şükela:  tümü | bugün
  • ekonomik kriz var demek kolay. herkes biliyor ekonomik kriz var. peki tasarruf var mı?

kimin cebinde 3 seneden fazladır kullandığı bir cep telefonu var? kimin elinin altında 3 seneden yaşlı bir bilgisayar var? kim aldığı arabayı 3 sene, bir üst modeliyle değişmeden biniyor? kim 100 bin liradan ucuz makam arabasına biniyor? hangi okulda kâğıt, mürekkep, su, elektrik israf edilmiyor ve hangi öğretmen bu israfa "dur" diyor? hangi devlet toki idi, köprü idi, yol idi tasarruf edip "şunu da yapmayalım artık" diyor? bayburt'a havalimanı yapma reklamından vazgeçiliyor mu? hangi belediye aynı asfaltı senede 2 kere atmıyor? yaptığı asfaltı ayda bir "kablo geçireceğim, boru döşeyeceğim" diye kesmiyor?

millet olarak israfçıyız. müsrif bir milletiz. devlet neyse biz de oyuz. devlet lüzumsuz yere havalimanı yapıyor mesela, biz lüzumsuz yere telefonumuzu değişiyoruz. devlet betona gömüyor parayı, biz sıtarbaks'a gömüyoruz. devletin gücü yollara dolar gömmeye yetiyor, bizim gücümüz arabaların motorlarına gömmeye yetiyor. komple müsrifiz. bütün olarak israfçıyız.

şuna bakın: (bkz: günde 12 milyon ekmeğin çöpe atılması)

ne yapacağız?

kim ne yapıyor ki ekonomik kriz de geliyor da gitmesi bekleniyor? ne yapıyoruz? ne yapıyorsunuz? ne yapıyorum?

tasarruf edeceğiz. başka yolu yok. hep birlikte, tasarruf edeceğiz. 3 lira, 5 lira demeyeceğiz, tasarruf edeceğiz. bir sır vereyim mi? 81 milyon insanın hepsi günde 1 lira tasarruf etse, 81 milyon lira, 15 milyon dolar para tasarruf etmiş oluyoruz. herkes sadece 1 lira...

goygoy değil. gerçekler. gerçeklerle yüzleşeceğiz.

ek: yorumlardan anlaşılacağı üzere birçok geri zekâlı ergen, meselenin özünü kavrayamamış; çünkü kapasiteleri yetersiz. onlar henüz 2 biranın nasıl olur da 30 tele olduğunun derdindeler. o nedenle şöyle açıklayalım: bu başlık, tasarrufun önemine dikkat çekebilmek adına açılmıştır. "haydi 1'er lira tasarruf edelim" değil, "tasarruf önemlidir." mesajı içermektedir. geri zekâlılığa da lüzum yok. burada tasarruftan bahsediliyor. sizin geyik yapacağınız bir mesele değil bu. tasarruf etmekten dem vuruluyor. siktirin gidin komikli geyikli taytlarınızı lolipop emip bira içmeden önce giyin üstünüze.

sizin dilinizle konuşalım ya da: yallah amerika'ya. kapitalizmin kucak dansçısı şerefsiz çakma komünistler.
  • (bkz: 2 lira vereyim siktirgit)

sen 1 tl tasarruf edeyim derken, her ürüne 2-3 tl zam geliyor. senin o saçma planın tutmaz kardeş.
  • ülkenin çoğu asgari ücretle açlık sınırının altında yaşarken tasarruftan bahsedenlerin olması beni cidden güldürüyor diyeceğim ama haksız da diyemiyorum.

asgari ücretle yaşam savaşı verirken yemeğinden kesip 24 ay taksitle üst segment telefon alan, bunun kredisini de ödeyemeyip başka kredi ile uzatan salaklar da az değil hani.

şahsen ülke şartlarında ciddi sayılabilecek kadar param var ve hala ufak bir otomobile biniyorum, telefonum en ucuzundan, ömrüm boyunca kredi çekmedim, param yoksa harcamadım, harcadığımda lükse kaçmadım.

ben yeterince tasarruf yaptım. bundan sonra tasarrufu 15 yıl vade ile konut kredisi çekip üstüne kredi ile araba alıp 6 ayda bir telefon değiştiren ve böbreğine kadar bankalara borçlu insanlar yapsınlar. zerre umurumda değil, ister harcarım ister harcamam. zamanında kendilerine ait olmayan parayı har vurup harman savuranlar düşünsün. nasılsa sizin krizde alışmaya çalıştığınız yaşam şeklini ben ömrüm boyunca yaşadım.
  • geri zekâlılığa lüzum yok. burada tasarruftan bahsediliyor. tasarruf etmekten. geyik çevrilecek nesi var lan bunun? komiklik yapacak nesi var? orta malı kapitalistler...

sizin dilinizle konuşalım ya da: yallah amerika'ya. kapitalizmin kucak dansçıları sizi...
  • haziran'a kadar zaten hatırı sayılır bir kesinti oluyor da. hadi onu boşver! haziran'dan itibaren maaşın % 27'si gelir vergisi olarak kesiliyor. daha asgari ücretliden kesilen paralar var. haa asgari ücretliden kesiliyor ama geri veriliyor deme. onu diyeceğine neden asgari ücretliden bile gelir vergisi adı altında para kesilerek iki ay sonra geri veriliyor diye sor kendi kendine. bu arada iktidara yakın olan şirketlerin şuursuzca vergi affına nasıl girdiklerini ve ne kadar affa uğradıklarını da yazıver bu başlık altında.
  • hesapladım büyük şirket borçlarını silmezsek veya yattan falan mtv alırsak gerek kalmıyor.
  • tasarruf ederek nereye kadar devam edeceğiz? neden her şey halktan bekleniyor? boşuna mı tayyibi seçtiler? albayrak boşuna mı ekonominin başına geçirildi?
  • niye bilal bi gemicik daha alsın damat titreşimlisine her gün yeni pil alabilsin diye mi?

her gün 1tl tasarruf eder haftada 1 euro alırım yine de tayyip'e yedirmem.
  • twitterda "cumhurbaşkanımız youtube kanalı açsın biz de günde bir saat izleyelim hem ülkeye döviz girer." mantığı çok daha mantıklı bu fikirden.

ayrıca elimdeki çoğu şey 5 seneden fazladır benimle, telefonum bozulmasa onu da değiştirmezdim ama onla da en az bir 5 yıl geçireceğime eminim. arabam yok, işim yok, 100 binin yanında anlamsız duracak küçük bir birikimimden başka hiçbir şeyim yok. üstüne aldığım her şeyde vergi payı mevcut ve sen hala benim cebimdeki 1 liranın peşindesin. tasarrufu da sizden öğrenecek değilim bu şartlar altında. zaten tasarruf etmesem ihtiyaçlarımın tamamını karşılayamam.