şükela:  tümü | bugün
248 entry daha
 • eğer doğruysa ekonomik olarak müthiş bir gelişme. en azından rte'nin 18 yılda ülke ekonomisine verdiği zararın hesaplanabilen/görünen bir kısmını telafi edecek gibi.

  hemen hesaplayalım.

  bulunan kaynağın türkiye'nin 15-16 yıllık doğalgaz harcamasına eşdeğer olduğu iddia ediliyor. haber metninde de belirtildiği gibi iran ve rusya'ya yıllık ödediğimiz miktar 41 milyar dolar. 41 x 16 = 656 milyar dolar (bu hesaplamada avrupa'nın rusya'dan 100 eur civarına aldığı aynı doğalgaza asrın liderinin yaptığı antlaşmalar ile bizim 188 eur ödediğimiz gerçeği gibi küçük bir detay ihmal edilmiştir.)

  2002 yılında ülke dış borcumuz 130 milyar dolar iken asrın liderinin yönetiminde bu borç 431 milyar dolara çıkmış. `431-130 = 301 milyar dolar eksideyiz yani 18 yılda.`

  (daha güncel veri bulamadım) 2002-2017 arasında 60 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış. yani eldekiler, evdeki eşyalar, satılmış. buna da 60 milyar dolar eksi bakiye diyelim. tabi gene hesaplarken bu değerlerin yandaşlara kelepir fiyata peşkeş çekilip pardon satılıp, sonrasında alan yandaşların hemen birkaç ay sonra yabancılara 3-5 katı fiyata sattığı gerçeği gibi bazı ufak detaylar gene hesaplamada ihmal edildi. tabi gene ihmal edilen bir şey de bunların satılmasaydı 18 yıl içerisinde işletilmesinin hazineye getireceği ek gelir.

  yap işlet devret modeline verilen "geçiş garantisi" ile 20-25 yılımızı ipotek altına alan yandaş firmalara olan yıllık yaklaşık 2 milyar dolardan, toplamda 30-40 milyar dolar da bir borcumuz var` bu asrın liderinin zihni sinir buluşları sayesinde. olsun yol yabdı! silivri soğuktur şimdi ama mesela istanbul silivri arası yolculukta geçiş ücreti e5 ile bedava, tem ile 6 lira, asrın liderinin yandaşlara yaptırdığı kuzey marmara otoyolu ile 33.30 lira! geçmesen de geçiş garantisi ile 25 yıl yandaşlara araç başı ödenecek tutar bu. dolar üzerinden, her sene artacak şekilde...

  şehir hastanelerine olan hasta garantisi borçları, satılan hazine arazilerini vs. net rakamları bilmediğim için eksi bakiyeye ekleyemiyorum. hele olası kanal istanbul projesini de hiç eklemiyorum. eklemediğim bir diğer şey de bu gazı çıkarma, işletme ve dağıtım maliyeti. buna rağmen bence 800 milyar metreküplük hazine, asrın liderinin 18 yılda bu ülkenin ekonomisine verdiği reel zararı ya ucu ucuna karşılıyor, ya da daha realistik bakarsak karşılamıyor bile.

  eğer böyle bir kaynak bulunduysa ülkece sevinebiliriz. bu sayede en azından 2002'deki ekonomik değerlerimize dönebileceğiz diye.

  gerçi sanki 2002'de asrın lideri seçilmeyip de kale direği seçilseydi daha iyi olur gibiydi yahu.. en azından durağan olurdu her şey bu kadar ekonomik zararı olmazdı. toplam dış borcumuzun da 4-5 katı kadar bir gelir gelmiş olurdu. artı bakiyeye geçerdik...tüm borçları ödedikten sonra kişi başı 6500, aile başı ortalama 26 bin dolar düşen, yani bugünkü kurla yaklaşık 190 bin lira daha zengin olurduk. iyi para! şu anda asrın lideri sayesinde kişi başı 5600, aile başı ortalama 22500 dolar düşen dış borcumuz var. yani bugünkü kurla yaklaşık 165 bin lira...

  edit: 431-130 = 401 milyar dolar typosu 301 olarak düzeltildi
  edit 2: emeğe saygı olarak ve merak edenlerin daha net rakamlarla bilgilenmesi açısından, bu entryden birkaç sonra bir başka başlığa girilmiş bulunan olası doğalgaz'ın finansal değeri konusunda daha net hesaplama içeren şu entry'e (bkz: #111860868) vereyim.
 • canım ülkem, umarım bana bonus kart ın +3 taksit kadar faydası olur. şimdi kodamanların çocukları uçaklar, gemiler derken o doğalgazın bize ancak borusu kalır. zaten 1 2 ay içinde doğalgazada kallavi bir zam yoldadır.
 • doğru dahi olsa kısa ve orta vadede ekonomiye katkısı olmayacaktır.
  "doğru" ise tabii...

  (bkz: cem uzan'a hapis şoku)
 • ülkece gaza gelmemize yetecek miktardır.
  faturadan yırtma hayalleri kuranların yazdıklarını imrenerek okuyorum.
  koduğumun hayatına sizin pencereden bi bakamadım ben de ona yanıyorum ( yeni gazımızla )...
 • ihalesi garantili bir şekilde servis edilir araç garantili köprü hasta garantili hastane gibi..800 milyar metreküp garantili ne çıkarsa üstünüde biz tamamlarız...
 • gazetecilik fiyaskosu.
  sözde basın için.

  reuters, bloomberg news öğrenmiş, bizimkiler uyuyor.
 • borunun diger ucunu nereye baglayacaklar bakalim. saraya mi halka mi ?
 • doğruysa, dilerim, erdoğan hükümetinden sonra gelecek olan iktidar, önce halkının -3, 5 kişinin değil; tüm halkın- çıkarına kullanır bu rezervi.

  ülkemizde üretilen ve aynı zamanda ihraç ettiğimiz pek çok ürünü (mesela çay) yurtdışındakilerden fazla fiyata aldığımızı düşününce, tek başına doğalgaz rezervi müjdesi yeterli olmuyor.
 • ekşicilere bol bol dolar kuru yazdıracak durumdur .
  ne de olsa ekşicilere göre dolar artıyorsa türkiye batıyor .
 • kaynak da çok sağlammış.(bkz: türk yetkili)
416 entry daha