şükela:  tümü | bugün
  • özellikle 2025'ten sonra yavaş yavaş ağırlığımızı koyarak özlediğimiz türkiye'ye ulaşma yolunda büyük adımlar atacağımız zamanlar olacaktır diye umut etmek istiyorum.

bizler özellikle apolitik büyütüldük ve bir nevi siyasetle kirletilmedik, bu yüzden özellikle 2010'dan beri iyice umutsuzluğa kapıldık, geçmişimizi daha çok özlüyoruz, teknolojinin her şeyi değiştirdiği geçiş yıllarını ve 90'lardaki kaliteyi yaşamışken 2000'lerle beraber gelecek konusunda karamsarlığımız yıldan yıla arttı.

ama düşündüm de biz daha ülkeyi gerçekten yönetmeye başlamadık, en büyüğümüz 40 yaşında bile değil.

umut etmek istiyorum tekrardan, acaba iyi parti böyle bir tabana mı sahip, siyasette ilk denememiz mi oldu bu daha başlangıç mı?

gelecek beni endişendiriyordu ama artık korkutuyor, her şey daha iyi olacak mı?

kafamda deli sorular..
  • zıplayan ve konuşan araba projesi için babayiğit aranacak yıllar olacaktır.
  • ilk melankoli bakanının göreve başlayacağı yıllardır.
  • uluslararasi arenada avusturyali sebastian kurz (1986) ve yeni zelandali jacinda ardern (1980) bu jenerasyonun onemli pozisyonlardaki politikacilari olsa gerek. tabi roket adam ve seyh temim’i saymiyorum. abd’li demokratlar su an temsilciler meclisindeki joe kennedy’den (1980) umutlu ama ben pek ihtimal vermiyorum bir kennedy’nin bir daha baskan olabilecegine. cumhuriyetcilerde ise simdilik bu jenerasyondan umit verici bir genc yok. yani abd icin yol uzun.

turkiye icinse yol daha uzun. allah ne kadar omur bicti bilinmez ama dunya lideri olunceye kadar ulkenin basinda olacak, sonra bir donem de damat secilir (1978) ama bu jenerasyonu teget gectigi icin sayilmaz. ondan sonrasi allah kerim. benim tahminim en erken 2030larin sonlarini bulur. tersi cikarsa yesillendirin, hala bu dunyadaysam karalariz bisiler.
  • 2040'lı yıllarda karşılaşacağımız olaydır. amerika eğitiyordur şimdiden. belki bellidir bile.
  • bu günlere bakarak, gelecekten korkma. ne olabiliyorsan en iyisi ol. daha iyisi olmak için çalış. belki o zamana kadar yaşlanacaksın. belki şartlar daha da ağırlaşacak. ancak, biz 80 ve sonrasında doğan nesiller, 2025 bilemedin 2026 yılında bir enkaz devir alacağız.

(bkz: dinci)lerin sikip attığı adaleti, (bkz: dindar)ların pasifize edildiği sosyal dokuyu, herhangi bir din yaşamak istemeyenlerin de tercih ettiklerini falan filan düşünerek ülke dokusuna uygun bir yapıyı mutlaka kuracağız. müreffeh günler kapıda. bilemedin 8-10 yıl içinde bu yazdığım burada kalırsa sen de gelip şuku basarsın.
  • o zamanlar biz venüse tamamen taşınmış oluruz. göremeyeceğiz mi şimdi bu nesil yönetimini?*
  • bu gidişle olmayacaktır.

80-90 kulağı ciddi şekilde ülkeyi terketmek istiyor. buna kısmen bende dahilim, bir gün eşyalarımı toplayıp gitmek istiyorum, 2 yabancı dili olan bilgisayar programcısı için cazip geliyor. aile kurdum ve eşimle birlikte bu ülkede nasıl geleceğimiz olacağı konusunda ciddi şekilde endişe sahibiyim.

bu arada bölünerek çoğalan suriyeliler ve imam-hatiplerde beyinleri yıkanan daha alt kuşakları düşününce sıranın bize hiç gelmeyeceğini düşünüyorum.
  • iktidarda muhafazakar partiler olduğu sürece ipin kuşağın bir önemi yoktur. bilinmektedir ki, muhafazakar kesim her halükarda dindar ve kindar bir nesil yetiştirmektedir.
  • küçük ilçelerin kaymakamlık kadrolarını alarak yavaştan işe başlamışlardır.