterdi. bakın işte bu bilgi satışı işi, tam olarak bu işe yarıyor: "bekar anneler sik arıyor" mesajlarının evli barklı kadınlara değil de 36 yaşındaki bekar erkek olan bana gelmesine.

--- spoiler ---

(#117901523) bekar anneler ... arıyor ne demek.bu nasıl bir örnek . çok saygısızca!

07.01.2021 13:43 ...
    atesikus -> : telefonumda en az otuz tane bu mesajdan var onu napacaz?

07.01.2021 13:59
    normal birileri değildir eminim bu işin ticaretini yapıyordur muhtemlen ama siz genelleme yaparak tüm anneleri karaliyorsunuz

07.01.2021 14:02 ...
    ayrıca benim telefonuma neden gelmiyor böyle mesajlar bence siz kimlerle takildiginiza bir bakın.

07.01.2021 14:04 ...
    atesikus -> : siz okuduğunuzu anlama özürlüsünüz ama gene de açıklayayım:

telefon numaramızın "üçüncü şahıs iş ortaklarıyla" paylaşılması nedeniyle bu numaranın sahibi şu yaşta bekar erkektir şeklinde profilimizi alan şirketler dolandırmak için bu mesajları atıyorlar.

ben ve tüm anneleri karalamak ne alaka?

07.01.2021 14:05
    --- spoiler ---
  • çiplerimize güncelleme gelmiş
  • mirc32 ve icq kullandığım için beni ilgilendirmeyen değişimdir. evet 90'lardan yazıyorum.
  • okumadan onaylamadım. kullanamayacaksak da kullanamayız dediğim değişimdir. telegrama tamamen geceriz ne yapalım

edit: yani okumadım da onaylamadım da
  • şu an için maalesef whatsapp vaz geçilmez gibi duruyor. sadece aile içi mesajlaşma vs değil neredeyse tüm işler de whatsapp üzerinden dönüyor. elimde olsa hemen bırakırım.
  • bu dönemde bu kadar ücretsiz programa hayatını bağlayıp da bunların gizliliğine, mahremiyetine özen göstereceğin sanmak aptallık, bence.
    hayati öneme sahip ticari, şahsi, mahrem bilgiler bulunan bir telefonla bu ücretsiz programları kullanmayacaksınız, özeti bu.
    kullanıyorsanız herşeyiniz adamların elinde ağlayıp zırlamanın mantığı yok.
    kendi devletinin bile sana artık ücretsiz hizmet sunmadığı bir dönemde adamlar sana ücretsiz, karşılıksız hizmet vermek için milyon dolarlar bağlayacak kadar enayi değil.
  • bu işin olması gerekeni, bu hizmeti ücretli satıp, bilgilerimizi satmayab bir firma.

hizmeti bedave verince haliyle

“if you are not paying the product, you are the product”

noktasına ulaşıyoruz. bir firma olacak, yılda 5-10usd her neyse alacak ve onu kullanacagız, fakat çevremizdeki anadolu kaplanları beleş olan varken onu da kullanmayacagı, biz de iletişim kurmak için herkesin kullandıgını kullanmak zorunda oldugumuz için bu düzen de böyle gidecek...

yazık boşa geçen ömrümüze
  • whatsapp'dan el ayak çekme zamanının geldiğinin göstergesi. ulan ne bilgi meraklısıymışsınız arkadaş.

alternatif olarak ;

discord

not: bunlar da güvenli değilmiş maalesef. en iyisi atacağımız mesajları (bkz: rsa) (bkz: encryption) şifreleyip karşı tarafa öyle göndermek.

çok mesaj geldi en iyisi
    (bkz: signal)'miş.
  • (bkz: telegram)