şükela:  tümü | bugün
  • ust edit: yardimci olmak isteyen arkadaslara tesekkurler. evet asagida anlatilan bebek benim ve bunlari sosyal hizmetler gorevlisinden ogrendim.baska hic bir bilgi yokmus onlarda. sadece ulasabildigim kadar bilgiye ulasmaya calisiyorum koklerimle ilgili. lutfen “muge” ismini bile hakaret olarak goruyorum bu baslik altinda. herkes ulu orta cikip hayatini teshir etmek istemez. ben o programi hic izlemedim ve kesinlikle dogru bulmuyorum.

82 yılında (81 sonu da olabilirmiş, doğum tarihi konusunda 3 farklı iddia var) yaşlı ve üstü başı perişan görünen, renkli gözlü bir adamın sosyal hizmetlere götürüp bıraktığı bir bebek. birakan kisinin baba oldugu iddia ediliyor.
    elmadağlı (ankara) olma ihtimali varmış. bu bebek 6. ya da 7. çocukmuş. bebegin agabeyi merkez bankasinda calisiyormus.
    bebegin annesi kaçtığı için (anne ölmüs de olabilirmis, burada da 2 farkli iddia var) baba bebege bakamamış. etrafında böyle bir hikaye bilen varsa yeşillendirirse çok faydalı olur.
    bebek çok hasta ve ölmek üzereymiş. belki konu komşuya, akrabalara da öldü demiş olabilirler.
    buyuk ihtimal hastanede dogmamis.

edit: bu bebek yeni ogrendigi bu hikayenin geri kalanini bilen birinden dinleyebilmeyi umut ediyor.
  • tanım: 1982’de terk edilen bir bebeğin bulunmasına yönelik yapılan bir yardım çağrısı.

çocuğun bırakıldığı sosyal hizmet merkezine gidip arşiv araştırması yapılsa mutlaka bulunur(du). türkiye’de herhangi bir kamu kurumunun arşivinde 1982 yılına ait bir veri olduğuna inanıyorsan git bak.
    daha da geniş çaplı bilgiyi aile ve sosyal politikalar anlata il müdürlüğünün arşivinden bulabilirsiniz belki. çünkü evlat edindirmeler, koruyucu aileye vermeler ya da devletçe bakılma kayıtları il müdürlüklerinin arşivinde mutlaka vardır. eğer kayıt tutulup arşive konulmuşsa il müdürlüğünde mutlaka bulunur.
  • şimdilerde büyümüş sağlıklı bi abi/abla olmuş ve geçmişini aramakta olan bebek.

(bkz: up)
  • ulan, ya bulursak düşüncesinin verdiği heyecan!
    hadi yükleniyoruz... (bkz: up)
  • aradığını bulup geçmişini öğrenince bize de anlatsın meraklı milletiz ( ya da sadece ben meraklıyım* )
  • zekai tahir de doğmuştur %95.
  • hayal kırıklığına uğratmayacak bir sonu olması dileğiyle.
  • hakkında daha çok öğrenilen bilginin can acıtıcı olabileceğini düşündüğüm durum. yine de tercih meselesi tabi.
  • bebeğin cinsiyetini neden paylaşmadınız? ilçe kaymakamlığına ve elmadağ'da muhtarlıklara da gidilebilir, belki bir hikaye gelmiştir kulaklarına. 82 yılında elmadağ çok da büyük olmamalı. o yüzden gidilip sorulacak çok fazla bir mahalle de olmaz.

edit: ben olsam merkez bankası ile de görüşürdüm, o yıllarda çalışan renkli gözlü biri. çocuğunu bırakmak zorunda olduğuna göre geçim sıkıntısı çeken biri olmalı, o yüzden üst mevkilere değil, çaycıya, alt gelirli memura odaklı bir araştırma yapılabilir.
  • türkiye arşiv işinde çok iyidir. fakat arşivleri nereye koyduklarını bulma konusunda iyi değildir. muhtemelen kaydı ve seçeresi bir yere kaydedilmiş ve arşivlenmiştir. ama o arşivleri günümüzde bulmak çok ama çok zordur. umarım bulunur ve güzel bir sonla biter bu olay.