şükela:  tümü | bugün
 • edit2: 320 olarak açıklandı..

  https://www.reuters.com/…find-sources-iduskbn25g2a5

  reuters’a konuşan türk yetkili'nin açıkladığı son dakika bilgi.

  "tuna 1 kuyusunda doğal gaz bulundu. tahmini rezerv miktarı 800 milyar metreküp. türkiye’nin yaklaşık 20 yıllık enerji ihtiyacı kadar."

  https://twitter.com/…knc/status/1296518446046498816

  2019 yılında 45 milyar metreküp gaz kullanmıştık sanırım. akdenizdeki en büyük gaz sahası zohr'un rezervi 850 milyar metreküp, kıyaslama açısından.

  edit: 26 trilyon, 800 milyar kısmına takılanlar var. 26 trilyon olarak ifade edilen birim "fit küp", 800 milyar olan "metreküp" farklı birimler aynı miktar.
 • her bir vatandaşa kaç metreküp düşüyor, biri hesaplasında ona göre sevinelim!
  koş sevim koş, vatandaşın gazını alıyorlar!

  edit: kişi başı 10 bin metreküpmüş. sakın bedava olur diye doğalgazı sonuna kadar açmayın. venezuela'nın topraklarından altın, petrol fışkırıyor ama vatandaşları k.çlarını silecek tuvalet kağıdını bulamıyor. dünya fındık üretimi'nin % 75'i türkiye'de ama en son ne zaman fındık yediniz?
 • haber doğru ise (milyonda bir ihtimal) doğalgaz fiyatlarına sağlam bir zam pardon güncelleme olarak vatandaşa girecek pardon hediye edilecektir.
 • reuters'in bile haberinin olmadığı bir olay.

  edit: haber vermişler.
 • evet, şimdi gelelim asıl meseleye; bu rezervi çıkartmamız için acil paraya ihtiyaç var. bu yüzden doğalgaza %25 zam yapıyoruz. sevindiniz değil mi, köftehorlar. ulan ne şanslısınız ha.

  bir iddia.
 • 800 milyar milyon trilyor metreküptür o yanlış hesap yapmışlar.
 • bize doğalgaza zam olarak geri dönecek gaz bulunması olayıdır. asla aksi olamaz, teklif dahi edilemez.
 • ülke gaz çıkarmaya başladıysa, sıçması yakındır..
 • eğer sayı doğruysa türkiye ekonomisi şahlanışa geçecektir.

  800 milyar metreküp doğalgaz da çok ciddi bir miktar.

  edit
  eğer haber gerçekse o halde türkiye'nin başına talih kuşu konmuş demektir. hele erdoğan için ''tabutta rövaşata'' durumu söz konusu. seçimleri kaybetmesi artık garanti gibi bir şeyken bu doğalgaz keşfi -eğer gerçekse- türkiye ekonomisini uçuşa geçireceğinden oy oranlarını yükseltme ihtimali oldukça yüksek.

  edit 2

  türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 45 ile 50 milyar metreküp arasında. kaynak

  800 milyar metreküp yuvarlak hesap 15-16 yıl boyunca türkiye'nin kendisine yetebilecek bir miktar demek. yani haberde bahsedilen sayı ''en düşük'' ihtimalde bile oldukça yüksek.

  ikinci olarak bazıları bu gazı çıkartamayacağımızı söylemiş. öncelikle bunu tespit edecek olan kişiler burada işkembeden sallayan ekşiciler değil bilim adamlarıdır. hükümet herhalde bu kadar beklenti yaparak böyle bir açıklama yapacağına göre bu konuyu araştırmışlardır. zaten bu rezerv araştırmalarının aylardır yapıldığı ve bilginin aslında yeni olmadığı söyleniyor.

  doğalgaz çıkartma ve işleme teknolojisi basit bir teknoloji değil ancak bir aya veya marsa gitme de değil. türkiye bu teknolojiyi edinebilir veya bu konuda kendisine yardımcı olacak ortaklar bulabilir. türkiye'nin tpao ve tüpraş gibi büyük enerji firmaları var. gerekirse yeni bir tane de kurabilir. eğer haberde bahsedilen sayılar gerçekse devlet hiç bir harcamadan çekinmeyecektir. çünkü elde edilecek kâr çok fazla.

  edit 3

  çok fazla sayıda mesaj aldım. 800 milyar metreküp doğalgaz türkiye'yi enerji devi yapmaz deniliyor. evet doğru bizi enerji devi yapmaz. zaten enerji devi olmak kimin umrunda? türkiye suudi arabistan,iran,katar veya venezuela değil. türkiye ekonomisi üretim ve hizmete dayalı bir ülke. biz deli gibi çalışarak paramızı kazanıyoruz. bir doğalgaz kaynağı bulunduysa ilk bakmamız gereken nokta bu enerji kaynağının bizim enerji ihtiyacımızı karşılayıp karşılamayacağı.

  türkiyenin her sene enerji harcamaları nedeniyle 20-30 milyar doları başta rusya ve iran olmak üzere yabancı ülkelere gidiyor. ithalatta en çok para harcadığımız alanlardan birisi enerji sektörü. türkiye, doğalgaz ve petrole çok fazla para veriyor. eğer enerji sahasında kendi kendimize yetebilecek bir konuma gelirsek bu durumda dışarıya harcadığımız para ciddi oranda kısılır ve bu bizim için yükselişe geçmek demek.

  her sene on milyarlarca dolarımızın dışarıya gitmek yerine ülke içinde kaldığını bir düşünün? bizim için yatırım ve üretim iken rakiplerimiz için büyük miktarda kayıp demek.

  edit 4

  @skrrt uyardı haberde metreküp değil feet geçiyor. o sebeple yanlış sayıyı kaldırdım.

  edit 5

  erdoğan'ın açıklamasına göre 320 milyar metreküp doğalgaz bulunmuş.kaynak 800'ün yarısı bile değil. açıkçası bu sayı ekonomiyi şahlandırmaz ancak elbette iyi gelir. inşallah daha büyük rezervler bulunur.