şükela:  tümü | bugün
 • vestelin yaptığını iddia ettiği şey. karşılaştırma açısından samsung sadece yazılım mühendisi olarak 40000 mühendis çalıştırıyor.
 • 800 mühendisle çin'den akıllı telefon parçası getirip montajlamak ya da hazır getirtmek olarak algılanması gereken eylem.
 • büyük ihtimalle yeterli olabilir. sorun vestelin toplamda, bütün bölümleri için bile 800 tane mühendis çalıştırıp çalıştırmadığının belli olmaması. eminim ki montaj hattındaki x ustayıda bu arkadaşlar mühendis diye itelemeye çalışıyordur.
 • söz konusu mühendisler inşaat mühendisi ise büyük başarıdır.
 • iddia değil, vestel'in bal gibi yaptığı şey. ürün kalitesini otur tartış da inkar neyin nesi amk.

  türkiye'den üreten bir marka çıkmış taktir edeceğine abuk subuk karalama yapıyo lavuklar.
 • "türkiye'den marka çıkmış niye takdir etmiyorsunuz" diyen zekâ özürlüleri farketmemizi sağlayan eylem.

  le cola da içiyon mu lan türk markası diye andaval?

  ne kafalara kaldık amına koyim ya...
 • abi anlamıyorum. adamlar %52 türk malı var içinde diyor.

  neyin %52'si. telefonun %100'ünden kasıt nedir?
  her parçayı mı bir mi sayıyorlar? mesela 100 parça var. vida, metal hepsini 1 saydık. 52 parça mı türkiye'de üretilmiş diyorlar...
  ya da telefon toplam 100 gram, 52 gramı mı türk malı?
  yazılım %100'ün neresinde?

  para olarak bakalım, 1 parça ya da 10 gram saydığın işlemci senin en pahalı elemanlarından biri. ram, işlemci, ekran, pil ve anakartı kendileri üretmiyor. ne kaldı ulan geriye?

  yeterli mühendis sayısı var ama ortaya ne çıkarmışlar kimse sorgulamıyor.

  not 1: bir elektronik eşyanın her bir parçasının türkiye'de üretilmesi imkansız. bu hastalıklı düşüncenin aynısı yerli araba muhabbetinde de vardı. %100 yerli olayı ütopya, kabulüm. aynı parçadan milyonlarca üreten firmalardan daha pahalıya daha dandiğini yaparsın. sürüm de ar-ge de onda çünkü.
  kaldı ki apple bile montaj dahil* üretimini dışarı* yaptırıyor.
  ama vestel bastıra bastıra "yerli üretimiz" diyor, yüzde veriyor ki salladığı anlaşılmasın, milliyetçi insanların duygularını istismar ediyor. sonra utanmadan "ithal telefonların vergisini arttırın" diye çığırıyor. ama kendisinin montaj için ithal ettiği parçalarla cari açığın yine anası sikiliyor.

  not 2: ben de mühendisim, üretim, bakım, servis, proje/aplikasyon ve satış olarak ar-ge hariç mühendisliğin her alanında bulundum. parça maliyeti/verimliliği konusunda az buçuk bir bilgim var. yerli üretimi, sadece montajlayacaksak bile destekliyorum, böyle böyle daha iyisini yaparız. ama vestel yanıltıyor ve işgüzarlık yapıyor. sorunu iyi anlamak lazım.

  not 3: ne kadarı yerli sorusuna bir cevap buldum.
  https://www.dropbox.com/…g/bwtcxncccae3wp3.jpg?dl=0
  elektronik olarak sandığımdan daha çok katkı sağlamışlar. yüzdelik dilimi neye göre belirlemişler hala bulamadım, tahminlere açık. en nihayetinde sonuçlar devlete vergi baskısını gerektirecek kadar "şımarmayı" haklı göstermiyor.
 • yerli malını desteklemeli, tamam. bir mal üretiyorsun, yerli diyorsun, ama malın hemen hemen tüm parçaları yabancı?
  bak şimdi
  http://www.tayyareci.com/…kiye/projeler/a400m_3.jpg

  bu uçak projesinde parça üreticilerinden biri türkiye. sarı parçaları biz yapıyoruz. peki bu, parçaların resimdeki diğer belli başlı avrupa ülkelerinde üretilemeyeceği anlamına mı geliyor? hayır, ve hatta:

  1.adam bize nispeten kaba işçilik gerektiren üretimi vermiş
  2.bize ürettirdiği parçalar tak ve unut. yani bir jeneratör, bir motor parçası, lastik gibi hareketli, aşınan ve belli zamanlarda ya da arıza yapınca değiştirilen parça değil. yani uçak servisteyken bu parçaları satarak para kazanamayız.

  sonuca gelirsek; sadece bir firma değil, firmalarla tüm türkiye çapında çipini üret, ekranını üret, yazılımını üret. sonra sana zor değil, gereksiz iş yükü yaratacak, maliyete en az katkısı olacak kısmını dışarıdan al.

  bu telefon ütü kadar olsun, almazsam şerefsizim.
  edit:gaza gelip girişime başlamadan ilgililere hemen söyleyeyim, ütü kadar olursa ütü özelliği de isterim, tertipli adamım ben.
 • herşeye bok atıp mal gibi yatan asalakların zoruna gitmemesi gereken bir durumdur. sen de o pc nin başından kalk ta bir taş üstüne bir taş koy amk.