şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başlık 82 yaşındaki dedenin polis şiddeti ile kalp krizi geçirmesi olacaktı. ancak türkiye'de yaşanır dediğimiz olaylar. özetle; giresun'da 82 yaşındaki amca yatalak karısına ilaç yazdırmak için hastaneye gider. doktor hastanın kendisi gelecek der ve tartışma çıkar.doktor beyaz kodla polis çağırır. polis dedeyi kelepçeler ve biber gazı sıkar. dede kalp krizinden ölür. 2 polis açığa alınır. beyaz kodu veren doktor ve dedeye görüntülerle de belli olup işkence yapan polisler ne düşünüyor acaba? vicdanları sızlıyor mu?

    (bkz: doktorlara nitelikli iletişim dersi verilsin)

    edit: düzeltme

    edit 2: bazı şerefsizleri rahatsız eden haber. evet ana sebep sağlık sisteminin problemli olması.bunu biz de biliyoruz. ancak burada doktor, hasta yakınlarının ve avukatının açıklamasına göre hastaya izahta bulunmaması olayı tetikliyor. yani yine iletişim konusu. evet çok iyi bir doktor olabilirsin. işini güzel de yapabilirsin. ancak insanlara 2 dk açıkla arkadaş. oraya gelen insanlar hasta ve çare arıyorlar.çok mu zor bu? sözlük yazarının söylediği gibi doktora soruşturma açılmamış. senin de dediğin gibi mal arkadaşım sağlık sistemi gerçekten berbat. işini hakkıyla yapan sayıca az olan doktorları da tenzih ederim.

    edit 3: mesajlar üzerine yazmak durumunda kaldım. aslında başlık polisler ve doktor olarak açılmıştı. millette nasıl bir bıkkınlık olduysa, görüntülerde polis olmasına rağmen herkes doktora yöneldi. ben de edit 2 mesajını yazmak durumunda kaldım.bu arada gelen özelden mesajlara bakarsak ''bir iki kişi dışında'' sözlükte ne çok ahlaklı(!) doktorlarımız varmış. nitelikli(!) iletişim dersini almışlar.ama ahlak dersi almamış adamlar. şunu kabul edin. her meslekte olduğu gibi bu meslekte de kötüleri var ve çoklar. çok okumuş olmanızı, mesainizin fazla olmasını,sağlık sisteminde yaşadığınız problemleri biz de biliyoruz ve bu problemler içerisindeki duyarlı doktorlara karşı saygımız sonsuz. ama bu gerekçeler sizi her konuda haklı çıkarmaz.

    edit4: mesaj kutum doktor olduğunu söyleyip küfredenlerle dolu. ben her iki meslekten insan grubunu da yazmıştım. ama millet doktora yönelince cevap yazmak zorunda kaldım. burada küfür eden doktorlar eminim ki hasta odasına geldiğinde göz teması bile kurmayan iletişimi zayıf insanlar. ortadaki problemi görmek yerine karşı taraftakine saldırıp kendini haklı çıkarmaya çalışan kişiler. sorunun bir parçasını kendileri olarak görmüyorlar. böyle oldukça da toplumda saygı ve kabul görmeyecekler. yine iyi doktorları tenzih ederim.

    kaynak
  • sonedit: başlıkta ego kasan doktorlara saygı duymuyorum ve sözüm onlara. bakın, hekimlik gerçekten ciddi saygıyı hak eden bir meslektir. sistem eleştirisi yapmak istemiyordum ama yapacağım. siz bu boktan sistemin bir parçasısınız ve sistem size ego kasmazsanız konumuzun yerle bir olacağını söylemekte. bu tuzağa düşen yeni mezun doktorların, gündemdeki hekime şiddet olaylarının etkisiyle beyaz kodu suistimal edebileceğini ve bu konudan da sorgusuz sualsiz kurtulacağını biliyoruz. yapmayın iki gözüm yapmayın. “vicdanınızı sorgulayın”

    üstedit1: dedeye bunu yapan götleklerin cezasını bulma ümidiyle.

    üstedit2: bana mantıklı açıklama yapan doktor arkadaşlara teşekkür ediyorum ama mesaj kutum ağız dolusu küfür eden doktorlarla dolu. hepsini tek tek engelliyorum. ilginiz için teşekkür ederim.

    pekala polislerin hatalı olduğunu biliyoruz. hali hazırda götlerini birileri koruyor.
    benim sorum o doktora. ulan 82 yaşındaki dede sana ne yapabilir de beyaz kodu geçiyorsun? o dedeyi polisler öldürmüş olsa da suçlusu sensin amk. senin de açığa alınıp soruşturma geçirmen gerek.
    dipnot: eğer dede silahlı değilse yapılan hiçbir uygulama doğru değildir. en azından vicdanen doğru değildir.

    edit: mobil uygulamanın garezi var sanırım aynı entry 3 kez girilmiş. sildim fakat hala görünüyor mu bilemiyorum. bende görünmüyor.

    edit2: arkadaşlar ben vicdani olarak kendi yorumumu yaptım. dedenin torunundan korkmuş falan gibi bir şeyi düşünmedim. ayrıca evet beyaz kod suistimale açık.

    edit3: evde bakım falan demişsiniz mesajlarda. imkan olamamıştır vs. ha bide polise mukavemet etmiş diyenlere. napmış takma diş mi fırlatmış sanki. ne yapabilir yani? doktoru savunmakta haklı olabilirsiniz ama vicdanı pas geçiyorsunuz.

    edit4: lan sabahtır küfür yiyorum. doktorsunuz anlıyorum meslektaşınızı koruyorsunuz ama şöyle bir şey ulaştı bana. kaynak olarak kabul etmeyebilirsiniz ama bakınız.

    facebookta şöyle söylenmiş.
    m.facebook.com/story.php?story_fbid=683805128633567&id=371592279854855

    edit5: yeter yahu beyaz kodun açıklamasını görmekten yoruldum. doktor da, dede de, polis de haklı olsa dede öldü. sorumlusunun bulup ceza alması ümidiyle.

    edit6: yahu üstedit yazdım. idealist doktorların beyaz kod savunmasından bıktım. 82 yaşındaki adamın akli dengesinden bile şüphe edebilirsiniz evet ama bu yardım isteyen dede, ister çomar olsun ister aydın kesim, yatalak karısına bakamayacak. çünkü öldü amk. idealist bakışınıza sıçayım. çileden çıkarmayın insanı.

    edit7: doktor hakkında da soruşturma açılmış. olması gereken buydu bence. umarım doktor haklıdır ve tek hatalı polislerdir.
  • be orospu çocuğu, 82 yaşındaki adamdan ne tehdit gördün de biber gazı kelepçe kullanmaya kalktın. ilaç yazdırmaya giden 82 yaşındaki adam en fazla ne zarar verebilir? bu kadar mı insanlıktan, iletişimden koptunuz? sizi yetiştirenlerin allah belasını versin.
  • gerçekten çok acayip bir olay.

    1) doktor hanım niye 82 yaşındaki bir adam için polis çağırttı? söz konusu tartışmada tam olarak ne yaşanmış olabilir ki?

    2) 82 yaşındaki adamı olay yerinden uzaklaştırmak için niye ters kelepçe ve biber gazı gerekli oldu? 82 yaşında adam lan bu, ne yapabilir ki yani?
  • doktorun suçu nedir burada peki? cevap vereyim; yoktur.

    sgk hastanın muayene edilmeden ilaç yazıldığı zaman hem doktora faturayı ödetiyor hem de doktor hakkında resmi belgede sahtecilik ve kamuyu kasten zarara uğratmadan dolayı adli mahkemeye veriyor.

    bunun çözümü ise raporlu ilaçların reçete edilmeden verilmesidir ki bunun da sakıncaları var bir taraftan. en uygunu ise evde sağlık birinin eve gelip kontrol edip reçetesini yazmasıdır ki maalesef bu sistem oturmadı henüz çoğu yerde.

    ayrıca dede falan anlamam, doktora hakaret etmişse cezasını çekecek. biber gazı nedeniyle de ölmüşse gezi de ttb'nin de dediği gibi biber gazı kullanımının yasaklanmasıdır burada önlem. hatırlarsanız bir çok kişi bundan dolayı ölmüştü.

    kısacası bok atacaksanız doktora değil devletin sağlık politikasına ve varsa kolluk kuvvetlerinin işkencesine bok atacaksınız.

    bana küfür edenlere ekleme: saçma sapan konuşuyorsunuz, hayatın olağan akışı denen bir şey var hukukta, bilmiyorsunuz biraz öğrenmeye çalışın. ortada fol yok yumurta yokken doktor ne diye polis çağırsın?

    ortada bir istek var, hemen her gün her doktorun karşılaştığı bir suça ortaklık teklifi bu; başkasının adına reçete düzenlemek. ortada senin dediğin gibi bir hakaret olmasa dahi ki eminim etmiştir, suçu polise bildirmek de devlet memurunun görevidir, aksi durumda kendisi de suç işlemiş olur.

    sizin bir adama yaşından ötürü hakaretine ses etmemeniz sizi bağlar, sizin sınırınız da bu. herkesin kendine duyduğu hatta buradaki örnekte mesleğine duyduğu saygı ve haysiyetine verdiği önem yalnızca kendini bağlar. adam 82 yaşındaysa yaşının verdiği olgunluk ve vakarla hareket edecek, etmediyse cezasını çekecek, akli melekesi yoksa serbest kalır zaten.
  • görüntülerde polisin yaşlı amcaya bir kaç kez de yumruk attığı görülüyor. buna rağmen tutuksuz yargılanıyor. biz olsak anamızı sikerler. 'en iyisinin amına koyayım'. diye bir söz vardır bizim buralarda aynen durum bu.

    (bkz: a.c.a.b)
  • köpek siken de yaşlı tonton dedeydi değil mi sayın amına koduklarım.
    polisin hatası nasıl doktora ihale edildi yine anlayamıyorum.
    o tontiş dedecik adam olsaydı da polis çağırılması gerekmeseydi.
    polisler çoğu zaman olduğu gibi orantısız müdahale ile insan öldürmüştür. benzer örneklerine bok çukuru ülkelerde sık sık rastlanır.
  • magandaligin yasi yok, bir de polisi ve doktoru dinlemek lazim, yargisiz infaz yapmayin.

    edit:82 yasinda once doktora sonra polise mukavement gostererek kendi olumunu kendi hazirlamis bana gore, insanlarin da basini belaya sokmustur o yasinda.
  • onun bunun inancına, yaşantısına, etek boyuna karışan, kediye köpeğe hallenen sapık yaşlılar ulu orta gezip pislik saçarken, eşinin ilacını almaya çalışan bir garibana kelepçe takıp, biber gazı sıkıp, darp ederek göz altına alan polisleri göstermiş olaydır.
    umarım yaşattığını yaşamadan ölmesin kimse.
  • son zamanlarda haber olan doktora şiddet olaylarından aşırı psikolojisi bozulmuş kendini bir halt sanan o doktor cinayete ortaktır.

    82 yaşındaki yaşlı adam istese de sana şiddet uygulayamaz korkak!