şükela:  tümü | bugün
  • ailenin olayı anlamaması ne ile ilgili biliyor musunuz? emre' nin erkek olması ve kızlık zarının olmaması ile ilgili. kiz çocukları bisikletten düştüğünde, bekaret kontrolüne götüren bazi aileler, erkek çocuğunun yetişkin bir erkekle aynı odada yatmasında sakınca görmez. rixos' da dövulerek öldürülen stajer de, yetişkin adamlarla aynı odaya konmuştu ve muhtemelen istismara itiraz ettiği için öldürüldü. cünkü dediğim gibi bu toplumun çarpık ahlak anlayışına göre, namuslu olmanızı sağlayacak yegane şey, aslında biyolojik olarak bile çok sınırlı işlevi olan zar parçasıni korumaniz. nitekim ogullarinin tacizi üzerine sikayetci olan bir aileye, zanlının ailesi 'sanki kızlık zarı bozuldu.' diyerek, şikayetlerini geri çekmelerini istemişti. kaldı ki zarsız doğan ya da doğumdan sonra zarı yırtılan pek çok kadın var. bunun sonunda da flört edemeyen, sevisemeyen, cinselliği tabu haline getiren bazı pis mikroplar, çocuklara sariyor ve bu pisliklerin sayısi da hiç az değil.

anadoluda kalabalık aileler halinde yaşayan köylerde maalesef çocuk istismarı çok fazla. üstelik bu istismarı genellikle çocuğun tanıyıp güvendiği akrabalar yapıyor. tanıdığım bir öğretmenin kız öğrencisini ise 9 yaşından itibaren 13 yaşındaki kuzeni istismar ediyor. allahtan o tanıdığım öğretmen, öğrenci sinir krizi geçirip kilitlenince olayi çözüyor ve çocuğun psikolojik destek almasını sağlıyor. ne yazık ki emre o kadar şanslı değilmiş.

bakın lütfen böyle olayların zanlılarını sapık, tuhaf yaratıklar sanmayın. faillerin büyük çoğunluğu işinde gücünde olan, dışarıdan bakınca aile babası görünümlü normal denen insanlar. olay kesinlikle münferit değil yani. her gün selam verdiğiniz bakkalınız, öğretmeniniz, kapı komşunuz dr bir istismarcı olabilir.

muhtemelen iğrenç mahluk emre'yi yıllarda tehdit ve manipülasyon ile susturdu. siz zannediyorsunuz ki, namusu zara indirgeyen ahlak anlayışı sadece kadınları mağdur ediyor. hayır emre tekil bir örnek değil, kuran kursları, ve daha pek çok kurumda her gün binlerce erkek çocuğu da istismar ediliyor. bak benim erkek kardeşim 9 yaşında iken, 20''li yaşlarında bir erkek tarafından atari salonunda taciz edildi. pis yaratık tişörtünün ense bölgesinden elini sokup, kardeşimin sırtını okşamış. çocuk donup kalmış. allahtan birileri ortama gelmiş de, yavşak sıvışmış.

çok üzüldüm emre'ye. o kadar ağır bir travma yaşamış ve onulmaz yaralar almış ki, bu dünyanın pisligine dayanamamış. bazen tanrısal gücümün olmasını o kadar çok diliyor; çocuk, hayvan ve tüm masumlara zarar veren mahlukları yok etmeyi o kadar çok istiyorum ki. neden bazı canlılar bu kadar izdirap çekmek zorunda asla anlam veremiyorum?

zanlının en ağır cezayı almasını, emre'nin ise huzur bulmasını diliyorum. umarım gönüllü avukatlar davaya destek verir ve ailesinin acılarını bir nebze de olsa dindirir.
  • bir yavrumuz buna maruz kalmış ve nihayet mahkemeye gidip şikayetçi olmuş iken, bu travmaya daha fazla dayanamayıp 3 ay sonra intihar etmiş. ailesi ise serbest birakilan tecavüzcünün, sosyal medyada yeterince tepki gelirse, tekrar yargılanmasını istiyor.

en azından ailesinin acısını dindirelim:

https://www.twitter.com/…status/1159953922850787328

edit: olayin detaylari:

ahmet emre y.'nin ablası aslı k., "bu adam yıllarca benim annemin yaptığı yemeği yedikten sonra gece kardeşimi istismar etmiş, sonra sabah kalkıp yine annemin hazırladığı kahvaltıda sofraya oturdu" ifadelerini kullandı.

http://www.krttv.com.tr/…-donduran-olay-h11175.html

intihar ettigindeki haber :

https://www.corluhaber.com.tr/…atini-kaybetti/5708/
  • anlayamadigim nokta, bir ailenin böyle bir olayi 9 yildir nasil farkedemez. çocuğunun iç çamaşırını yikayan sensin, vucudundaki darplari gormesi gereken sensin, hic mi dikkatini cekmez?
  • serbest bırakılması ne demek ya? cidden nasıl serbest bırakılınıyor anlam veremiyorum.

bu arada işin daha da ironik tarafı; kültürümüzde namus vs inanılmaz derecede önem verilen bir şey. bir kadının poposuna baktığın zaman bile “ayy namus elden gitti, temizlemek için evleneceksin” tarzı saçma sapan şeyler bile yaşanıyor. rtük bile “toplum ahlakını korumak” adı altında çıkıp sansür yasası soktu, fakat gel gelelim tecavüzcü serbest bırakılıyor. tecavüz gibi inanılmaz derecede büyük bir suç ve iğrenç bir şey göz ardı edilip, sansür yasalarına vs nasıl daha fazla önem veriliyor algılayamıyorum. ve dediğim gibi bizim kültürümüz cinsel konulara inanılmaz derecede önem veriyor, demek ki tecavüz buna dahil değil. ben öyle anlıyorum...rezillik.

cidden her geçen gün insanlar daha da insanlığını kaybedip daha da ilkel bir hale geliyorlar, her geçen gün bu ülkeden daha da soğuyorum, her geçen gün öfkem daha da artıyor, her geçen gün daha da nefret ediyorum.
  • müge anlı 10 yıl gibi uzun bir süredir, özellikle sosyoekonomik seviyesi düşük insanlarca çok izlenen bir tv programı yapıyor. yıllardır programında yırtına yırtına; "çocuklarınızı aileden de olsa hiç kimseyle yalnız bırakmayın, çocukların bezlerini annesi dışında kimsenin değiştirmesine izin vermeyin, gözünüzün önünden ayırmayın" diyor ama hala, akrabası tarafından tecavüze uğrayan ya da kaçırılan çocuklar bitmiyor.

istismarcılar çoğunlukla aileye yakın insanlardır, gözüne bakarak da kimsenin ne olduğunu anlayamazsınız. sonu çocuğu herkesten koruyan bir paranoyağa dönüşmek bile olsa bu, çocuğun istismar edilmesinden çok daha iyidir.

insanımız ne zaman anlayacak bunu bilmiyorum ama çocuk yetiştirme, akraba ilişkileri, cinselliğe bakış açısı konularında öyle sakat bir kültürümüz var ki uzun süre daha bu tür haberleri duymaya devam edeceğimizi düşünüyorum.

"ailesine niye söylememiş" diyenler olmuş. ailesine söyleyebilmiş olsaydı şaşırırdım. iyi niyetli olabilirsiniz ama bu olayın asla dışarıdan göründüğü kadar basit olmadığını anlamanız lazım.
    ben 8-9 yaşlarındayken okulda bir çocuk eteğimi açıp bana sapıkça şeyler söylemişti bir seferinde. kaç gün boyunca okula korka korka gittiğimi ve geceleri uyuyamadığımı hatırlamıyorum. sonunda anneme söyledim ama söyleyene kadar ne kadar zorlandığımı anlatamam. yine aynı şekilde, 14 yaşındayken telefonuma gelen sapık mesajlardan dolayı yaşadığım korkuyu, muhafazakarlıkla hiçbir ilgileri olmayan aileme söylediğimde detayları anlatmaktan nasıl çekindiğimi, sadece "biri bana merhaba yazıp duruyor rahatsız oldum" diyebildiğimi de çok net hatırlıyorum.

tecavüz, ne kadar hafif görünürse görünsün bir taciz (istemediğin halde bir yerine dokunulması bile) insanın psikolojisini zedeler, unutamazsın.
    bu genç 26 yaşında intihar etmiş, 26 yaşına kadar beyninde nasıl bir zindan içinde yaşadığını tahmin edebiliyorum. yaşadıklarının en ufak bir anını bile unutamamıştır.

bu yüzden tacizi, tecavüzü normalleştirmeyin diye yırtınıyor bazı insanlar. bu yüzden o siktiriboktan futbol maçlarınızda "şu takım bu takıma çok güzel tecavüz etti" gibi iğrenç zihniyet ürünlerinizi oraya buraya saçmayın diye tepki gösteriyor.

anlamıyorsunuz, empati kuramıyorsunuz. daha dün burada, askerlerin halka toplu tecavüz ettikleriyle ilgili konuda "savaşta tecavüz o kadar da kötü değil, ölmüyorsun en azından" gibi bir yorum gördüm.
    bakın insanlar yaşadıkları tacizlerin tecavüzlerin ağırlığına katlanamayıp hayatlarından olabiliyorlar. bu genç ilk vaka değil, son da olmayacak.
    bu çocukların yaşadıklarını, tecavüze uğradıktan sonra bir de hamile kalıp o çocuğu doğurmak zorunda kalan kadınların yaşadıklarını "ölmemişsin en azından" diyerek küçümsemeyin. hayatta insanın başına gelebilecek en son şeydir ölüm, en kötü şey değil.
  • adaleti yerine getirmeyip, gerekli cezaları vermediğinizde bu pedofil orospu çocuklarının ekmeğine daha çok yağ süreceksiniz.

bir gün be arkadaşlar, sadece bir gün şu ülkede şu tarz rezaletlerle karşılaşmayalım. imkansızı arzuladığımı biliyorum ama ne diyeyim...

o pedofil orospu çocuğunu alıp sallandırmayan adalet sisteminin de ben apayrı ...!

t: türkiye'den siktir olup gitmek için başka bir sebep!
  • sosyal medyada adalet aranan bir ülke olduk.

kokuşmuşluğun çürümüşlüğün son noktası, emeği geçenlerin allah belasını versin, alayının amk.
  • bu ülkenin insanı iyi değil arkadaş. kendimize ne kadar iyi dersek diyelim, ne kadar kötü insanlardan farkımız var dersek diyelim, inanın bu ülkenin insanı kötü insan.
    sapıklık bizde, üç kağıtçılık bizde, dolandırıcılık bizde, işini hakkıyla yapmamak bizde, yalancılık bizde, hırsızlık bizde, kavga gürültü bizde, anlayışsızlık bizde...
    her türlü pislik bizde...

ülkedeki seviyeyi sözlükte bile görebiliyoruz. (bkz: küfür) etmeden, (bkz: hakaret) etmeden, (bkz: nefret) kusmadan doğru dürüst yorum yapamıyoruz bile. herkes birbirinden nefret ediyor ve elllerinden gelse, bir kaşık suda boğacaklar.

yazık olmuş çocuğa. tek suçu bu ülkede doğmak. ve işin kötüsü bu ülkeyi terk edemiyorum hemen. bu insanlardan kurtulduğum gün, yeniden doğduğum gündür.

umarım ülkede olmayan adalet, en azından bir kez olsun işler ve bunu yapan insanın yanına kalmaz.
  • şuna bak. bu kardeşimiz üniversite okumuş, mezun olmuş ve askerliğini kısa dönem yaparken sinir krizi geçiriyor ve o zaman anlatabiliyor ancak. en az 22 yaşındaydı bu çocuk intihar ettiğinde. o 70 yaşındaki azgın moruğun haşatını çıkarırdı. keşke şu şerefsiz ölseymiş.
  • konu "emre için adalet " başlığında inceleniyormuş ama benim dikkatimi o degil bu başlik çekti. herkes için de aynı sey geçerli. konunun infial yaratması için çarpıcı bir başlığa sahip olması lazım çünkü.
    konuya gelirsek , korkunç ve neden o yavrucak bunu ailesiyle, bir yakınıyla paylaşmadı. bu korkunç travmayı yillarca nasıl sırtlandı. ailesi bir değisiklik olduğunu anlamadı mı?
    aile aile diyorum. herşey onlarda bitiyor. çocuklarınıza sahip çıkın. ben 3.5 yaşındaki yegenimi, 19 yaşındaki erkek kuzenimle bile bir kaç saat başbaşa kalacak gibi oldulardı da işimi iptal edip cocuğun yanında kaldım. güvenmeyin kimseye.