şükela:  tümü | bugün
  • 80'lerin ortasını domine etmiş püsküllü kot ceket, püsküllü kot etek, içine giyilen kot gömlek, kot kemer ve (gene püsküllü) küt çizmeleri unutmayalım (otisabi'nin kabusunu tarif ettim sanırım)

vatka ise 80'ler denince akla gelen ve şanslıyız ki sadece 80'lerde kalmış bir güzel icat idi. vatkalı gömlek üzerine vatkalı ceket son olarak da vatkalı paltosunu giyen kadın gerçek bir transformer görüntüsü almış olarak gönül rahatlığı ile sokağa çıkabilirdi.
  • 80'ler denince kadın modasının bir başka vazgeçilmezi kuzu kıvırcığı permayı da unutmamak lazım. 80'lerde yaşı tutan her şanssız kadın bu saç modelini allahın emri imiş gibi, yahut isa'dan vahiy inmiş gibi (amerika'da da çok yaygındı, onlar isa'yı kaale alır*) hevesle uygulamıştı. saçlar artık kıvrılmaktan benliğini kaybeder bir tüy yumağı gibi gezilirdi. ve elbette kelebek toka ile toplanırdı. ben ise annemi kuzu kılığı ile eve girdiğinde tanıyamamış bir 5 gün kadar annem olmadığını iddia edip ağlamıştım. (çocukken biliyorsunuz daha salak oluyoruz)

gidin bakın evdeki eski resimleri karıştırın herkesin annesinin böyle utanç yılları vardır. 80'lerin sonuna doğru çıkan röfle modasını da bir kaç sene sonrasının fotoğraflarından takip edebilirsiniz.

(bkz: fotograf belgedir)
  • yarasa kolların da unutlumaması gerektiğini düşünüyorum..
  • kelebek toka ve taslanmıs kotlarla her kadinin bir ucubeye donusebildigi donem. en guzel ornekleri o yillarda cekilen turk filmlerinde harika avci, ahu tugba ve hulya avsar filmlerinde gorulur. botlarin uzerine gecirilen tozluklari da unutmamalı.
  • hayatim boyunca geri gelmesinden korktugum tek moda furyasi...korunalim bu felaketten
  • hulya avsar'in eski filmlerinde bol bol gorulen; hic geri gelmemesi icin dua edilen zevksizlik yigini
  • takı ve aksesuarlar konusunda bir çalışma için, (bkz: seksenlerin takıları)
  • 2002de bazı unsurları*** geri dönen moda akımı.
  • fosforlu t shirtler ve yine fosforlu ayakkabı bağcıkları da o yılların modasıydı.fosforlu ayakkabı bağcıklarını son günlerde sıkça görmeye başladım yine.aslında oldukça güzel duruyor beyaz spor ayakkabılarda.80 ler modası o kadar da felaket bişey değilmiş yani.