şükela:  tümü | bugün
  • maalesef ölümle sonuçlanan hadisedir. hürriyet haber linki

"balıkesir’in ayvalık ilçesine tatile gelen yaşar ve sema kaya çiftinin 8 yaşındaki çocukları berkay kaya, konakladıkları otelin havuzunda boğuldu.
    bursa’dan balıkesir’in ayvalık ilçesine gelen yaşar ve semra kaya, 2 çocukları ile birlikte sabah lale adasında 5 yıldızlı bir otele yerleşti. kaya ailesi öğle yemeğini yedikten sonra 4 yaşındaki ismi öğrenilemeyen kızlarının temizliği için kaldıkları otelin odasına çıktı. bu sırada kaya ailesinin 8 yaşındaki oğulları berkay kaya yüzmek istediğini belirtti. kaya çifti de oğulları berkay kaya’yı otelin havuzuna bırakıp, tekrar odaya döndü. iddiaya göre, yüzme bilmeyen ve yetişkinler havuzuna girdiği ileri sürülen berkay kaya, suyun içinde çırpınınca çevredeki diğer tatilciler tarafından sudan çıkarıldı. olayı duyan kaya çifti hemen havuzun başına koştu. çok miktarda su yutan berkay kaya olay yerine çağrılan 112 acil servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla ayvalık devlet hastanesi’ne kaldırıldı. berkay kaya, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı."

otelde cankurtaran olduğu söyleniyor, çocuk boğulduğu sırada da havuzda insanlar var ancak şu haberde ve video da görüldüğü gibi (görüntüler rahatsız edici olabilir, ancak iyi haber bu olaydaki çocuk 4 dakika sonra hayat döndürülmüş ve sağlığı iyiymiş) insanlar yanıbaşındaki çocuğun boğulduğunu farketmiyorlar.

çocuklarınızı, özellikle de yüzme bilmeyen çocukları cankurtarana, kalabalığa, kolluğuna v.s. güvenipte gözünüzün önünden ayırmayın.
  • 8 yaşında bir çocuğun çevre koşullar gözetilmek suretiyle yalnız bırakılması bana yanlış gelmiyor demek isterdim ancak çocuğum olmadığı için bu konuda atıp tutmak istemiyorum.
  • herkes çocuk olmuştur, ama herkes ebeveyn olmamalıdır.
  • şimdi burada fatura kime kesilecek?

sorumsuz anne babaya mı yoksa cankurtaran hizmeti bulunması gereken otele mi?

kesinlikle ilk suçlu ebeveyndir. sonrası tartışılır.

çocuk için çok üzüldüm. suçlu olsalar da evlat sonuçta. sabırlar dilerim.
  • bildiğim ve ailemle birlikte gittiğimiz otelde gerçekleşen üzücü olay. yazık olmuş çocuğa, resmen pisi pisine gitmiş. aile ihmali belki var, belki yok bunu bilemeyiz. benim anlamadığım konu şu...
    talihsiz olayın gerçekleştiği havuz 4 cepheden çok net görünen bir konumda. sırtınızı denize verdiğiniz zaman sağında atıştırmalıkların olduğu ve öğlen yemeklerinin de sunulduğu büyük bir kamelya var.
    solunda da animatörlerin olduğu alan.
    arka tarafınızda bolca şezlong ve yatanlar. direk karşınızda lobi girişi ve dışarıda masalar var. etrafta sürekli gezinen garsonlar var.
    havuz içerisinde de mutlaka birileri vardır. kimsenin çocuğu görmemesi gerçekten büyük bir talihsizlik. allah ailesine sabır versin.
  • olayın sorumlusu otelde varsa cankurtaran eğer yoksa cankurtaran bulundurmayan otel yönetimidir.
    bakın, ailesi birkaç dakikalık bir ihmalde bulunmuş olabilir. ki eğer o tarz kapalı bir alanda iseniz o yaşta çocuğun özgürce etrafta koşup oynaması için gitmişsinizdir.
    bunun yanında, boğulma dediğimiz şey ne yazıkki filmlerdeki gibi çığlık çığlığa kolların bacakların havada döndüğü bir şey değil. birinin boğulmakta olduğunu görüp anlamayabilir, hatta "aa şu bacaksıza bak nasıl güzel oynuyor suda maşalah" diyip geçebilirsiniz. bu sebeple her yüzme bilene, birini saçından tutup sudan çıkarabilene cankurtaran denmiyor. cankurtaranlar boğulma ile yüzme, oynama hatta boğulma taklidini ayırabilecekleri iyi bir eğitimden geçiyorlar.
    keza otelde eğer bir cankurtaran vardı ise işten kaytarıp ne yapıyordu ise, acılı aileye işini yapmamasının vebalini nasıl yükleyebilir bilmiyorum. ya da otel yönetimi cankurtaran bulundurmamasının sorumluluğunu nasıl alacak bilmiyorum.
  • gayet normal bir durumdur. 8 yaşındaki bir çocuk tehlikeli bir durumun farkında olacak yaştadır. biz de 8 yaşında olduk. bir çok şeyi tek başımıza yapardık o yaşta.. hatta bir gün denize kaçmıştık benden 1 bucuk yaş küçük kardeşimle. o akşam sağlam dayak yemiştik annemden ama dediğim gibi, o yaştaki çocuk tehlikenin farkında olacak yaşta bir çocuktur.

keşke böyle bir olay yaşanmasaymış ama ailenin suçlanmasını doğru bulmuyorum.
  • uygun degildir. aileye başsağlığı dilemek insanlık borcumuzdur. ancak çocuklar her anda ve her mekanda öncelikle ailesinin sorumluluğundadır. anne baba olmanın sorumluluğunu hiç kimseye devredilemez. cankurtaran özellikle bir kişiyi gözetemez. cankurtaranın sorumluluğu tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra yine de öngörülemeyen bir durum olursa bunun engellenmesidir. ona aileleri tarafından bırakılıp giden çocukların sorumluluğunu yükleyeceksek aynı anda çocuğunu bırakıp odaya çıkan mesela on aile olduğunda ne olacağının cevabını vermemiz gerekir. maalesef söylemeliyiz ki anne baba olmak ciddi bir ehliyet gerektirir. bu tür durumlarda böyle keskin ifadelerin rahatsız edici olduğunu biliyorum. ama sorunu doğru teşhis edemezseniz çözüm üretemezsiniz.
  • u.s. consumer product safety commission (cpsc) 5 ve daha küçük yaşlardaki çocukların boğulma vakalarını incelemiştir. abd de yılda 300 çocuk ev havuzlarında boğulmaktadır. boğulma vakası sıklığı yaş grubu için 100.000 de 1 dir.

1- boğulanların % 75 i 1-3 yaşlarındadır. bu grubun % 65 i erkek çocuklardır. yapabilecekleri gün be gün değiştiği ve hareket imkânları arttığı için genellikle ailelerin beklemediği bir davranışta bulunurlar. ( 4 yaşından itibaren eğitimin çocuk boğulmalarını azalttığını güvenle söyleyebiliriz.)

2- çocuklar 1 ya da 2 ebeveyn tarafından izlenmekte iken boğulmuşlardır. boğulanlar en son ; % 46 sı ev içerisinde, % 23 ü bahçede, % 31 i havuz civarında görülmüşlerdir. olayların % 69 unda çocuğun havuzda bulunması beklenmemekle beraber çocuklar suda bulunmuşlardır.

3- boğulmaların % 98 i çocuk için tanıdık bir çevrede gerçekleşmiştir.

4- ölümlerin % 75 i çocuğun göz önünden ayrılmasından 5 dakika ya da daha kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. çocuğun ölümü bir telefonu cevaplamaktan daha kısa sürede gerçekleşir.

5- çocuk ölümü sessiz bir ölümdür. etraftaki kişileri uyaracak bir çırpınma ve su sesi yoktur.

(bkz: http://www.slate.com/…_in_the.html?via=gdpr-consent)

engeller

3- çocuğun gözetim yolu ile havuza ( suya ) erişiminin kontrolü.

havuz için kurallar

bir çocuğu havuz çevresinde gözetimsiz bırakmayınız. havuz çevresindeki bir etkinlikte ( kafeteryada çay içme, oyun alanında çocuk oynatma ) ebeveynler arasından işi çocukların havuza düşmelerini önleyecek bir “gözetmen” belirleyiniz.

yetişkinler sıra ile bu görevi üstlenebilirler. yetişkinler başka bir şeyle ilgilendiklerinde çocuklar risk altındadır. ( unutmayınız, el, elin eşeğini türkü çığırarak arar! )

eğer bir çocuk kayıpsa ilk önce havuzu kontrol ediniz.

küçük çocukların yanında bir yetişkin olmadan havuza girmesine izin vermeyiniz.

çocukların yüzme dersi almış olmaları onları boğulma tehlikesinden vareste olmalarını sağlamaz.

yardımcı yüzdürme gereçleri ( kolluk, yüzme tahtası, can simidi, deniz yatağı, plastik bot ( ki kolluk harici havuzumuzda kullanımına izin verilmemektedir.) gözetim yerine geçmez.

cpsc yaptığı ayrımla 1-5 yaş çocukları için gözetimin, daha büyükleri için eğitimin önemli olduğunu kabul ettiğini düşündürtmektedir.

bir katılımcı çocuklarını gözetim altında tuttuklarını, fakat her şeyin bir anda olduğunu belirtmiş.

yukarıda gözetim için yapılması gerekenler açıklanmış fakat eksik kalan bir husus var.

hakikaten gerektiği gibi bakıyor muyuz?

rospa ingiltere’deki kazaların % 40 ının en az bir kişinin gerektiği gibi bakmamasından kaynaklandığını bildiriyor. ( failure to look properly )

peki, bu gerektiği gibi bakmak nedir? şu internet sitesi size bir fikir verecektir.

(bkz: http://www.visualexpert.com/…entionalblindness.html)

(bkz: http://www.visualexpert.com/resources/seeing.html)

dikkat etmenin anlamı için ise (bkz: http://www.visualexpert.com/…ces/roadaccidents.html)

genel olarak söylemek gerekirse, görmek için bakmak, görülmek istenen şeyin bulunma ihtimali olan tarafa başımızı çevirmek, o istikamette en az üç farklı mesafeye odaklanarak bakmak ve aranan şeyin doğru olarak filtrelendiğinden emin olmayı gerektirir. söz gelimi çocuğunuz arkadaşının sweat shirt ünü giymiş olabilir ve siz çocuğunuzu tanımayabilirsiniz.

görüldüğü üzere görmek önemli ölçüde bilişsel kaynak gerektirmekte ve bu nedenle bakmak, görmek anlamına gelmemekte.

tanım : farkındalık seviyesi yüksek olmayan internal locus of control ile yetiştirilmiş ebeveynlerin gözetim ve eğitim görevlerini ihmali sonucu meydana gelen boğulma olayı.

internal locus of control :
    people who have been taught throughout their entire lives that outer rules and traditions are more important than individual freedom and self reflection, will ask: "who did this to me?" and "who has to do something for me?"
    tüm yaşamları boyunca, dış kurallar ve geleneklerin bireysel özgürlük ve kendisi için düşünmekten daha önemli olduğunu öğrenen insanlar şöyle soracaktır: “bunu bana kim yaptı?” ve "benim için bir şeyler yapmak zorunda olan kim?"
  • otel, cankurtaran bulundurmayarak ya da saçma sapan birini böyle önemli bir göreve atayarak sadece tüy dikmiştir. çocuğun birinci sorumlusu ebeveyndir. gayet normal yazanlar var. hatta denize kaçmışlar falan. dostum senin şu an hayatta olman ailenin sorumlu olduğu değil tamamen bala göte yaşamandır, allah korumuş. sonuç olarak bir çift insanın sorumsuzluğu bir yavrunun canına, bir ailenin mutluluğuna mal olmuş.

ayrıca
    (bkz: sevişmek için yapılan anlamsız hareketler)