şükela:  tümü | bugün
  • zor zamanlar türkiye' yi bekliyor.
  • devlet bahçeli’nin parti grup toplantısında yaptığı açıklamadır. kerkük ve musul’u türkiye topraklarına katma isteğidir.

ha şöyle dürüst olun.

tabi kürtler bağımsızlık isteyince ırık’ın tıprık bıtınlığı falan da demeyeceksin o zaman.
  • yıllarca dalga geçerdik bir gün gelecek de böyle diyecekler diye. o gün bugündür.
  • türk toplumundan, o toplumun oy verdiği adamlardan sağcısı solcusu bir cacık olmayacağının göstergesi. bu ülkeden bu yüzden bir umudum yok. türkiye için ancak halkın siyasi haklarının kısıtlandığı, ülkeyi belli bir zümrenin yönettiği senaryolarda bir umut var.
    musul türkiye'ye daha yakın. olası bir operasyonda ilk musul alınır daha sonra kerkük alınır. ben bunu öğrenci halimle zamanında merak edip bakmıştım. yani 82 musul, 83 kerkük denmesi lazımdı. muhtemelen mhp'lilerin %90'ı musul mu daha yakın kerkük mü türkiye'ye daha yakın, kerkük aşağı yukarı sınıra kaç km bir fikirleri yok.
  • hala prim yapan söylem.

ulan şu ülkeye çok üzülüyorum.
  • milliyetçi hareket partisi lideri sayın devlet bahçeli'nin söylemi. manası kerkük ve musul'un türkiye'ye vilayet olarak kazandırılması. yıllar yılı ülkü ocaklarında reisçilik oynayan abilerin bolca kullandığı söylemdir aslında, yeni bir çıkış değildir. ''bir gece ansızın 82 kerkük, 83 musul, 84 tokyo vs.'' diye gider bu. bugün büyük birlik partisi başkanı sayın mustafa destici de bu söylemi destekleyecek şekilde ''alperenler hazır, gerekirse kerkük sınırında şehit oluruz!'' demiş.

mustafa kemal atatürk ve enver paşa arasındaki fark sorulduğunda dönemin gazetecilerinden biri şöyle diyor:
    ''enver paşa, mustafa kemal paşa gibi 9 eylül'de izmir'de düşmanı yurttan çıkarsaydı önce büyük bir coşku ile suriye'nin üzerine yürür oradan da musul ve kerkük için saldırırdı. mustafa kemal ise sebatlıydı. sonucun savaş ile gelmeyeceğini biliyordu ve türkiye'nin milli mücadele döneminden çok daha çetin bir süreçten geçeceğinin farkında idi.''

biz buna mantıklı olma durumu diyoruz. ama gel gör ki enver paşa'nın harp sevdası nesillerdir sürüyor.