şükela:  tümü | bugün
 • belçika'da gerçekleşen olaydır. ıq seviyesi müthiş gerçekten.

  https://www.sozcu.com.tr/…iteye-baslayacak-2496223/

  (bkz: arkadaşları ona 145 diyor)
 • çocuğun çocuk olarak yaşaması gereken bir dönem var. ne kadar zeki ne kadar başarılı olursa olsun bu kadar hızlı bir eğitim süreci olmamalı. mesela bizde 16 yıl üniversite mezunu birisi eğitim alır. orada nasıl bilmediğim için buradan yola çıkıcam üniversiteye kadar 12 senede 1er sınıf atlayarak geçirseler 6 yıl eğitim alması gerekir. hadi diyelim çok çok zeki derslerden çok sıkılıyor yapadabiliyor. olsun 4 sene. yani bu çocuk 4 yaşından beri okula gidiyor demek. ve ailesi arkadaşlarıyla oynamak yerine derslerle ilgilendiğini söylüyor. bu gurur duyulacak bir şey değildir bence. çok zeki olabilir ama asosyal bir insan olmak gereksiz.

  edit: ben çocuk 10 saat sokakta oynasın anası babası bakmasın demiyorum. çocuğun oyuna ve arkadaşa da ihtiyacı var diyorum. nasıl yanlış olan şeyden çocuğu vazgeçiriyorsanız onun için teşvik ediyorsanız arkadaşı olmayan oyun oynamayan bir çocuğu da buna teşvik etmelisiniz. çocuk zeki diye 8 yaşında adam gibi davranmasına gerek olmadığını anlamayan yazarları göstermiş başlıktır.
 • (bkz: 8 yaşında üniversiteye başlayan çocuk)

  bu beyinin 10 da 1 sizde olsaydı keşke
 • oyuncaklarla veya arkadaşlarıyla oynamıyormuş işte çocuk. kendi ayarına seviyesine yakın gelmiyorsa oyuncaklarla oynamanın bir önemi yok onun için demektir. mutlu olduğu şekil bu gibi gözüküyor ondan iyi mi bileceksiniz iq 145.
 • bu çocuğun oyun oynaması gerektiğini düşünenlerin olduğu başlık.

  sayın yazar, o çocuğun beyni senin ki gibi şempanzelerle aşık atmıyor. sen o yaşlardayken sümüğünü yiyor olabilirsin ancak bu çocuğun beyni oyun safhasını çoktan geçmiş.